úterý 17. července 2018 | Zlin Press - Roman Ordelt

O místo v extraligovém kádru Beranů zabojuje Edgars Kulda z Lotyšska

Leon Draisaitl, Alexander Radulov a Edgars Kulda. Co mají tato tři jména společného? Jsou jedinými evropskými hráči, kteří získali prestižní Stafford Smythe Trophy, která se uděluje nejužitečnějšímu hráči CHL Memorial Cupu, play off kanadské juniorské soutěže. Nyní se chce třiadvacetileté levé křídlo probojovat do extraligového týmu Berani Zlín jako čtvrtý Lotyš po bratřích Bukartsových a Ralfsovi Freibergsovi, který podepsal před sezonou dvouletou smlouvu.

Třiadvacetiletý Edgars Kulda (narozen 13. listopadu 1994 v Rize) hraje na levém křídle a prošel mládežnickými reprezentačními výběry. Začínal v týmu HK Riga, v létě 2012 odešel do Kanady, kde tři sezony úspěšně působil v týmu juniorské WHL Edmonton Oil Kings. Nejvíce se mu dařilo v sezoně 2013/2014, když během 87 zápasů včetně play off zaznamenal 82 kanadských bodů za 40 gólů a 42 asistencí. V létě 2015 se vrátil do rodné Rigy, kde během tří sezon nastupoval v Kontinentální hokejové lize. Odehrál zde 109 utkání s bilancí 17 bodů za 8 gólů a 9 asistencí. Závěr loňské sezony strávil v lotyšské lize, kde za tým Liepaje vstřelil v play off v pěti zápasech 2 góly a přidal 3 asistence.

Edgars (výška 183 cm, váha 87 kg) byl v roce 2014 draftován v 7. kole v pořadí jako 193. týmem NHL Arizone Coyotes. Má zkušenosti i z národního týmu Lotyšska, na svém kontě má v reprezentaci celkem 37 zápasů s bilancí 5 gólů a  7 asistencí. Není bez zajímavosti, že jeho starší bratr Arturs strávil závěr loňské sezony v pražské Spartě. Edgars Kulda se nyní pokusí prosadit i do české extraligy.