středa 14. listopadu 2018 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani míří po pauze na led Liberce, v ofenzívě řádí marodka

Tipsport extraliga pokračuje po reprezentační přestávce ve středu 14. listopadu 18. kolem. Hokejisté PSG Berani Zlín se představí pod Ještědem na ledě týmu Bílí Tygři Liberec, který nepatří k oblíbeným soupeřům. Zlín vyhrál na severu Čech naposledy v lednu 2015, poté přišla série šesti porážek v řadě bez zisku alespoň jediného bodů. Berany aktuálně trápí v útoku rozsáhlá marodka, která se v reprezentační přestávce ještě rozrostla. „Budeme bojovat a věříme, že nejsme bez šancí. Kdybychom se měli řídit statistikami, tak do Liberce nemusíme vůbec jezdit. Každé utkání začíná od nuly, pokusíme se uspět a urvat nějaký bodový zisk,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér Zlína. Úvodní buly bude vhozeno v 17:20 hodin, zápas vysílá přímým přenosem televizní stanice ČT sport.

Zlínským hokejistům listopadová reprezentační přestávka příliš neprospěla. Zranění nestihla vyléčit trojice útočníků Tomáš Fořt, Tomáš Čachotský a Štěpán Fryšara. Navíc na marodku ještě přibyl další útočník Jakub Herman. „V případě zraněných se nás drží smůla od začátku sezony. Není to příjemné, neboť každý chce mít kádr zdravý a kompletní. Musíme být trpěliví a doufat, že to nebude do nekonečna,“ uvedl kouč Robert Svoboda. Poslední zápas před pauzou nedohrál pro zranění kyčle Fořt, u něhož přetrvává bolest a hledá se vhodný způsob léčby. Mladík Fryšara má problémy s ramenem a jeho absence si vyžádá nejméně dva týdny. Mimo hru je i jihlavský „host“ Čachotský. Na marodce je dále i nejproduktivnější hráč týmu Herman, který ulehl s virózou a bere antibiotika. „Řešíme současnou situaci a hledáme náhrady. Trénoval s námi již Šimon Kratochvil z Přerova a sportovní manažer Jirka Šolc usilovně jedná o dalších možnostech. Situace je obtížná v tom, že se hraje ve středu rovněž první liga a výpomoc hráčů z Chance ligy je složitější,“ upřesnil jednapadesátiletý trenér.

Třiadvacetiletý Šimon Kratochvil z Přerova je dvojčetem Matouše, který ve Zlíně již odehrál 13 extraligových zápasů a v letošní sezoně si připsal šest utkání v Pardubicích. Šimon na start v extralize stále čeká, letos si připsal v prvoligovém Přerově v 15 zápasech 5 kanadských bodů za 2 góly a 3 asistence.

Bílí Tygři z Liberce pod vedením Filipa Pešána neměli nejlepší vstup do extraligy, úvodní dvě kola prohráli, přičemž nevstřelili ani jeden gól. Krčili se až na samém chvostu extraligové tabulky, ale obrat přišel ve třetím kole při zápase v Chomutově. Ten svěřenci trenéra Filipa Pešána vyhráli 3:1 a poté začali vyhrávat. Před reprezentační pauzou byli na druhém místě v tabulce, když nasbírali jednatřicet bodů. „Liberec má silný tým s vysokými ambicemi. Začátek extraligy se jim sice nepovedl, ale poté odehráli velmi dobré zápasy. Mají spoustu zkušených a šikovných hráčů v čele s Markem Kvapilem,“ řekl Svoboda na adresu protivníka.

Beranům se v Liberci dlouhodobě nedaří, naposledy pod Ještědem vyhráli fotbalovým výsledkem 1:0 po gólu Petra Holíka 30. ledna 2015. Poté přišla v následujících třech sezonách šňůra šesti proher. „Loni jsme po dvou třetinách v Liberci vedli 2:0, ale nakonec jsme těsně prohráli. Druhý zápas jsme tam jeli po výhře v Pardubicích a přišla vysoká prohra 0:7. V letošní sezoně jsme s nimi odehráli doma dobrý zápas, bohužel výsledek byl špatný. Budeme bojovat, s každým se dá vyhrát, Pardubice je letos dvakrát porazily. Uvidíme, jak jim prospěla pauza. Po přestávce to bývá různé a formu můžete lehce ztratit. Musíme bojovat každý zápas, a věřit, když jsme uhráli body na Kometě a v Třinci, že nejsme bez šancí bodovat ani v Liberci,“ uzavřel Robert Svoboda, hlavní trenér PSG Berani Zlín. Liberec doma v letošní sezoně umí zahrát, neboť bodoval sedmkrát za sebou a z toho šestkrát vyhrál!

Žižka a spol. absolvují v den utkání brzy ráno dobrovolné rozbruslení na ZS Luďka Čajky a patnáct minut po deváté hodině se vydají na cestu do severních Čech. Útočník Edgars Kulda oslaví v den utkání 24. narozeniny. Společně s Ralfsem Freibergsem se výraznou mírou podíleli na výhře národního týmu Lotyšska na mezinárodním turnaji v Minsku během extraligové pauzy.

Zápas 18. kola Tipsport extraligy 2018/2019 Bílí Tygři Liberec – PSG Berani Zlín se odehraje v Home Credit Areně ve středu 14. listopadu od 17:20 hodin, sledujte duel v přímém přenosu České televize na programu ČT SPORT (komentují Ondřej Zamazal, David Pospíšil) v rámci pořadu Buly – hokej živě již od 17 hodin, dále na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína versus Bílí Tygři Liberec v české extralize:
CELKEM: 65 zápasů, 22 – 3 – 3 – 4 - 33, celkové skóre 158:202, 80 bodů
DOMA: 33 zápasů, 16 – 2 – 1 – 1 - 13, celkové skóre 89:88, 54 bodů
VENKU: 32 zápasů, 6 – 1 – 2 – 3 – 20, celkové skóre 69:114, 26 bodů

Nejvyšší vítězství doma: 6:3, 21. září 2008 v sezoně 2008/2009, 1. února 2013 v sezoně 2012/2013
Nejvyšší prohra doma: 2:7, 28. září 2018 v sezoně 2018/2019
Nejvyšší vítězství venku: 4:0, 1. prosince 2013 v sezoně 2013/2014
Nejvyšší prohra venku: 0:7, 21. ledna 2018 v sezoně 2017/2018

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 1:3, 2:1 – venku 1:5, 4:8. Sezona 2016/2017: Zlín venku 0:4, 2:4 – Zlín doma 0:5, 2:3. Loňská sezona 2017/2018: Zlín venku 2:3, 0:7 – doma 3:2 po prodloužení, 4:3. Letošní sezona 2018/2019: Zlín doma 2:7.

Výsledky Liberce v letošní sezoně 2018/2019: doma Pardubice 0:2, Třinec 4:1, Mladá Boleslav 8:3, Olomouc 4:3 po prodloužení, Litvínov 5:0, Sparta 4:5 po prodloužení, Plzeň 3:0, Chomutov 2:1 – venku Plzeň 0:4, Chomutov 3:1, Zlín 7:2, Pardubice 1:4, Karlovy Vary 3:2, Hradec Králové 2:3 po prodloužení, Brno 5:2, Vítkovice 4:6, Třinec 3:5.

Hráčský kádr Bílí Tygři Liberec, sezona 2018/2019:
Brankáři: Roman Will, Marek Schwarz, Lukáš Hosnedl, obránci: Taylor Doherty (Kanada), Ladislav Šmíd, Lukáš Derner, Matěj Stříteský, Patrik Maier (Slovensko), Martin Ševc, Tomáš Hanousek, Tomáš Havlín, Petr Kolmann, útočníci: Marek Kvapil, Radan Lenc, Petr Jelínek, Lukáš Krenželok, Dominik Lakatoš, Jan Ordoš, Jaroslav Vlach, Marek Zachar, Jakub Valský, Libor Hudáček (Slovensko), Tyler Redenbach (Kanada), Michal Teplý, Ondřej Chrtek, Jan Jeník, Daniel Špaček. Hlavní trenér: Filip Pešán (narozen 4.1.1978). Asistent trenéra: Patrik Augusta (narozen 13.11.1969).

Změny v kádru Liberce - přišli: Marek Schwarz (brankář; Orli Znojmo/EBEL), Taylor Doherty (obránce; Atlanta Gladiator/ECHL), Matěj Stříteský (obránce; HC Dukla Jihlava), Libor Hudáček (útočník; Färjestad BK/Švéd.), Radan Lenc (útočník; BK Mladá Boleslav), Jakub Valský (útočník; BK Mladá Boleslav), Marek Zachar (útočník; Sherbrooke Phoenix/QMJHL).
Odešli: Jaroslav Janus (brankář; HC Verva Litvínov), Aleš Stezka (brankář; Piráti Chomutov - hostování), Adam Jánošík (obránce; HC Slovan Bratislava/KHL), Michal Plutnar (obránce; HC Energie Karlovy Vary - hostování), Filip Pyrochta (obránce; Nashville Predators/NHL), Martin Bakoš (útočník; HC Kometa Brno, následně Boston Bruins/NHL), Milan Bartovič (útočník; HK Dukla Trenčín, po návratu z hostování v HC Vítkovice Ridera), Mário Bližňák (útočník; HK Dukla Trenčín/SR), Adam Dlouhý (útočník; Piráti Chomutov - hostování), Tomáš Filippi (útočník; Amur Chabarovsk/KHL), Lukáš Jašek (útočník; Vancouver Canucks/NHL), Jan Stránský (útočník; Piráti Chomutov), Lukáš Vantuch (útočník; Piráti Chomutov). Během sezony: Michal Bulíř (útočník; Metalurg Magnitogorsk/KHL).

Kanadské bodování hokejistů Bílí Tygři Liberec po 17. extraligovém kole: 1. Marek Kvapil 28 (11 + 17), 2. Michal Bulíř 16 (13 + 3), 3. Radan Lenc 16 (7 + 9), 4. Libor Hudáček 14 (5 + 9), 5. Petr Jelínek 10 (3 + 7), 6. Jakub Valský 9 (5 + 4), 7. Martin Ševc 9 (3 + 6), 8. Tyler Redenbach 8 (5 + 3), 9. Ladislav Šmíd 6 (2 + 4), 10. Lukáš Krenželok 6 (1 + 5), 11. Lukáš Derner 5 (0 + 5), 12. Dominik Lakatoš 4 (0 + 4), Jan Ordoš 4 (0 + 4), 14. Jaroslav Vlach 2 (2 + 0), 15. Matěj Stříteský 2 (0 + 2), Michal Teplý 2 (0 + 2), Taylor Doherty 2 (0 + 2), 18. Tomáš Havlín 1 (1 + 0), 19. Daniel Špaček 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 19 hokejistů.

Střelci: 13 – Bulíř, 11 – M. Kvapil, 7 – Lenc, 5 – L. Hudáček, Valský, Redenbach, 3 – P. Jelínek, Ševc, 2 – Šmíd, J. Vlach, 1 – L. Krenželok, Havlín.

Statistiky brankářů: Roman Will (16 zápasů, 937 odchytaných minut) - průměr 2,56 gólů na zápas, procento úspěšnosti 90,99. Marek Schwarz (2 zápasy, 86 odchytaných minut) - průměr 2,09 gólů na zápas, procento úspěšnosti 93,75.

Sestava Liberce v minulém extraligovém kole: Will - Doherty, Šmíd, Hanousek, Derner, Havlín, Ševc - Valský, Redenbach, M. Zachar - Lenc, L. Hudáček, M. Kvapil - Teplý, P. Jelínek, L. Krenželok - Lakatoš, J. Vlach, Ordoš. Trenéři: Pešán, Augusta.