úterý 11. února 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani míří po pauze v kompletní sestavě na led kladenských Rytířů

Po více než týdenní přestávce se naplno rozběhne Tipsport extraliga do své závěrečné fáze základní části. Hokejisté PSG Berani Zlín odehrají během čtyřiadvaceti dnů devět zápasů a ve hře je ještě sedmadvacet bodů. Svěřenci trenérské dvojice Robert Svoboda, Martin Hamrlík drží pozice pro vyřazovací boje play off. Žižka a spol. zavítají v rámci 44. extraligového kola na led Jágrova týmu Rytíři Kladno. Středočeši v pozici nováčka zatím neúspěšně usilují o předkolo play off, přičemž na sestupovou pozici mají náskok jen šesti bodů. Zlínští jsou po reprezentační přestávce v kompletním složení a na led Rytířů míří s odhodláním navázat na předchozí domácí výhru 6:0 nad tímto soupeřem. Utkání vysílá přímým přenosem televizní stanice ČT sport, úvodní buly bude vhozeno v 17:20 hodin.

Zlínští hokejisté vyléčili během více než týdenní reprezentační přestávky všechny zdravotní problémy. V kabině řádila začátkem února viróza, pár hráčů ulehlo na pár dní do postele, ale během pauzy se dali všichni zdravotně do kupy. „Program přípravy byl stejný jako minule, důraz jsme kladli na kondiční charakter tréninku. Vzhledem k tomu, že několik hráčů skolila viróza, přizpůsobili jsme tomu tréninkový program a vypomohlo nám i pár juniorů. Potěšující je, že od začátku týdne trénujeme v kompletním složení včetně trojice reprezentantů. Claireaux, Freibergs a Dufek se vrátili z reprezentačních srazů v pořádku. Nabídli jsme jim den volna, ale měli chuť do hokeje a všichni byli už v pondělí na ledě,“ uvedl Robert Svoboda, hlavní trenér PSG Berani Zlín.

Úvodním soupeřem Beranů po extraligové přestávce bude tým RYTÍŘI KLADNO. Středočeši jsou v tabulce na jedenáctém místě se ziskem s 51 body. Jágr a spol. ztrácí na pozice předkola play off deset bodů. „Víme, co nás v Kladně čeká. Rytíři hrají poctivý hokej a na podzim jsme tam prohráli fotbalovým výsledkem 0:1. V hokeji je to strašná prohra. Naposledy nás povzbudila domácí výhra s Plzní, herně se nám zápas podařil a pojedeme do Kladna vybojovat body. Kluci jsou nažhaveni, tréninky proběhly ve velmi dobrém tempu. Důraz jsme kladli na přesilové hry a kluci se na zápas těší,“ pověděl dvaapadesátiletý zlínský trenér.

Rytíři nepředvedli na přelomu ledna a února v extralize žádnou oslnivou formu, když posledních šest utkání prohráli. V této neúspěšné sérii získali pouze bod v domácím souboji s Karlovými Vary. „Je pravda, že se jim výsledkově příliš nedařilo, ale na každého dojde během dlouhé sezony horší období. Před pauzou se trápili a nespokojenost prosákla ven. Pro nás to ale není téma, každý zápas je jiný a každá série jednou skončí. Respektujeme sílu Jaromíra Jágra, pro soupeře je to klíčový hráč a velmi užitečný v přesilových hrách.  Věřím, že se s tím úspěšně vyrovnáme,“ uvedl Svoboda.

Kladno s Jágrem v letošní sezoně Berany dvakrát porazilo. Rytíři vyhráli ve Zlíně těsně 2:1 a doma poté 1:0. Berani v závěru prosince soupeře v sestavě bez zraněného Jágra deklasovali ve zlínské odvetě přesvědčivě 6:0. „Každý zápas je jiný, ale poslední výhra nás určitě povzbudila. Musíme se soustředit na svou hru a přístup k utkání,“ řekl hlavní kouč Zlína.

Berani mají po delší době k dispozici opět kompletní hráčský kádr. Nastoupí i útočník Zdeněk Okál, který poslední duel před pauzou s Plzní nedohrál kvůli zranění v obličeji. Odnesl to nos a naražené zuby, naštěstí žádná zlomenina, jen devět stehů. Zlínský tvrďák nastoupí do nejbližších zápasů s dorosteneckým „košíkem“ na tváři. Do prvoligového Přerova byl v rámci střídavých startů uvolněn na dvojzápas s Chomutovem obránce Daniel Gazda, Zubrům vypomůže rovněž útočník Michal Popelka. „S Přerovem máme velmi dobrou spolupráci. Mají teď velkou marodku v obraně a pro duely s Chomutovem jim pomůže Gazda,“ upřesnil Robert Svoboda. Junior Matyáš Hamrlík nastoupí v první lize za Prostějov. Zlínští hokejisté absolvují v den zápasu brzy ráno rozbruslení na vlastním ledě a na cestu do Kladna se vydají autobusem v 10:15 hodin.

Zlínský tým se připojil podobně jako ostatní extraligové kluby k charitativnímu projektu s názvem O kapku lepší hokej. Jedná se o iniciativu, která povede ke zvýšení povědomí o jedné z nejzákeřnějších nemocí rakovině. Konkrétně jde o podporu boje s leukémií, která je nejčastějším nádorovým onemocněním v dětském věku. Symbolem se stávají oranžové stužky, zlínští hokejisté odehrají zápas v Kladně a poté domácí duel s Libercem s oranžovými omotávkami na hokejkách a logem projektu na helmách.

Utkání 44. kola Tipsport extraligy 2019/2020 Rytíři Kladno – PSG Berani Zlín se odehraje v ČEZ STADION KLADNO ve středu 12. února od 17:20 hodin, sledujte duel v přímém přenosu na programu ČT sport od 17 hodin v rámci pořadu Buly hokej živě (komentují Ondřej Zamazal, Milan Antoš – ve studiu Jiří Hölzel, David Pospíšil), dále na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Nejvyšší vítězství venku: 6:2, 20. ledna 1995 v sezoně 1994/1995
Nejvyšší prohra venku: 3:8, 24. října 1993 v sezoně 1993/1994, 19. září 2006 v sezoně 2006/2007

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2010/2011: Zlín venku 3:2 po nájezdech, 2:3 po nájezdech - doma 8:0, 3:0. Sezona 2011/2012: Zlín doma 2:3 po nájezdech, 6:4 – venku 0:1, 2:3. Sezona 2012/2013: Zlín doma 3:2, 2:5 – venku 4:1, 2:5. Sezona 2013/2014: Zlín doma 3:4 po nájezdech, 3:2 - venku 2:3 v prodloužení, 2:0. Letošní sezona 2019/2020: Zlín doma 1:2, 6:0 – venku 0:1.

Výsledky Kladna v letošní sezoně 2019/2020: doma Hradec Králové 2:5, Vítkovice 2:3 po prodloužení, Olomouc 4:3 po prodloužení, Liberec 5:3, Plzeň 7:5, Brno 2:3, Litvínov 2:3 po prodloužení, Třinec 1:7, Karlovy Vary 4:2, Zlín 1:0, Pardubice 3:2, Sparta 2:4, Mladá Boleslav 3:1, Hradec Králové 3:1, Vítkovice 2:1, Olomouc 3:4 po prodloužení, Liberec 2:0, Plzeň 1:3, Brno 5:1, Litvínov 3:5, Třinec 1:2, Karlovy Vary 4:5 po prodloužení – venku Třinec 2:6, Karlovy Vary 4:7, Zlín 2:1, Pardubice 2:3, Mladá Boleslav 3:6, Hradec Králové 1:2 po prodloužení, Vítkovice 4:3 po prodloužení, Sparta 2:6, Olomouc 3:1, Liberec 1:2, Plzeň 1:3, Brno 1:4, Litvínov 1:4, Třinec 1:2 po nájezdech, Karlovy Vary 1:3, Zlín 0:6, Pardubice 4:3 po prodloužení, Sparta 8:4, Mladá Boleslav 2:5, Hradec Králové 1:4, Vítkovice 0:3.

Hráčský kádr Rytíři Kladno, sezona 2019/2020 – brankáři: Denis Godla, Lukáš Cikánek, Adam Brízgala. Obránci: Brady Austin, Michal Barinka, Martin Kehar, André Lakos, Brendon Nash, Ladislav Romančík, Ondřej Smetana, Josef Zajíc, Matyáš Zelingr. Útočníci: Vítězslav Bílek, Ondřej Bláha, Štěpán Bláha, Jakub Hajný, Marek Hovorka, Jaromír Jágr, Šimon Jelínek, Tomáš Kaut, Patrik Machač, Antonín Melka, Brendan O´Donnell, Tomáš Redlich, David Stach, Jakub Strnad, Tomáš Šmerha, Petr Vampola, Ladislav Zikmund. Trenéři: David Čermák (narozen 23.10.1970), Jindřich Lidický (narozen 18.1.1962), asistent trenéra: Jan Kregl (5.10.1986).

Změny v kádru Kladna - přišli: Ladislav Romančík (obránce, Litvínov), Brady Austin (obránce, Esbjerg/DÁN), Ondřej Smetana (obránce, Ústí nad Labem), Jakub Müller (obránce, SaiPa, jun./FIN), David Stach (útočník, Plzeň), Adam Kalaj (útočník, TUTO, jun./FIN), Brendan O´Donnell (útočník, Dornbirn, EBEL), Martin Réway (útočník, Tingsryds/SWE), Jakub Valský (útočník, Liberec), Michal Barinka (obránce, Kometa Brno), Denis Godla (brankář, Kuopio/FIN). Během sezony: Marek Hovorka (útočník, Pardubice), Petr Vampola (útočník, Slavia Praha/Chance liga) – střídavé starty, Tomáš Šmerha (útočník, Slavia Praha/Chance liga) – střídavé starty.
Odešli: Jiří Říha (obránce, Litvínov), Linus Svedlund (obránce, bez angažmá), Petr Hořava (obránce, Slavia), Adam Kubík (útočník, Hradec Králové), Tomáš Vildumetz (útočník, Ústí nad Labem), Tomáš Plekanec (útočník, Kometa Brno), Petr Vampola (útočník, Slavia). Během sezony: Jakub Valský (útočník, Liberec), Martin Réway (útočník, HK Poprad/Slovensko).

Kanadské bodování hokejistů Rytíři Kladno po 43. extraligovém kole: 1. Brady Austin 32 (14 + 18), 2. Jaromír Jágr 24 (12 + 12), Ladislav Zikmund 24 (12 + 12), 4. David Stach 20 (9 + 11), 5. Jakub Strnad 19 (12 + 7), 6. Brendan O´Donnell 19 (10 + 9), 7. Tomáš Kaut 15 (4 + 11), 8. Brendon Nash 15 (0 + 15), 9. Tomáš Redlich 12 (7 + 5), 10. Patrik Machač 12 (4 + 8), 11. Antonín Melka 9 (6 + 3), 12. Martin Kehar 8 (1 + 7), 13. Petr Vampola 7 (3 + 4), 14. André Lakos 7 (2 + 5), 15. Matyáš Zelingr 7 (1 + 6), 16. Jakub Valský 6 (2 + 4), 17. Martin Réway 6 (0 + 6), 18. Jakub Hajný 4 (2 + 2),  19. Vítězslav Bílek 4 (1 + 3), Michal Barinka 4 (1 + 3), 21. Marek Hovorka 3 (1 + 2), 22. Šimon Jelínek 1 (1 + 0), Štěpán Bláha 1 (1 + 0), 24. Ondřej Smetana 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 24 hokejistů.

Střelci: 14 – Austin, 12 – Jágr, Zikmund, J. Strnad, 10 – O´Donnell, 9 – Stach, 7 – Redlich, 6 – Melka, 4 – T. Kaut, P. Machač, 3 – Vampola, 2 – A. Lakos, Valský, Hajný, 1 – Kehar, Zelingr, Bílek, Barinka, Hovorka, Jelínek, Bláha.

Statistiky brankářů: Denis Godla (37 zápasů, 2205 odchytaných minut) - průměr 2,88 gólů na zápas, procento úspěšnosti 91,42. Lukáš Cikánek (9 zápasů, 356 odchytaných minut) - průměr 4,21 gólů na zápas, procento úspěšnosti 87,18. Adam Brízgala (2 zápasy, 36 odchytaných minut) - průměr 5,00 gólů na zápas, procento úspěšnosti 85,00.

Sestava Kladna v minulém extraligovém kole: Cikánek - B. Nash, Austin, A. Lakos, Kehar, Romančík, Barinka - Jágr, Vampola, Zikmund - Redlich, Melka, J. Strnad - Bílek, Stach, P. Machač - Hovorka, T. Kaut, O´Donnell. Trenéři: D. Čermák, Lidický, Kregl.