Berani startují suchou přípravu, potrvá do konce června

Extraligoví hokejisté PSG Berani Zlín zahájí v pondělí 27. dubna přípravu na novou extraligovou sezonu 2020/21 pod vedením trenérské dvojice Robert Svoboda, Martin Hamrlík. Pro zlínský hokej se jedná o třiapadesátou sezonu v nejvyšší soutěži mezi elitou. S ohledem na pandemii koronaviru a vládní opatření proběhne začátek přípravy s určitým omezením, nicméně ve stejném duchu a rozsahu jako v předchozích letech. Suchá příprava Beranů potrvá devět týdnů až do závěru června. Poté následuje letní dovolená a 27. července vyjedou Žižka a spol. poprvé na led. Nový ročník Tipsport extraligy má začít 18. září.
„Úvodní týden bude hodně individuální. Organizovaný trénink máme jen třikrát pod dozorem v přísném režimu, abychom neporušili vládní nařízení. Hráči budou v nejmenších možných počtech. První týden slouží na zapracování a od následujícího týdne předpokládám, že bychom trénovali v malých skupinách po šesti až osmi lidech, což by se blížilo již normálu a tomu, co jsme praktikovali v minulých sezonách,“ uvedl Robert Svoboda, hlavní trenér PSG Berani Zlín.

Podle zveřejněného harmonogramu vládních uvolnění se předpokládá, že od 11. května budou povoleny venkovní tréninkové aktivity pro profesionální sportovce s vyloučením veřejnosti za předpokladu, že nedojde ke zhoršení epidemiologické situace. „Věřme, že v dohledné době se to uvolní a budeme se připravovat jako v předchozích letech. Sledujeme zprávy z oficiálních institucí, které směřují k tomu, že se nařízení budou uvolňovat, což bude příjemnější. Za pár dní budeme moudřejší,“ řekl dvaapadesátiletý zlínský kouč.

Snad jen na začátku letního drilu budou chybět oblíbené herní prvky. „V přísném režimu nám vypadly hry. Bude chybět zábavná forma, která vždy odlehčuje hrubou dřinu. To je největší mínus, nebude kolektivní spolupráce a soutěžení. Bude osobní vůle každého jedince, jak to zvládne. Nedá se nic dělat, musíme to respektovat. Ale jsem optimista. Věřím, že polovina května už by mohla být společná. Podstatou je stejně zvládnout objemové věci. S tím se musíme popasovat,“ upřesnil Svoboda.

Na skladbě suché přípravy Beranů se podílí i kondiční trenér  Radomil Vašík, který má na starosti silovou přípravu extraligového mužstva. „S Radkem spolupracujeme během celé sezony, probíráme s ním různé konzultace ohledně nových trendů v silové přípravě. V létě dostává zákonitě větší prostor k realizaci. Jsme s ním velmi spokojeni, svou práci dělá velmi dobře a je značným přínosem pro hráče,“ řekl hlavní trenér Svoboda. Důležité je zmínit i spolupráci se Soňou Švecovou Hauserovou, která se věnuje hráčům v oblasti kompenzačních cvičení a posilování tělesného jádra, která jsou velmi důležitou součástí celoroční přípravy. "Jsme rádi, že doplnila náš trenérský tým," uvedl Svoboda.

Suchá příprava Beranů potrvá devět týdnů až do závěru června, přičemž v posledním týdnu proběhnou zátěžové testy. Poté následuje letní dovolená a v pondělí 27. července vyjedou zlínští hokejisté poprvé na ledovou plochu. V přípravném období se počítá s odehráním kolem osmi přátelských zápasů, úvodní je v plánu 4. srpna doma s Vítkovicemi. „Tento počet přípravných duelů nám stačí. Bereme je jako kontrolní část před závodního období a je to možnost vyzkoušet všechny hráče a různé vazby.  V létě je důležité zvládnout v tréninku spoustu herních věcí s kondičním aspektem, na které se nedostává už v rozběhnuté soutěži potřebný čas,“ vysvětlil zlínský trenér.

Do přípravy se zapojí nově i pětice odchovanců klubu. Mladíci Jiří Karafiát, Jan Václavek, Jan Dluhoš, Vojtěch Dobiáš a Jiří Suhrada zabojují v létě o extraligový dres. „Není příliš klubů, které se mohou pochlubit takovým počtem odchovanců ve svém týmu. Jsme za to rádi, protože je to skvělá vizitka klubové značky a svědčí to o výborné práci s mládeží,“ uzavřel Robert Svoboda.

Hráčský kádr PSG Berani Zlín v letní přípravě na sezonu 2020/21:
Brankáři: Libor Kašík, Daniel Huf, Michal Kořének. Obránci: Tomáš Žižka, David Nosek, Dalibor Řezníček, Jakub Ferenc, Daniel Gazda, Martin Novotný, Matyáš Hamrlík, Jan Dluhoš, Jiří Suhrada. Útočníci: Antonín Honejsek, Bedřich Köhler, Tomáš Fořt, Pavel Kubiš, Zdeněk Okál, Jan Dufek, Jakub Šlahař, Jiří Ondráček, Jakub Herman, Štěpán Fryšara, Pavel Sedláček, Jiří Karafiát, Jan Václavek, Vojtěch Dobiáš.

Po předpokládaném vládním uvolnění by mohlo dojít i na přípravu v rámci fotbálku. FOTO: David Peška