sobota 11. ledna 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani vyrazili pod Krušné hory s předstihem a se zastávkou v Chomutově

Hokejová Tipsport extraliga pokračuje druhou lednovou neděli zápasy 36. kola. Hokejisté PSG Berani Zlín změří síly na severu Čech s týmem HC Verva Litvínov. Jedná se o souboj v tabulce třináctého Litvínova a osmého Zlína. Berani v pátečním kole po předchozích čtyřech domácích výhrách prohráli s Třincem a nenavázali na úspěšnou sérii, když vyhráli šest ze sedmi posledních duelů. „V neděli nás čeká další souboj. Pokud budeme pokračovat ve velmi dobrých výkonech jako v předchozích kolech, určitě vybojujeme body,“ pověděl Martin Hamrlík, asistent trenéra. Utkání na ledě Vervy se hraje od 15:30 hodin.

Berani odcestovali do dějiště utkání po sobotním dopoledním rozbruslení na vlastním ledě. „Přenocujeme v Hotelu Arena vedle hokejového stánku v Chomutově. Po ranní snídani máme v devět hodin během nedělního dopoledne rozbruslení a po obědě se přesuneme do nedalekého dějiště utkání v Litvínově,“ upřesnil Martin Kotásek, vedoucí týmu PSG Berani Zlín.

Nedělní soupeř HC VERVA LITVÍNOV je v tabulce na třináctém místě s 36 body a s pouhým tříbodovým náskokem na poslední Pardubice. Severočeši poslední čtyři zápasy prohráli a získali z této série pouhý bod z Karlových Varů. Nyní Verva narazí na papírově slabší soupeře, utká se s Vítkovicemi, Olomoucí a Kladnem. Mužstvo momentálně vede místní patriot Vladimír Kýhos. Koncem listopadu  rezignoval na post hlavního trenéra Jiří Šlégr a mužstvo dočasně vedli asistenti Radim Skuhrovec, Jindřich Kotrla a sportovní manažer Josef Beránek. Začátkem prosince se po osmi letech vrátil po Krušné hory v roli šéfa střídačky právě Kýhos. Vedení klubu se dohodlo s třiašedesátiletým koučem na smlouvě do konce letošní sezony. Zkušeného trenéra čeká těžký úkol, a to vytáhnout Litvínov do vyšších pater tabulky. Litvínovští si vytyčili před sezonou jasný cíl, kterým je postup do vyřazovacích bojů v play off. A ten je zatím hodně vzdálený.

Severočeši vstoupili do sezony s téměř nezměněným útokem, pokračovaly i stárnoucí ikony Viktor Hübl, František Lukeš a Michal Trávníček. Zato obrana prošla velkou obměnou, přišly čtyři (staro)nové tváře, a to Karel Kubát, Adam Jánošík, Jiří Říha a David Štich „Je tam trošku nový vítr, máme nový realizační tým, což jsem uvítal nejvíce. Chuť do hokeje a nasazení je obrovské," hlásil útočník Jakub Petružálek při setkání s novináři před startem extraligy. Právě hvězdný forvard Petružálek vede klubové pořadí produktivity, nejlepším střelcem je s šestnácti zásahy Richard Jarůšek. Litvínov má po Pardubicích a Vítkovicích třetí nejhorší obranu, když zatím inkasoval 117 gólů. K lepším výsledkům mají pomoci nové tváře, obranu posílil Tomáš Pavelka ze Sparty a útoku se objevily zahraniční akvizice. Forvardi Samson Mahbod z Kanady nebo Švéd tmavé pleti Edwin Hedberg, původem až z exotické Kolumbie.

V letošní sezoně zatím platí ve vzájemných zápasech pravidlo, můj dům – můj hrad. Litvínov doma vyhrál 5:2, když to byl poslední zápas trenéra Antonína Stavjani na lavičce Beranů. Odveta ve Zlíně skončila výhrou žlutomodrých po výsledku 3:1.

Na marodce Zlína jsou dlouhodobě zranění Jiří Ondráček, Daniel Gazda a Lukáš Buchta. V roli sedmého beka nastoupí opět Matyáš Hamrlík. „Odcestovali jsme se stejným hráčským kádrem, který byl k dispozici při utkání s Třincem,“ uvedl Martin Kotásek.

Zápas 36. kola Tipsport extraligy 2019/2020 HC Verva Litvínov – PSG Berani Zlín se odehraje na Zimním stadionu Ivana Hlinky v neděli 12. ledna v 15:30 hodin, sledujte duel na serveru hokej.cz prostřednictvím HOKEJKA TV nebo textový on-line přenos na webu onlajny.com.

Nejvyšší prohra doma: 2:6, 28. prosince 1997 v sezoně 1997/1998
Nejvyšší vítězství venku: 6:3, 12. prosince 1993 v sezoně 1993/1994, 11. září 2016 v sezoně 2016/2017
Nejvyšší prohra venku: 0:7, 10. října 1993 v sezoně 1993/1994

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 3:2 po nájezdech, 4:1 - venku 0:4, 2:3 v prodloužení. Sezona 2016/2017: Zlín venku 6:3, 1:2 – doma 4:1, 3:1. Sezona 2017/2018: Zlín doma 3:2, 2:4 – venku 3:2, 4:3 po prodloužení. Loňská sezona 2018/2019: Zlín venku 2:5, 3:5 – doma 5:2, 1:2 po nájezdech. Letošní sezona 2019/2020: Zlín venku 1:5 – doma 3:1.

Výsledky hokejistů Litvínova v letošní sezoně 2019/2020: doma Brno 2:1, Pardubice 1:2, Liberec 4:5, Hradec Králové 6:5, Zlín 5:1, Olomouc 3:4, Plzeň 1:3, Sparta 3:4 po prodloužení, Mladá Boleslav 2:5, Karlovy Vary 2:1, Vítkovice 6:2, Kladno 4:1, Brno 5:2, Pardubice 4:3 po nájezdech, Liberec 3:4, Sparta 2:3 (hráno v Drážďanech) – venku Plzeň 0:2, Třinec 2:3, Mladá Boleslav 1:5, Karlovy Vary 3:4 po prodloužení, Sparta 4:5 po prodloužení, Vítkovice 0:2, Kladno 3:2 po prodloužení, Brno 3:4 po nájezdech, Pardubice 4:3, Třinec 0:2, Liberec 1:6, Hradec Králové 2:6, Zlín 1:3,  Mladá Boleslav 6:4, Olomouc 1:3, Plzeň 2:6, Sparta 4:8, Karlovy Vary 2:3 po prodloužení.
.
Hráčský kádr HC Verva Litvínov, sezona 2019/2020 - brankáři: David Honzík, Jaroslav Janus (Slovensko), Šimon Zajíček. Obránci: Marek Baránek, Lukáš Doudera, Adam Jánošík (Slovensko), Karel Kubát, Patrick Kudla (Kanada), Tomáš Pavelka, Jiří Říha, Jan Ščotka, David Štich. Útočníci: František Gerhát (Slovensko), Martin Hanzl, Martin Havelka, Edwin Hedberg (Švédsko), Filip Helt, Viktor Hübl, Richard Jarůšek, Ondřej Jurčík, Lukáš Kašpar, František Lukeš, Samson Mahbod (Kanada), Juraj Mikúš (Slovensko), Jakub Petružálek, Michal Trávníček, Lukáš Válek, Pavel Zygmunt (Polsko). Hlavní trenér: Vladimír Kýhos (narozen 23.6.1956), asistenti trenéra: Jindřich Kotrla (narozen 7.3.1975), Radim Skuhrovec (narozen 10.5.1974).

Změny v kádru Litvínova - přišli: David Honzík (brankář, Jihlava/Chance liga), Adam Jánošík (obránce, Slovan Bratislava/KHL), Karel Kubát (obránce, Vladivostok/KHL), Jiří Říha (obránce, Kladno), David Štich (obránce, Chomutov), Pawel Zygmunt (útočník, Krakov/POL), Jan Bečvář (útočník, Sokolov/Chance liga), Richard Jarůšek (útočník, Sparta). Během sezony: Tomáš Pavelka (obránce, Sparta Praha), Samson Mahbod (útočník, Krefeld/Německo), Patrick Kudla (obránce, Frýdek-Místek/Chance liga), Edwin Hedberg (útočník, Assat Pori/Finsko). Odešli: Michael Petrásek (brankář, Přerov/Chance liga), Roman Graborenko (obránce, Liberec), Sébastien Piché (obránce, Pardubice), Jan Strejček (obránce, Litoměřice/Chance liga), Jakub Březák (obránce, Prostějov/Chance liga), Jiří Hunkes (obránce, bez angažmá), Ladislav Romančík (obránce, Kladno), David Tůma (útočník, Vsetín). Během sezony: Marek Trončinský (obránce, bez angažmá), David Šesták (obránce, bez angažmá), Jan Myšák (útočník, Hamilton Bulldogs/OHL).

Kanadské bodování hokejistů HC Verva Litvínov po 35. extraligovém kole: 1. Jakub Petružálek 28 (7 + 21), 2. Richard Jarůšek 26 (16 + 10), 3. Viktor Hübl 19 (10 + 9), 4. František Lukeš 17 (7 + 10), 5. Tomáš Pavelka 16 (4 + 12), 6. Martin Hanzl 15 (5 + 10), 7. Lukáš Kašpar 14 (7 + 7), 8. Samson Mahbod 12 (3 + 9), 9. Adam Jánošík 11 (4 + 7), 10. Jan Myšák 9 (5 + 4), 11. Michal Trávníček 8 (1 + 7), 12. Jiří Říha 7 (3 + 4), František Gerhát 7 (3 + 4), 14. Juraj Mikúš 7 (2 + 5), Lukáš Válek 7 (2 + 5), 16. Jan Ščotka 6 (2 + 4), 17. Filip Helt 7 (2 + 2), 18. Lukáš Doudera 4 (1 + 3), 19. Marek Beránek 3 (2 + 1), 20. David Štich 3 (1 + 2), Karel Kubát 3 (1 + 2), 22. Ondřej Jurčík 2 (2 + 0), 23. Patrick Kudla 2 (1 + 1), 24. Pawel Zygmunt 1 (1 + 0), 25. Edwin Hedberg 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 25 hráčů.

Střelci: 16 – Jarůšek, 10 – V. Hübl, 7 – Petružálek, F. Lukeš, Kašpar, 5 – M. Hanzl, Myšák, 4 – Pavelka, Jánošík, 3 – Mahbod, Říha, Gerhát, 2 – J. Mikúš, Válek, Ščotka, Helt, Baránek, Jurčík, 1 – Trávníček, L. Doudera, Štich, Kubát, Kudla, Zygmunt.

Statistiky brankářů: Jaroslav Janus (21 zápasů, 1 157 odchytaných minut) - průměr 3,22 gólů na zápas, procento úspěšnosti 90,34. David Honzík (16 zápasů, 877 odchytaných minut) - průměr 3,28 gólů na zápas, procento úspěšnosti 89,50. Šimon Zajíček(1 zápas, 20 odchytaných minut) - průměr 0,00 gólů na zápas, procento úspěšnosti 100,00.

Sestava Vervy Litvínov v minulém extraligovém kole: Janus - Ščotka, Jánošík, Kudla, T. Pavelka, Říha, Baránek - Petružálek, Hübl, F. Lukeš - Mahbod, M. Hanzl, Jarůšek - Kašpar, Gerhát, Hedberg - Válek, Zygmunt, Trávníček. Trenéři: Kýhos, Kotrla, Skuhrovec.