sobota 25. ledna 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani zahájí poslední čtvrtinu s legendou na hrudi, začátek v 17:20

Hokejová Tipsport extraliga pokračuje v neděli 26. ledna kompletním programem 40. kola. Hokejisté PSG Berani Zlín změří síly s týmem HC Energie Karlovy Vary. Základní část extraligy začne psát závěrečnou čtvrtinu v podobě třinácti kol. Berani chtějí v domácím prostředí navázat na předchozí úspěšné výsledky a dalším bodovým ziskem potvrdit postavení ve středu extraligové tabulky. Žižka a spol. odehrají první třetinu souboje s Energií ve speciálních dresech s podobiznou Karla Rachůnka. Podruhé v historii českého hokeje se uskuteční charitativní akce, letos v rámci projektu s názvem Legenda legendám. Úvodní buly vhozeno v 17:20 hodin.

Zlínští hokejisté jsou v posledních týdnech na domácím ledě výsledkově velmi úspěšní. Potvrdili to i v pátečním kole, kdy porazili Bruslařský klub z Mladé Boleslavi 4:1. „Výsledek vypadá příznivě, ale nebyl to jednoduchý zápas. Zaskočil nás vstup do utkání, soupeř hrál dvojnásobnou přesilovou hru, ale naštěstí jsme se ubránili bez inkasovaného gólu. To byl hodně důležitý moment. Hra pět na pět se nám dařila, bohužel jsme nebyli produktivní a šance zůstaly neproměněny. Velká škoda, že soupeř po naší brance ihned vyrovnal. Závěrečnou část jsme zvládli dobře a přišly další góly. Těší nás pokračující úspěšnost doma,“ pověděl Robert Svoboda.

Žižka a spol. vyhráli doma šestý duel z posledních sedmi zápasů. Vydatný bodový zisk před vlastními fanoušky posunul Berany do středu extraligové tabulky na příčky, které značí start v předkole play off. „Hodně nám pomohl před Vánocemi vyhraný zápas s Olomoucí, kdy jsme dvakrát obrátili nepříznivý vývoj.  Tento úspěšný souboj hráčům zvedl sebevědomí, hra je stále více pohledná a kluci si dovolí na ledě řadu věcí, které se předtím nedařily. K výhrám výrazně pomohla i skvělá divácká kulisa, která je nepřehlédnutelná,“ uvedl zlínský trenér.

Nedělní soupeř Zlína tým HC ENERGIE KARLOVY VARY se drží celou sezonu v první polovině tabulky. Energie je po třetí čtvrtině na sedmém místě se ziskem 60 bodů. Západočechům se po Vánocích příliš nedařilo, přišel menší výpadek formy, ale poslední dva zápasy venku vyhráli. Svěřenci kouče Martina Pešouta uspěli ve Vítkovice a poté překvapivě na ledě lídra z Liberce. „Hráčský kádr soupeře se přes léto příliš nezměnil, je stabilizovaný a letos sklízí ovoce předchozí kvalitní práce. Hrají poctivý hokej, měli dobrý start. Doma jsme s nimi odehráli vyrovnaný zápas, dva góly nám dali do prázdné brány při naší power play. Mají podobný tým jako my. Pracovitý a bez výrazných hvězd i velkých jmen. Pro mě není překvapením, že jsou v tabulce tak vysoko,“ řekl dvaapadesátiletý Svoboda.

Skvělou sezonu zažívá v dresu Energie zlínský odchovanec Tomáš Rachůnek, který vévodí klubové produktivitě a tabulce střelců. Nejlepším obránce ve statistikách je další zlínský rodák Petr Šenkeřík. Berani v letošním ročníku extraligy získali s Energií pouhý bod. Nejdříve na začátku sezony prohráli v lázeňském města 1:2, poté neuspěli ani doma a prohráli 1:4. Bodovali až ve třetím vzájemném měření sil, když duel nakonec rozhodly ve prospěch Varů až samostatné nájezdy.

Berani odehrají první třetinu souboje s Karlovými Vary ve speciálních dresech s podobiznou Karla Rachůnka. Podruhé v historii českého hokeje se uskuteční charitativní akce napříč všemi seniorskými soutěžemi. Právě v neděli 26. ledna 2020 by oslavil sedmdesátiny legendární útočník Ivan Hlinka, s jehož jménem je spojen projekt Legenda pomáhá. A právě v den narozenin Ivana Hlinky startuje druhý ročník pod názvem Legenda legendám. Oproti prvnímu ročníku této akce, kdy byly všechny dresy s podobiznou Ivana Hlinky, si tentokrát kluby samy zvolily, kterou legendu uctí. Logickou volbou pro zlínský klub byla jedna z největších legend českého a zlínského hokeje – Karel Rachůnek. „Všechny tyto akce slouží k prospěšné věci a popularizují lední hokej. Zákonitě se zvýší zájem veřejnosti, což potvrdil i nedávný ceremoniál při vyvěšení dresu Petra Lešky. Podobné akce napomáhají diváckému zájmu,“ pověděl Robert Svoboda. Na marodce Zlína zůstávají stále obránci Daniel Gazda (ruka) a Lukáš Buchta (kotník).  Berani nastoupí ve stejné sestavě jako v předchozích zápasech.

Zápas 40. kola Tipsport extraligy 2019/2020 PSG Berani Zlín – HC Energie Karlovy Vary se odehraje na Zimním stadionu Luďka Čajky v neděli 26. ledna od 17:20 hodin. Pokladny zimního stadionu se otevírají v 16 hodin. Pro diváky je k dispozici zvýhodněné vstupné. Přijďte povzbudit zlínské Berany v boji i důležité extraligové body, případně sledujte duel na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Nejvyšší prohra venku: 1:5, 6. března v sezoně 2000/2001

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 3:5, 3:5 – Zlín venku 2:1, 2:1 po nájezdech. Sezona 2016/2017 – základní část: Zlín venku 4:7, 1:4 – doma 1:0, 3:2 po nájezdech. Play out: Zlín venku 4:6 – doma 2:3. Loňská sezona 2018/2019: Zlín venku 4:2, 3:4 po nájezdech  – doma 1:4, 5:3. Letošní sezona 2019/2020: Zlín venku 1:2, 2:3 po nájezdech – doma 1:4.

Výsledky Karlových Varů v letošní sezoně 2019/2020: venku Pardubice 5:2, Olomouc 2:3, Třinec 3:4 po prodloužení, Hradec Králové 3:1, Sparta 1:5, Liberec 4:0, Zlín 4:1, Kladno 2:4, Plzeň 3:4, Brno 7:2, Třinec 6:1, Litvínov 1:2, Mladá Boleslav 2:4, Pardubice 6:5 po prodloužení, Olomouc 2:4, Brno 1:9, Hradec Králové 0:5, Vítkovice 3:0, Liberec 3:2 – doma Zlín 2:1, Kladno 7:4, Plzeň 0:3, Kometa Brno 3:4, Sparta 2:5, Litvínov 4:3 po prodloužení, Mladá Boleslav 5:3, Vítkovice 4:1, Pardubice 8:0, Olomouc 2:3, Hradec Králové 2:3 po prodloužení, Vítkovice 9:1, Liberec 3:2 po nájezdech, Zlín 3:2 po nájezdech, Kladno 3:1, Plzeň 4:3 po prodloužení, Sparta 3:5, Třinec 1:2 po prodloužení, Litvínov 3:2 po prodloužení, Mladá Boleslav 2:4.

Hráčský kádr HC Energie Karlovy Vary, sezona 2019/2020 – brankáři: Filip Novotný, Jan Bednář, Adam Horák. Obránci: Dominik Graňák, Michal Plutnar, Petr Šenkeřík, Vladimír Eminger, Ondřej Šafář, Adam Rulík, Matěj Stříteský, Martin Rohan, Dalimil Mikyska. Útočníci: Václav Skuhravý, Tomáš Rachůnek, Jakub Flek, Dávid Gríger, Tomáš Mikúš, Ondřej Beránek, Petr Koblasa, Martin Kohout, Nicolas Hlava, Tomáš Vondráček, Vojtěch Polák, Adam Křemen, Otakar Šik, Jiří Černoch, Martin Osmík, Tomáš Vildumetz. Hlavní trenér: Martin Pešout (narozen 9.11.1966), asistent trenéra: Tomáš Mariška (narozen 17.9.1981).

Změny v kádru Karlových Varů - přišli: Dominik Graňák (obránce, Hradec Králové), Matěj Stříteský (obránce, Liberec), Branislav Kubka (obránce, Banská Bystrica, SVK), Nicolas Hlava (útočník, Znojmo, EBEL), Adam Raška (útočník, Chomutov), Tomáš Knotek (útočník, Mladá Boleslav), Tomáš Vondráček (útočník, Pardubice), Petr Koblasa (útočník, Chomutov), Albert Michnáč (útočník, Sparta). Během sezony: Vojtěch Polák (útočník, Vladivostok/KHL), Dalimil Mikyska (obránce, Kometa Brno), Jiří Černoch (útočník, Sparta), Tomáš Kubalík (útočník).
Odešli: Tomáš Závorka (brankář, konec kariéry), Vladimír Sičák (obránce, bez angažmá), Lukáš Forman (obránce, Třebíč), Matic Podlipnik (obránce, Slovan Bratislava, SVK), Adam Lapšanský (útočník, Trenčín, SVK), Roman Vlach (útočník, Plzeň), Tomáš Havránek (útočník, Třebíč), Stanislav Balán (útočník, Hodonín), Petr Stloukal (útočník, Chomutov), Jakub Černý (útočník, bez angažmá). Během sezony: Sebastian Gorčík (útočník, Vsetín/Chance liga), Branislav Kubka (obránce, Nitra, SVK), Tomáš Knotek (útočník, Pardubice), Tomáš Kubalík (útočník, Vítkovice), Adam Raška (útočník, České Budějovice/Chance liga).

Kanadské bodování hokejistů HC Energie Karlovy Vary po 39. extraligovém kole: 1. Tomáš Rachůnek 40 (18 + 22), 2. Dávid Gríger 31 (13 + 18), 3. Jakub Flek 30 (12 + 18), 4. Petr Šenkeřík 20 (4 + 16), 5. Petr Koblasa 19 (13 + 6), 6. Ondřej Beránek 18 (11 + 7), 7. Martin Kohout 16 (7 + 9, 8. Matěj Stříteský 16 (6 + 10), Tomáš Mikúš 16 (6 + 10), 10. Tomáš Vondráček 15 (9 + 6), 11. Václav Skuhravý 15 (2 + 13), 12. Vojtěch Polák 14 (9 + 5), 13. Adam Raška 13 (7 + 6), 14. Dominik Graňák 12 (0 + 12), 15. Michal Plutnar 9 (2 + 7), 16. Martin Rohan 8 (3 + 5), 17. Vladimír Eminger 7 (1 + 6), 18. Jiří Černoch 4 (1 + 3), 19. Tomáš Kubalík 3 (1 + 2), 20. Otakar Šik 2 (1 + 1), Adam Křemen 2 (1 + 1), 22. Dalimil Mikyska 2 (0 + 2), 23. Albert Michnáč 1 (1 + 0), 24. Tomáš Knotek 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 24 hráčů.

Střelci: 18 – T. Rachůnek, 13 – Gríger, Koblasa, 12 – Flek, 11 – O. Beránek, 9 – Vondráček, V. Polák, 7 – Kohout, Raška, 6 – Stříteský, T. Mikúš, 4 – Šenkeřík, 3 – M. Rohan, 2 – Skuhravý, Plutnar, 1 – Eminger, Černoch, T. Kubalík, Šik, Křemen, Michnáč.

Statistiky brankářů: Filip Novotný (32 zápasů, 1834 odchytaných minut) - průměr 2,49 gólů na zápas, procento úspěšnosti 92,52. Adam Horák (1 zápas, 26 odchytaných minut) - průměr 2,31 gólů na zápas, procento úspěšnosti 92,31. Jan Bednář (9 zápasů, 500 odchytaných minut) - průměr 3,72 gólů na zápas, procento úspěšnosti 89,70.

Sestava HC Energie Karlovy Vary v minulém extraligovém kole: Bednář - Stříteský, Šenkeřík, Plutnar, Graňák, Eminger, Rohan, Šafář - Flek, V. Polák, T. Rachůnek - Šik, Vildumetz, T. Mikúš - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Osmík, Beránek. Trenéři: Pešout, Mariška.