středa 30. ledna 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani zahájí poslední čtvrtinu základní části na ledě Třince

Tipsport extraliga vstoupila do závěrečné čtvrtiny základní části, ve středu 30. ledna jsou na programu dvě dohrávky 40. kola. Hokejisté PSG Berani Zlín míří do Slezska k utkání s týmem HC Oceláři Třinec, který se přetahuje s Libercem o vedení v tabulce. Berani usilovně bojují na hraně první desítky o účast v předkole play off, Žižka a spol. momentálně ztrácí na desátý Litvínov tři body. Zlínu se s Třincem ve vzájemných zápasech daří, neboť bodoval pětkrát v řadě a z toho čtyřikrát vyhrál. „Do Třince jedeme jako ke každému zápasu s cílem bodovat. Hráči jsou bojovně naladěni a věříme, že se získáme nějaký bod,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér PSG Berani Zlín. Kvůli disciplinárnímu trestu schází útočník Zdeněk Okál, nejistý je start obránce Davida Noska, jehož trápí zraněné rameno. Důvodem přeložení utkání v třinecké aréně byla atletická Beskydská laťka výškařů, úvodní buly bude vhozeno v 17 hodin.

Zlínští hokejisté vyšli v minulém týdnu po předchozích třech výhrách bodově naprázdno. V pátek prohráli na domácím ledě s Olomoucí 1:2 a v neděli v Brně s Kometou 2:4. „Bojovali jsme statečně po celý průběh zápasu, ale bohužel jsme zůstali i na Kometě bez bodu. Derby s mistrem rozhodly přesilovky, ve kterých byli domácí velmi nebezpeční. Kluky jsme pochválili v šatně za předvedený výkon. Byla obrovská škoda, že jsme neproměnili šance ve druhé třetině, keré měli Kulda, Lakatoš a Popelka. Ve třetí třetině měl vyloženou šanci Fořt, ale zápas se zlomil brejkem domácích dva na jednoho. Kluci cítí, že pokud budou hrát podobným způsobem i v dalších zápasech, potřebné body k postupu do předkola nasbíráme,“ řekl zlínský trenér Svoboda.

Třinci patří v tabulce druhé místo a na dálku soupeří s Libercem o vedení v extralize. V současné době ale Oceláři neprožívají nejlepší období, neboť prohráli tři z posledních čtyř zápasů a získali v těchto duelech pouhé čtyři body. Především v obraně mají velkou marodku, neboť jim vypadli hned tři zkušení hráči. Mimo hru jsou kapitán Lukáš Krajíček, dále Vladimír Roth a Lotyš Guntis Galvinš. V týmu již nepůsobí exzlínský Roberts Bukarts, který byl v minulých dnech vytrejdován za sparťanského kapitána Petra Vránu. Zlín dokáže na Třinec dlouhodobě zahrát. V posledních pěti vzájemných zápasech bodoval pětkrát v řadě a z toho čtyřikrát vyhrál. V letošní sezoně vybojoval z devíti možných bodů hned šest, když doma Oceláře porazili 4:2, v odvetě prohrál v prodloužení a na třineckém ledě po samostatných nájezdech. “V extralize to tak chodí, že proti určitému soupeři se vám daří více a proti dalšímu již méně. Nedokáži říci, proč tomu tak historicky s Třincem je. Momentálně jsme mimo postupové pozice a přejeme si, aby tato příznivá bilance s Oceláři pokračovala. Chceme vybojovat alespoň bod jako před nedávnem Karlovy Vary, Mladá Boleslav si odvezla odsud všechny tři body. Každopádně mají Oceláři velmi silný tým,“ uvedl jednapadesátiletý kouč.

V sestavě Zlíně bude nadále scházet útočník Zdeněk Okál, který si odpykává stopku na tři zápasy po faulu na olomouckého Petra Koloucha. Zlínský forvard se proti výši trestu odvolal a ve středu míří do Prahy k projednání případu k disciplinární komisi. „Uvidíme, jak to dopadne. Chceme využít všech prostředků, aby například v pátek proti Litvínovu nastoupil a trest byl snížen,“ vysvětlil Robert Svoboda. V minulém zápase s Kometou nehrál kvůli zranění ramene ani obránce David Nosek. „Jeho start je zatím nejistý. Řešíme určité varianty a v útoku zřejmě nastoupí Nicolas Werbik. Situace je složitější v tom, že ve středu se hraje první liga. Co se týká obránců, ve hře je i varianta hrát jen s šesti beky,“ uzavřel Robert Svoboda.

Dohrávka 40. kola Tipsport extraligy 2018/2019 HC Oceláři Třinec – PSG Berani Zlín se odehraje ve Werk areně ve středu 30. ledna od 17 hodin, sledujte duel na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Nejvyšší prohra venku: 0:7, 7. ledna v sezoně 1998/1999

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016 – základní část: Zlín doma 0:3, 1:2, Zlín venku 2:1, 1:3. Předkolo play off: Zlín – Třinec 3:2 na zápasy – Zlín doma 2:1, 3:4 po nájezdech - venku 3:2 po prodloužení, 3:4 – Zlín doma 3:2 po prodloužení.  Sezona 2016/2017: Zlín doma 4:3 po nájezdech, 4:2 – venku 1:7, 1:2 po prodloužení. Loňská sezona 2017/2018: Zlín doma 4:0, 1:3 – venku 1:0, 4:2. Letošní sezona 2018/2019: Zlín doma 4:2, 2:3 po prodloužení – venku 2:1 po nájezdech.

Výsledky týmu HC Oceláři Třinec v letošní sezoně 2018/2019: doma Olomouc 2:3, Vítkovice 4:2, Sparta 4:5 po nájezdech, Pardubice 6:1, Plzeň 2:3, Mladá Boleslav 4:1, Zlín 1:2 po nájezdech, Karlovy Vary 2:1, Liberec 5:3, Kometa Brno 4:3 po prodloužení, Litvínov 4:2, Hradec Králové 3:1, Vítkovice 3:0, Pardubice 4:1, Chomutov 4:1, Olomouc 4:2, Litvínov 4:1, Sparta 2:1, Karlovy Vary 4:3 po prodloužení, Plzeň 5:6 po nájezdech, Mladá Boleslav 2:5 – venku Zlín 2:4, Karlovy Vary 2:0, Liberec 1:4, Hradec Králové 0:2, Kometa Brno 1:2, Litvínov 2:0, Chomutov 3:2, Olomouc 6:3, Sparta 3:1, Plzeň 4:1, Hradec Králové 2:4, Mladá Boleslav 4:1, Zlín 3:2 po prodloužení, Brno 1:4, Vítkovice 2:3, Pardubice 5:2, Liberec 3:4, Chomutov 4:0.

Hráčský kádr HC Oceláři Třinec, sezona 2018/2019 - brankáři:
Šimon Hrubec, Peter Hamerlík, Lukáš Daneček, obránci: Lukáš Krajíček, Vladimír Roth, Milan Doudera, David Musil, Guntis Galvinš (Lotyšsko), Martin Gernát (Slovensko), Marian Adámek, Jakub Matyáš, Jan Bartko, Filip Haman, Jan Zahradníček, útočníci: Petr Vrána, Martin Růžička, Ethan Werek (Kanada), Tomáš Marcinko, Vladimír Dravecký (oba Slovensko), Jiří Polanský, Martin Adamský, Vladimír Svačina, David Cienciala, Erik Hrňa, Ondřej Kovařčík, Michal Kovařčík, Aron Chmielewski (Polsko), Milan Mikulík, Jan Hladonik, Vít Christov, Štěpán Novotný, Jan Rudovský. Hlavní trenér: Václav Varaďa, asistenti trenéra: Marek Zadina, Jiří Raszka.

Změny v kádru Třince - přišli:
Nick Malík (brankář; HC Vítkovice Ridera), Martin Gernát (obránce; Lausanne HC/Švýc.), Roberts Bukarts (útočník; PSG Berani Zlín), Jan Hladonik (útočník; Blainville-Boisbriand Armada/QMJHLBl), Marek Viedenský (útočník; HC Slovan Bratislava/KHL). Během sezony: Ethan Werek (útočník;  Belleville Senators/AHL), Guntis Galvinš (obránce; HK Kurbads/Lotyšsko), Petr Kváča (brankář; ČEZ Motor České Budějovice/Chance liga), Tomáš Kundrátek (obránce; HC Kunlun Red Star/KHL), Petr Vrána (útočník; HC Sparta Praha).

Odešli: Jan Strmeň (brankář; ČEZ Motor České Budějovice), Bohumil Jank (obránce; Piráti Chomutov), Tomáš Linhart (obránce; Mountfield Hradec Králové), Michal Kvasnica (útočník; Portland Winterhawks/WHL), Daniel Rákos (útočník; Mountfield Hradec Králové), Jakub Petružálek (útočník; HC Verva Litvínov). Během sezony: Roman Vlach (útočník; HC Energie Karlovy Vary – hostování), Lukáš Kovář (obránce; HK Dukla Trenčín/SVK – hostování, Piráti Chomutov), Marek Viedenský (útočník), Peter Hamerlík (brankář; HC Dynamo Pardubice – hostování), Tomáš Kundrátek (obránce; HC Davos, Švýcarsko), Robert Bukarts (útočník;  HC Sparta Praha).

Kanadské bodování hokejistů HC Oceláři Třinec po 38. extraligovém kole: 1. Martin Růžička 33 (14 + 19), 2. Tomáš Marcinko 23 (8 + 15), 3. Lukáš Krajíček 21 (5 + 16), 4. Erik Hrňa 20 (8 + 12), 5. Ethan Werek 19 (10 + 9), 6. Martin Adamský 19 (10 + 9), 7. Roberts Bukarts 19 (5 + 14), 8. Jiří Polanský 18 (6 + 12), 9. Martin Gernát 16 (6 + 10), 10. Vladimír Svačina 15 (9 + 6), 11. Aron Chmielewski 14 (10 + 4), 12. Vladimír Roth 14 (3 + 11), 13. Vladimír Dravecký 12 (5 + 7), 14. Milan Doudera 11 (4 + 7), 15. Ondřej Kovařčík 11 (4 + 7), 16. David Musil 10 (1 + 9), 17. David Cienciala 8 (5 + 3), 18. Michal Kovařčík 7 (2 + 5), Guntis Galvinš 7 (2 + 5), 20. Rostislav Martynek 3 (1 + 2), Michal Kovařčík 3 (1 + 2), 21. Vít Christov 2 (1 + 1), Tomáš Kundrátek 2 (1 + 1), 23. Marian Adámek 1 (1 + 0), 24. Štěpán Novotný 1 (0 + 1), Milan Mikulík 1 (0 + 1), Jan Hladonik 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 26 hokejistů.

Střelci: 14 – Martin Růžička, 10 – Werek, Adamský, Chmielewski, 9 – Svačina, 8 – Marcinko, Hrňas, 6 – Polanský, Gernát, , 5 – Krajíček, R. Bukarts, Dravecký, Cienciala, 4 – M. Doudera, O. Kovařčík, 3 – Roth, 2 – M. Kovařčík, Galvinš, 1 – Martynek, Christov, Kundrátek, M. Adámek.

Statistiky brankářů: Šimon Hrubec (36 zápasů, 2110 odchytaných minut) - průměr 2,10 gólů na zápas, procento úspěšnosti 92,36. Lukáš Daneček (3 zápasy, 40 odchytaných minut) - průměr 1,97 gólů na zápas, procento úspěšnosti 92,86. Petr Kváča (2 zápasy, 122 odchytaných minut) - průměr 1,97 gólů na zápas, procento úspěšnosti 92,45. Peter Hamerlík (2 zápasy, 86 odchytaných minut) - průměr 2,09 gólů na zápas, procento úspěšnosti 92,31.