pátek 20. ledna 2017 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani zahájí závěrečnou čtvrtinu na ledě Komety. Podaří se reparát za Vary?

Tipsport extraliga vstupuje v pátek 20. ledna do závěrečné čtvrtiny základní části. Do konce dlouhodobé části zbývá odehrát ještě třináct kol. Hokejisté PSG Zlín se představí na ledě Komety Brno s cílem odčinit nedělní prohru na ledě posledního celku tabulky v Karlových Varech. „Věřím, že hráči napraví výpadek na západě Čech a navážeme na předchozí výkony v domácích zápasech proti Třinci a Hradci Králové,“ pověděl Robert Svoboda, trenér PSG Zlín. Berani mají elitní desítku, která zaručí předkolo play off na dosah, jedenácté místo jim patří jen zásluhou horšího skóre s Mladou Boleslaví. Do sestavy se vrací dorostenec Filip Chytil. Bitva na moravském poli začíná v 18 hodin.

Nejvyšší soutěž zvolní ve druhé polovině ledna své nastolené tempo z přelomu roku, kdy byly na programu hned tři zápasy během týdne. Do únorové pauzy zbývá odehrát během tří týdnů šest extraligových kol. Zlínští hokejisté mají odložený zápas ve Vítkovicích, nicméně ve středu 25. ledna předehrávají utkání 46. kola na ledě mistrovského Liberce. Po domácím zápase s Pardubicemi přijde od 6. února jedenáctidenní přestávka. „Nemůžeme mluvit o výhodě či nevýhodě. Budeme poctivě trénovat a připravovat se na závěrečnou část základní části. Pauzu využijeme stejným způsobem jako před Vánocemi,“ řekl trenér Robert Svoboda.

Berani nastoupí v pátek 20. ledna na brněnském ledě ke 46. vzájemnému derby obou soupeřů v rámci české extraligy. Kometa prohrála čtyři z posledních pěti zápasů a získala v nich jen tři body. Svěřenci majitele klubu Libora Zábranského jsou momentálně na čtvrtém místě s 68 body. Více než poslední výsledky je trápí dlouhodobá absence zraněných klíčových hráčů. Mimo hru jsou Martin Erat a Martin Zaťovič.

Zlín porazil Kometu v předchozím vzájemném měření sil na zlínském ledě 4:3, když do utkání měl raketový nástup a ve 13. minutě vedl již 3:0. Brno ještě v závěru zkorigovalo nepříznivý stav, nicméně na body nedosáhlo. „Výhra nám potvrdila, že jsme schopni porážet i takový tým jako je Kometa. Hráčům zákonitě stoupne sebevědomí a poté si více věří. Každopádně má Brno velmi silný tým. Víme, že je momentálně trápí marodka a naposledy doma prohráli s Olomoucí. Musíme se vrátit k naší hře, kterou jsme prezentovali v domácím zápase s Hradcem Králové a Třincem. Věříme, že hráči napraví bodový výpadek na ledě Karlových Varů,“ uvedl devětačtyřicetiletý kouč. Zlínští vyhráli čtyři z posledních šesti zápasů.

Na marodce Zlína je stále dlouhodobě zraněný obránce Oldřich Horák, do sestavy se naopak vrací sedmnáctíletý útočník Filip Chytil, který po nevybíravém zákroku od chomutovského Ondřeje Dlapy vynechal tři zápasy. „Kromě Horáka jsou ostatní kluci po zdravotní stránce fit,“ upřesnil Svoboda. Zlínští hokejisté mají v den utkání od 9:25 hodin předzápasovou poradu, poté rozbruslení na ZS Luďka Čajky a odpoledne se vydají na cestu pod Špilberk.

Zápas 40. kola Tipsport extraligy HC Kometa Brno – PSG Zlín se hraje v DRFG Areně v pátek 20. ledna v 18 hodin, sledujte ho na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína a Brna v české extralize:
CELKEM: 45 zápasů, 22 – 5 – 0 – 2 - 16, 132:110, 76 bodů
DOMA: 23 zápasů, 13 – 3 – 0 – 2 - 5, 79:56, 46 bodů
VENKU: 22 zápasů, 9 – 2 – 0 – 0 - 11, 53:54, 30 bodů

Nejvyšší vítězství doma: 5:0, 21.3.2015 v sezoně 2014/2015
Nejvyšší prohra doma: 1:4, 24.9.2010 v sezoně 2010/2011
Nejvyšší vítězství venku: 4:1, 29. 9. 2009 v sezoně 2009/2010, 21.4.2014 v sezoně 2013/2014
Nejvyšší prohra venku: 0:5, 23.3.2015 v sezoně 2014/2015

Výsledky obou soupeřů v loňské sezoně 2015/2016: Zlín doma 2:3 po prodloužení, 4:1 – Zlín venku 2:1, 4:2. Letošní sezona 2016/2017: Zlín doma 3:5, 4:3 – Zlín venku 2:4.

Výsledky Komety Brno v letošní sezoně 2016/2017: doma Hradec Králové 3:1, Mladá Boleslav 5:1, Vítkovice 0:1 po nájezdech, Litvínov 7:1, Sparta 6:2,  Liberec 5:1, Olomouc 5:3, Zlín 4:2, Plzeň 8:5, Karlovy Vary 8:2, Pardubice 2:3, Třinec 3:2 po nájezdech, Chomutov 3:0, Hradec Králové 4:3, Mladá Boleslav 4:1, Vítkovice 1:2 po nájezdech, Litvínov 2:1, Sparta 2:5, Liberec 3:0, Olomouc 1:3 – venku Zlín 5:3, Plzeň 6:3, Karlovy Vary 4:2, Pardubice 4:3 po prodloužení, Třinec 3:4 po prodloužení, Chomutov 3:4 po prodloužení, Hradec Králové 1:5, Mladá Boleslav 4:2, Litvínov 2:3 po prodloužení, Vítkovice 1:2, Liberec 3:4 po prodloužení, Sparta 2:3, Olomouc 2:5, Zlín 3:4, Plzeň 1:2 po prodloužení, Karlovy Vary 2:4, Pardubice 3:1, Třinec 1:4, Chomutov 3:6.

Kanadské bodování hokejistů Komety po 39. extraligovém kole: 1. Marek Kvapil 34 (14 + 20), 2. Martin Erat 33 (12 + 21), 3. Vojtěch Němec 24 (11 + 13), 4. Leoš Čermák 22 (11 + 11), 5. Martin Zaťovič 20 (15 + 5), 6. Ondřej Němec 20 (5 + 15), 6. Leoš Čermák 15 (9 + 6), 7. Marcel Haščák 19 (8 + 11), Tomáš Vincour 19 (8 + 11), 9. Jan Štencel 19 (4 + 15), 10. Jan Káňa 16 (5 + 11), Peter Trška 16 (5 + 11) atd.

Statistiky brankářů: Karel Vejmelka (25 zápasů) - průměr 2.41 golů na zápas, úspěšnost 90.88 %, Pavel Jekel (4 zápasy) - průměr 1.99 golů na zápas, úspěšnost 92.68 %, Marek Čiliak (15 zápasů) – průměr 2.64 gólů na zápas, úspěšnost 88.70 %.

Sestava Komety v minulém extraligovém kole: Čiliak - O. Němec, Štencel, Trška, Gulaši, Bartejs, Malec, L. Zábranský ml. - Vincour, L. Čermák, J. Káňa II - Haščák, V. Němec, Dočekal - H. Zohorna, R. Zohorna, M. Kvapil - F. Dvořák, Nečas, Dymáček - Horký. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný, Haken.