neděle 27. ledna 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berany čeká derby na Kometě. Zlín jede do Brna bez Okála a Noska

Tipsport extraliga pokračuje v neděli 27. ledna šesti zápasy 39. kola. Hokejisté PSG Berani Zlín uzavírají třetí čtvrtinu základní části extraligy moravským derby na ledě mistrovského týmu HC Kometa Brno. Jedná se o divácky velmi sledovaný duel před zaplněným hledištěm. „Budeme se rvát až do konce základní části. Máme před sebou další důležitá utkání a bojujeme o desítku. Kometa má skvělý tým, navíc je obhájce titulu. Je to pro hráče velká motivace a chceme urvat bodový zisk podobně jako na podzim, kdy o vítězi rozhodly až nájezdy,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér Zlína. V sestavě Beranů schází potrestaný útočník Zdeněk Okál, který vyfasoval od disciplinárky třízápasový trest a na marodce je obránce David Nosek. Výjimečný zápas má před sebou brankář Libor Kašík, který se vrací po necelém měsíci na brněnský led tentokrát v roli soupeře. Úvodní buly bude vhozeno v 17 hodin.

Zlínští hokejisté prohráli v pátek doma s Olomoucí těsně 1:2, když se neprosadili v koncovce a neuspěli ani při přesilových hrách. Kohouti právě při početní výhodě vstřelili oba góly. „Nevyšlo nám to a prohra hodně mrzí. Bohužel pouze jeden vstřelený gól je málo, i když jsme měli dostatek příležitostí skórovat. Určitě jsme si zasloužili získat bod nebo dva, Nebyli jsme horším týmem než Olomouc, rozhodly hodně šťastné branky soupeře. Musíme to tak brát, zápasy jdou nyní v rychlém sledu,“ řekl Robert Svoboda.

Hned v 9. minutě byli diváci svědky ošklivého faulu Zdeňka Okála na Petra Koloucha. Zatímco zlínský útočník vyfasoval trest do konce utkání, olomoucký hráč odjel do nemocnice se zlomeným nosem. Okál vyfasoval od disciplinární komise vyfasoval stopku na tři zápasy. „Jedná se o citelnou ztrátu, neboť nedisponujeme širokým hráčským kádrem, abychom si lámali hlavu, kdo nebude hrát. Samozřejmě bude chybět, nicméně respektujeme rozhodnutí vedení extraligy. Máme připravené varianty náhrady a sáhneme do první ligy, kde máme hráče na střídavý start,“ vysvětlil zlínský trenér.

Kometě patří v tabulce zatím šestá příčka, když v dosavadním průběhu extraligy nasbírala o devět bodů více než Zlín. Šampioni z posledních dvou sezon mají velmi silný tým s řadou hvězd a starších zkušených hráčů, který v základní části piluje formu na play off. V sestavě úřadujícího mistra jsou Tomáš Plekanec, Martin Erat, zřejmě první zápas v Kometě odehraje obránce Zbyněk Michálek. „Jejich nabitá soupiska hovoří za vše. Budeme ale bojovat a rozhodně nejsme bez šance. Poslední vzájemný zápas v Brně rozhodly až nájezdy. Řada týmů zde uhrála v poslední době velmi dobré výsledky, vyhrál zde Litvínov a předtím i tým z Mladé Boleslavi. Rveme se v každém zápase o bodový zisk. Extraliga je hodně vyrovnaná, zkrátka není slabých a silných soupeřů, rozhoduje momentální sportovní forma,“ řekl jednapadesátiletý Svoboda.

Zlínští se musí vedle Okála obejít v nedělní bitvě na Kometě bez zkušeného obránce Davida Noska, který nedohrál utkání s Olomoucí. „Ozvalo se mu rameno, které ho trápí v letošní sezoně. Po jednom z osobních soubojů se to zhoršilo a doktoři mu naordinovali klid. Určitě se nejedná o dlouhodobé zranění. Věřím, že do únorové přestávky ještě naskočí na led,“ uvedl Robert Svoboda.

Utkání 39. kola Tipsport extraligy 2018/2019 HC Kometa Brno – PSG Berani Zlín se odehraje DRFG areně v neděli 27. ledna od 17 hodin, sledujte duel na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína a Komety Brno v české extralize:
CELKEM: 52 zápasů, 23 – 6 – 0 – 3 - 20, 145:132, 82 bodů
DOMA: 26 zápasů, 13 – 3 – 0 – 2 - 8, 82:68, 46 bodů
VENKU: 26 zápasů, 10 – 3 – 0 – 1 - 12, 63:64, 36 bodů

Nejvyšší vítězství doma: 5:0, 21.3.2015 v sezoně 2014/2015
Nejvyšší prohra doma: 0:4, 18.9.2017 v sezoně 2017/2018
Nejvyšší vítězství venku: 4:1, 29. 9. 2009 v sezoně 2009/2010, 21.4.2014 v sezoně 2013/2014
Nejvyšší prohra venku: 0:5, 23.3.2015 v sezoně 2014/2015

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 2:3 po prodloužení, 4:1 – Zlín venku 2:1, 4:2. Sezona 2016/2017: Zlín doma 3:5, 4:3 – Zlín venku 2:4, 4:2. Loňská sezona 2017/2018: Zlín doma 0:4, 2:4 – venku 3:2 po nájezdech, 1:3. Letošní sezona 2018/2019: Zlín venku 2:3 po nájezdech – doma 1:4.

Výsledky týmu HC Kometa Brno v letošní sezoně 2018/2019: doma Plzeň 3:2, Mladá Boleslav 0:2, Třinec 2:1, Karlovy Vary 5:3, Litvínov 3:1, Liberec 2:5, Zlín 3:2 po nájezdech, Chomutov 3:1, Pardubice 2:0, Olomouc 2:3, Vítkovice 3:2, Sparta 3:4 po prodloužení, Plzeň 3:2, Mladá Boleslav 0:2, Třinec 4:1, Hradec Králové 4:5 po nájezdech, Olomouc 4:3 po nájezdech, Karlovy Vary 3:1, Litvínov 3:5, Liberec 1:2 –  venku Chomutov 4:2, Olomouc 2:1 po nájezdech, Pardubice 2:3 po nájezdech, Hradec Králové 2:4, Vítkovice 4:3 po nájezdech, Sparta 2:4, Plzeň 4:2, Mladá Boleslav 1:2, Třinec 3:4 po prodloužení, Hradec Králové 3:6, Karlovy Vary 4:5, Litvínov 3:2, Liberec 2:5, Zlín 4:1, Chomutov 4:6, Olomouc 5:4 po prodloužení, Pardubice 4:1, Vítkovice 1:4, Sparta 4:1.

Hráčský kádr HC Kometa Brno, sezona 2018/2019 - brankáři: Karel Vejmelka, Lukáš Dostál, Lukáš Klimeš, obránci: Tomáš Bartejs, Michal Gulaši, Dalimil Mikyska, Michal Barinka, Ondřej Němec, Ivan Baranka (Slovensko), Tomáš Malec (Slovensko), Jan Štencel, Zbyněk Michálek, útočníci: Tomáš Plekanec, Martin Erat, Bedřich Köhler, Martin Erat, Leoš Čermák, Vojtěch Střondala, Luboš Horký, Martin Zaťovič, Jan Hruška, Peter Mueller (Spojené státy), Martin Dočekal, Petr Holík, Alexandre Mallet (Kanada), Tomáš Vondráček, Jakub Orsava, Karel Plášek, Jan Süss, Petr Kratochvíl. Hlavní trenér: Libor Zábranský starší (narozen 25.11.1973). Asistenti trenéra: Jiří Horáček (narozen 8.10.1987), Kamil Pokorný (narozen 6.5.1967) a Lubomír Oslizlo (narozen 10.10.1957).

Změny v kádru Komety Brno – přišli: Juraj Mikuš (obránce; HC Sparta Praha), Lukáš Kašpar (útočník; HC Slovan Bratislava/KHL), Bedřich Köhler (útočník; Mountfield Hradec Králové), Peter Mueller (útočník; EC Red Bull Salcburk/EBEL), Lukáš Nahodil (útočník; BK Mladá Boleslav - návrat z hostování). Během sezony: Václav Karabáček (útočník; Rochester Americans – AHL), Nicholas Schaus (obránce; HC Slovan Bratislava/KHL), Tomáš Vondráček (útočník; HC Dynamo Pardubice), Tomáš Plekanec (útočník; HC Rytíři Kladno – střídavé starty), Ivan Baranka (obránce;  HC Vítkovice Ridera), Zbyněk Michálek (obránce; HC Sparta Praha), Jakub Orsava (útočník; BK Mladá Boleslav).

Odešli: Marek Čiliak (brankář; HC Slovan Bratislava/KHL), Jakub Krejčík (obránce; Lukko Rauma/Fin.), Lukáš Vágner (obránce; HC Energie Karlovy Vary - hostování), Marcel Haščák (útočník; HC Košice/SR), Tomáš Havránek (útočník; HC Energie Karlovy Vary - hostování), Martin Nečas (útočník; Carolina Hurricanes/NHL), Vojtěch Němec (útočník; HC Škoda Plzeň - po návratu z hostování v BK Mladá Boleslav), Tomáš Vincour (útočník; Mountfield Hradec Králové), Tomáš Vondráček (útočník; HC Dynamo Pardubice - návrat z hostování), Hynek Zohorna (útočník; Pelicans Lahti/Fin.). Během sezony: Lukáš Nahodil (útočník; HC Olomouc). Lukáš Langhamer (brankář; Amur Chabarovsk/KHL), Václav Karabáček (útočník, HC Motor České Budějovice/Chance liga), Juraj Mikuš (obránce; HC Dynamo Pardubice), Lukáš Kašpar (útočník; HC Verva Litvínov), Libor Kašík (brankář; PSG Berani Zlín), Nicholas Schaus (obránce; HC Dynamo Pardubice), Radim Zohorna (útočník; BK Mladá Boleslav).

Kanadské bodování hokejistů HC Kometa Brno po 38. extraligovém kole: 1. Petr Holík 41 (12 + 29), 2. Peter Mueller 36 (19 + 17), 3. Martin Zaťovič 33 (17 + 16), 4. Ondřej Němec 23 (3 + 20), 5. Jan Štencel 20 (6 + 14), 6. Lukáš Kašpar 13 (6 + 7), 7. Martin Erat 13 (3 + 10), 8. Leoš Čermák 12 (6 + 6), 9. Alexandre Mallet 10 (6 + 4), 10. Bedřich Köhler 9 (4 + 5), 11. Jan Hruška 8 (4 + 4), 12. Martin Dočekal 7 (5 + 2), 13. Tomáš Bartejs 7 (2 + 5), 14. Tomáš Plekanec 7 (0 + 7), 15. Radim Zohorna 6 (1 + 5), 16. Tomáš Malec 5 (3 + 2), 17. Juraj Mikuš 5 (1 + 4), 18. Lukáš Nahodil 4 (3 + 1), Michal Barinka 4 (3 + 1), 20. Karel Plášek 4 (2 + 2), 21. Michal Gulaši 2 (2 + 0), 22. Ivan Baranka 2 (1 + 1), Luboš Horký 2 (1 + 1), 24. Nicholas Schaus 2 (0 + 2), 25. Silvester Kusko 1 (1 + 0), 26. Jan Süss 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 26 hokejistů.

Střelci: 19 – Mueller, 17 – Zaťovič, 12 – P. Holík, 6 – Štencel, Kašpar, L. Čermák, Mallet, 5 – Dočekal, 4 – Köhler, J. Hruška, 3 – O. Němec, M. Erat, Malec, Nahodil, Barinka, 2 – Bartejs, Plášek, Gulaši, 1 – R. Zohorna, J. Mikuš, Baranka, Horký, Kusko.

Statistiky brankářů: Karel Vejmelka (26 zápasů, 1459 odchytaných minut) - průměr 2,34 gólů na zápas, procento úspěšnosti 91,72. Marek Langhamer (8 zápasů, 453 odchytaných minut) - průměr 2,38 gólů na zápas, procento úspěšnosti 91,63. Libor Kašík (7 zápasů, 378 odchytaných minut) - průměr 3,33 gólů na zápas, procento úspěšnosti 88,95. Lukáš Dostál (2 zápasy, 80 odchytaných minut) - průměr 3,00 gólů na zápas, procento úspěšnosti 85,19.

Sestava Komety v minulém extraligovém kole: Vejmelka - O. Němec, Baranka, Štencel, Gulaši, Bartejs, Barinka, D. Mikyska - Mueller, P. Holík, Zaťovič - M. Erat, Plekanec, Plášek - Mallet, J. Hruška, Orsava - Köhler, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský, Pokorný, Oslizlo, Horáček.