úterý 27. října 2020 | Redakce ve spolupráci s KNTB

Hokejisté PSG Berani Zlín se vydali pomoci zlínské nemocnici

Zimní stadion je v dnešních dnech opuštěný. Nehraje se zde hokej a neprobíhají ani tréninky. Této neplánované pauzy využili hráči, realizační tým i vedení klubu. Přišli na hematologicko-transfuzní oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati, a zařadili se tak mezi potenciální dárce tzv. rekonvalescentní plazmy, která pomáhá při léčbě nejtěžších případů této nemoci, vyvolané novým typem koronaviru.

Nemoc COVID-19 zasáhla velmi výrazně zlínskou kabinu, většina kádru si tímto onemocněním prošla a již je vyléčena. Samotný průběh byl u jednotlivých hráčů různý, a zvláště ti, kteří si procházeli vážnějším průběhem, byli odhodláni pomoci nemocným tím, že se otestují na přítomnost specifických protilátek v plazmě. V úterý 27. října přišlo celkem 16 členů klubu ke kontrolnímu odběru. 

„Jsme velmi vděční za to, jak se hokejový klub k naší prosbě postavil. Z jeho řad můžou vzejít dárci tolik potřebné rekonvalescentní plazmy. Věříme také, že příklad hokejistů k nám přivede k odběrům další lidi, kteří se z onemocnění COVID-19 uzdravili,“ sdělila Jana Pelková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení zlínské nemocnice.

Lidé z hokejového klubu apelují na veřejnost, aby nemoc vyvolanou koronavirem nepodceňovala. „Není to obyčejná chřipka. Čtyři nebo pět dnů jsem byl absolutně nepoužitelný, unavený, a to jsem trénovaný sportovec. Lidé by se měli chovat obezřetně, dodržovat předepsaná nařízení, hlídat si příznaky,“ je přesvědčen Tomáš Žižka, kapitán zlínských hokejistů.

„Měl jsem těžký průběh, nebylo to jednoduché, a už vůbec ne příjemné. Přeji si, abychom já i spoluhráči měli v krevní plazmě potřebné protilátky, a mohli tak pomoci pacientům, kteří ji budou potřebovat,“ sdělil útočník Pavel Kubiš.

Zda budou mezi členy hokejového klubu vhodní dárci rekonvalescentní plazmy se bude vědět během příštího týdne. Pokud tomu tak bude, budou následně pozvání k jejímu odběru. „Protilátky obsažené v rekonvalescentní plazmě působí tak, že jsou schopny obalit virus způsobující onemocnění a zničit ho. Důležité je, aby je dostal pacient hned v počáteční fázi nemoci, kdy viru není v organismu tolik. Byť jde o způsob léčby, který je ještě v počátcích, je na celém světe zdokumentováno mnoho případů, kdy rekonvalescentní plazma přispěla k záchraně životů pacientů,“ prohlásila dále primářka Jana Pelková.

Ideálními dárci rekonvalescentní plazmy jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Veškeré potřebné informace lze získat na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687.