čtvrtek 30. ledna 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Kohouti versus Berani: Bitva dvou sousedů na moravském ledě

Už jen dvě kola zbývá odehrát v hokejové Tipsport extralize do únorové reprezentační přestávky. Hokejisté PSG Berani Zlín míří k utkání 42. kola na led týmu HC Olomouc. Moravské derby nabídne duel sousedů v tabulce, devátý Zlín nasbíral v dosavadním průběhu extraligy o tři body více než desátá Olomouc. Není bez zajímavosti, že oběma týmům zvlhnul v minulém kole střelecký prach. Berani nedali ani jeden gól ve Vítkovicích a Kohouti pálili slepými náboji v Mladé Boleslavi. Kdo se nyní probudí střelecky? Zápas začíná v 18 hodin.

Zlínští hokejisté vyšli v úterním zápase v Ostravě potřetí v sezoně střelecky zcela naprázdno, když prohráli s Vítkovicemi fotbalovým výsledkem 0:1. „Mrzí to, blbá porážka. Někdy to tak je, že po výborných zápasech přijde střelecký útlum. V předchozím zápase s Vary jsme dvakrát srovnali náskok soupeře a výborně zachytali oba brankáři. Mohli jsme si odvést jakýkoliv bodový zisk. Doufám, že nám nebude v konečném účtování chybět,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér PSG Berani Zlín.

Berani odehráli v nezměněné sestavě čtyři zápasy. Až při utkání ve Vítkovicích sáhli trenéři ke změně, když do první řady se přesunul mladík Štěpán Fryšara a francouzský forvard Valentin Claireaux přešel do středu útoku s křídly Janem Dufkem a Bedřichem Köhlerem. „Změnu děláte, když něco nefunguje nebo neklape. Sáhli jsme k ní už během utkání s Vary. Máme menší manévrovací prostor, abychom sestavou více zamíchali. Snažíme se něco udělat i výměnou v rámci složení jednotlivých lajn,“ upřesnil Svoboda.

Základ týmu HC OLOMOUC stále tvoří hráči, kteří před pěti lety pomohli Kohoutům k postupu do extraligy. Doplňují je v podstatě odložení hokejisté z okolních klubů, kteří však skvěle zapadli do olomouckého systému. Hanáci přivedli v průběhu let výrazné osobnosti: brankáře Branislava Konráda, střelce Zbyňka Irgla a před touto sezonou útočníka se zkušenostmi z NHL Rostislava Olesze, který se stal nechtěným ve Vítkovicích. Hanáci poslední dva zápasy prohráli, ale předtím byli třikrát stoprocentně úspěšní a momentálně jsou v tabulce na desátém místě s 55 body. Patří jim příčka zaručující po základní části předkolo play off. Na jedenácté Kladno mají svěřenci trenérů Zdeňka Motáka a Jana Tomajka náskok pěti bodů.

Pro oba týmy bude bitva na moravském ledě hodně důležitá. Mora se v případě výhry v základní hrací době bodově dotáhne na Zlín. Týmy tak čeká zápas o šest bodů. „Pro nás je každý zápas tzv. na krev. Po úspěšné výsledkové šňůře jsme se z toho trochu vymanili a nejsme přímo mezi ohroženými týmy. Do každého zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát a bodovat. Tým během sezony dokázal, že může hrát úspěšně s každým. Zkrátka někdy to jde anebo nejde. Ve Vítkovicích se možná mohla projevit i únava,“ vysvětlil dvaapadesátiletý zlínský kouč.

Ve vzájemných extraligových zápasech Zlína s Olomoucí nepadalo v předchozích sezonách příliš branek. Letošní sezona je však výjimkou. Berani vyhráli na začátku listopadu na ledě Kohoutů 5:3, souboj dva dny před Vánocemi skončil na zlínském ledě divokou přestřelkou a výhrou Beranů 8:6.

Berani trénují v kompletní sestavě, na ledě jsou už několik dní i rekonvalescenci obránci Daniel Gazda (ruka) a Lukáš Buchta (kotník). „Jsme zdraví a sestava bude upřesněna v den utkání,“ uvedl na závěr Robert Svoboda. Žižka a spol. mají v den v den utkání dopoledne taktickou poradu, poté rozbruslení na ledě a odpoledne se vydají na cestu do hanácké metropole.

Zápas 42. kola Tipsport extraligy 2019/2020 HC Olomouc – PSG Berani Zlín se odehraje na zimním stadionu v Olomouci v pátek 31. ledna od 18 hodin, sledujte duel moravských rivalů na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína versus HC Olomouc v české extralize:
CELKEM: 43 zápasů, 14 – 2 – 7 – 1 – 19, skóre 99:101
DOMA: 22 zápasů, 9 – 0 – 3 – 1 – 9, skóre 56:52
VENKU: 21 zápasů, 5 – 2 – 4 – 0 – 10, skóre 43:49

Nejvyšší vítězství doma: 4:0, 21.10.2018 v sezoně 2018/2019
Nejvyšší prohra doma: 1:4, 4.10.1994 v sezoně 2019/2020
Nejvyšší vítězství venku: 3:1, 17.9.1995 v sezoně 1995/1996, 12.12.2014 v sezoně 2014/2015
Nejvyšší prohra venku: 0:3, 14.2.1995 v sezoně 1994/1995

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 3:4, 4:2 – venku 2:3, 2:1 po nájezdech. Sezona 2016/2017 – základní část: Zlín doma 3:1, 3:1 – venku 1:3, 0:3. Play out (skupina o 11. – 14. místo): Zlín doma 0:2 – venku 2:4. Sezona 2017/2018: Zlín venku 4:3 po prodloužení, 0:1 – doma 1:3, 4:3. Předkolo play off Olomouc – Zlín 3:1 na zápasy: venku 2:3, 3:1, doma 1:2, 2:3. Loňská sezona 2018/2019: Zlín doma 4:0, 1:2 – venku 1:2 1:3. Letošní sezona 2019/2020: Zlín doma 1:4, 8:6 - venku 5:3.

Výsledky týmu HC Olomouc v letošní sezoně 2019/2020: doma Mladá Boleslav 1:2 po prodloužení, Karlovy Vary 3:2, Pardubice 3:1, Plzeň 0:4, Brno 1:3, Hradec Králové 0:2, Sparta 0:4, Vítkovice 3:4 po prodloužení, Zlín 3:5, Kladno 1:3, Liberec 1:3, Třinec 3:1, Litvínov 3:1, Mladá Boleslav 3:2 po nájezdech, Karlovy Vary 4:2, Pardubice 1:2, Plzeň 2:3 po nájezdech, Brno 1:2, Hradec Králové 2:0, Sparta 4:1, Vítkovice 4:5 po nájezdech – venku Vítkovice 2:1 po prodloužení, Zlín 4:1, Třinec 3:7, Kladno 3:4 po prodloužení, Liberec 0:2, Litvínov 4:3, Mladá Boleslav 1:5, Karlovy Vary 3:2, Pardubice 2:1 v prodloužení, Plzeň 3:0, Brno 3:4, Hradec Králové 1:2, Sparta 2:1, Vítkovice 3:5, Zlín 6:8, Kladno 4:3 po prodloužení, Liberec 1:4, Třinec 3:2 po nájezdech, Pardubice 2:3 po nájezdech, Litvínov 3:1, Mladá Boleslav 0:3.

Hráčský kádr HC Olomouc, sezona 2019/2020 - brankáři: Jan Lukáš, Branislav Konrád. Obránci: Martin Vyrůbalík, Jiří Ondrušek, Jan Jaroměřský, David Škůrek, Tomáš Dujsík, Jan Švrček, Ludvík Rutar, Alex Rašner, Tomáš Valenta. Útočníci: Jan Knotek, František Skladaný, David Ostřížek, Marek Laš, Petr Strapáč, Petr Kolouch, Zbyněk Irgl, Vojtěch Tomeček, Jan Káňa, Josef Podlaha, Michal Vodný, Pavel Musil, Lukáš Klimek, Vilém Burian, Lukáš Nahodil, Rostislav Olesz, Matěj Kořenek. Hlavní trenéři: Jan Tomajko (narozen 19.6.1976), Zdeněk Moták (narozen 7.6.1964).

Změny v kádru Olomouce - přišli: Alex Rašner (obránce, Havířov/Chance liga), Tomáš Valenta (obránce, Zlín), Rostislav Olesz (útočník, Vítkovice), Lukáš Klimek (útočník, Sparta), Marek Hecl (útočník, Trenčín/SVK). Během sezony: Pavel Musil (útočník, Mladá Boleslav – hostování), Jan Bambula, Matět Pekr, Michal Vodný (všichni na střídavé starty). Odešli: Jakub Galvas (obránce, Jukurit, FIN), Robin Staněk (obránce, Jihlava/Chance liga), Aleš Jergl (útočník, Hradec Králové), Miroslav Holec (útočník, České Budějovice/Chance liga), Bruno Mráz (útočník, Zvolen/SVK). Během sezony: Marek Hecl (útočník, Trenčín/SVK).

Kanadské bodování hokejistů HC Olomouc po 41. extraligovém kole: 1. Zbyněk Irgl 31 (13 + 18), 2. Lukáš Nahodil 27 (14 + 13), 3. Lukáš Klimek 22 (9 + 13), 4. Pavel Musil 18 (10 + 8), 5. Rostislav Olesz 18 (7 + 11), 6. Petr Kolouch 13 (10 + 3), 7. Tomáš Dujsík 12 (2 + 10), 8. Jiří Ondrušek 11 (4 + 7), 9. David Škůrek 11 (3 + 8), Vilém Burian 11 (3 + 8), 11. Jan Jaroměřský 9 (3 + 6), 12. Petr Strapáč 8 (2 + 6), 13.  František Skladaný 7 (5 + 2), 14. Jan Švrček 5 (1 + 4), 15. Jan Káňa 4 (3 + 1), 16. Jan Knotek 4 (2 + 2), 17. Martin Vyrůbalík 4 (0 + 4), 18. David Ostřížek 3 (2 + 1), 19. Marek Hecl 3 (1 + 2), Vojtěch Tomeček 3 (1 + 2), 21. Marek Laš 2 (1 + 1), 22. Tomáš Valenta 2 (0 + 2), 23. Michal Vodný 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 23 hokejistů.

Střelci: 14 - Nahodil, 13 – Irgl, 10 – P. Musil, Kolouch, 9 – Klimek, 7 – Olesz, 5 – Skladaný, 4 – Ondrušek, 3 – Škůrek, Burian, Jaroměřský, Káňa, 2 – Dujsík, Strapáč, J. Knotek, Ostřížek, 1 – Švrček, Hecl, V. Tomeček, Laš.

Statistiky brankářů: Branislav Konrád (25 zápasů, 1404 odchytaných minut) - průměr 2,48 gólů na zápas, procento úspěšnosti 91,41. Jan Lukáš (21 zápasů, 1148 odchytaných minut) - průměr 2,51 gólů na zápas, procento úspěšnosti 91,27.

Sestava Olomouce v minulém extraligovém kole: Konrád - Valenta, Švrček, Dujsík, Ondrušek, Jaroměřský, Vyrůbalík - P. Musil, Nahodil, Klimek - Irgl, Káňa, Burian - Olesz, J. Knotek, Ostřížek - Handl, Kolouch, Vodný. Trenéři: Moták, Tomajko.

HC Olomouc versus PSG Berani Zlín. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT