čtvrtek 26. prosince 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Kometa prožívá sezonu bez výpadků a drží se v popředí tabulky

Brněnská Kometa prožívá letošní sezonu bez výkyvů. Mužstvo pod vedením trenéra Vladimíra Kýhose se drží v popředí extraligové tabulky a po jednatřicátém kole mu patří čtvrtá příčka s 53 body. Na rozdíl od předchozích sezon se zatím vyvarovalo výkonnostnímu výpadku a hráči Komety si nadále drží velmi dobrou formu. „Brno má velmi dobře poskládaný tým, který se tvořil během předchozích ročníků. Má velmi vyváženou ofenzivu a defenzivu podpořenou dvěma velmi dobrými gólmany. Hráči odvádějí poctivou práci," pověděl trenér PSG Rostislav Vlach na adresu vánočního soupeře Zlína. Celková bilance obou soupeřů v české extralize vyznívá Berany, kteří vyhráli čtrnáct z doposud dvaceti odehraných duelů. Kdo uspěje ve 21. derby obou soupeřů v rámci české extraligy?

E-MAIL:hckometa@kometagroup.cz
NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:11x mistrovské tituly v letech 1955 – 1958, 1960 – 1966, vítěz PMEZ 1967, 1968 a 1969

PŘIŠLI:
Marek Čiliak (brankář; SK Horácká Slavia Třebíč - návrat z hostování), Jan Hanzlík (obránce; HC Sparta Praha), Michal Kempný (obránce; HC Slavia Praha - návrat z hostování), Petr Kuboš (obránce; HC Slavia Praha), David Nosek (obránce; HC Energie Karlovy Vary), Jan Káňa, Jan Křivohlávek (oba útočníci; SK Horácká Slavia Třebíč), Libor Pivko (útočník; Dinamo Minsk/KHL). V průběhu sezony: Štěpán Novotný (útočník, HC Škoda Plzeň).

ODEŠLI:
Daniel Zelenka (brankář; SK Horácká Slavia Třebíč - hostování), Radim Bičánek (obránce; HC Energie Karlovy Vary), Vlastimil Bilčík, Tomáš Dittrich (oba obránci; SK Horácká Slavia Třebíč), Tomáš Malec (obránce; Piráti Chomutov), Jan Švrček (obránce; HC Sparta Praha), Juraj Valach (obránce; HC Slavia Praha), Radek Dlouhý (útočník; HC Energie Karlovy Vary - hostování), Roman Erat (útočník; Sterzing/Vipiteno/It.), Filip Krejčiřík (obránce; Orli Znojmo - hostování), Patrik Lušňák (útočník; Piráti Chomutov - konec, nyní ŠHK 37 Piešťany), Róbert Petrovický (útočník, zatím bez angažmá), Jan Wasserbauer (útočník; SK Horácká Slavia Třebíč - hostování). V průběhu sezony: Miroslav Holec (útočník, Škoda Plzeň).

Sestava Komety Brno v minulém extraligovém kole:Čiliak - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka, Dujsík - Š. Novotný, Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Dočekal, Koreis, Burian - Jenyš, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Největší hvězdy: Jiří Trvaj, Tomáš Žižka, Leoš Čermák

Hráli v týmu soupeře: Tomáš Žižka, David Nosek, Jan Káňa (dorost)

Kanadské bodování hokejistů Komety Brno po 31. extraligovém kole: 1. Vojtěch Němec 19 (10 + 9, 2. Tomáš Svoboda 18 (12 + 6), 3. Vilém Burian 14 (7 + 7), 4. Leoš Čermák 14 (3 + 11), 5. Tomáš ŽIžka 13 (4+ 9), Petr Kuboš 13 (4 + 9), 7. Jan Hruška 11 (6 + 5), 8. Jan Káňa 10 (4 + 6), 9. Hynek Zohorna 9 (4 + 5), 10. Martin Dočekal 9 (3 + 6).
Další pořadí: 11. Jozef Kováčik 9 (1 + 8), 12. Jakub Koreis 8 (4 + 4), 13. Michal Kempný 7 (3 + 4), 14. Jakub Svoboda 4 (3 + 1), 15. Miroslav Holec 4 (1 + 3), Jan Hanzlík 4 (1 + 3), 17. Pavel Brendl 4 (0 + 4), 18. David Nosek 3 (1 + 2), 19. Pavel Jenyš 2 (2 + 0), 20. Libor Pivko 2 (0 + 2), 21, Štěpán Novotný 1 (1 + 0), Petr Mrázek 1 (1 + 0). Celkem bodovalo 22 hokejistů.

Pořadí střelců po 31. kole: 12 - Tomáš Svoboda, 10 - Vojtěch Němec, 7 - Vilém Burian, 6 - Jan Hruška, 4 - Jan Káňa, Hynek Zohorna, Jakub Koreis, Tomáš Žižka, Petr Kuboš, 3 - Leoš Čermák, Martin Dočekal, Jakub Svoboda, Michal Kempný, 2 - Pavel Jenyš, 1 - Miroslav Holec, Štěpán Novotný, Petr Mrázek, Jozef Kováčik, Jan Hanzlík, David Nosek.

Úspěšnost brankářů: Marek Čiliak - procento úspěšnosti 92,36, průměr obdržených branek na zápas 1,87, počet odchytaných zápasů a minut 21/1187 - Jiří Trvaj - procento úspěšnosti 90,71, průměr obdržených branek na zápas 2,27, počet odchytaných zápasů a minut 12/687.

VZÁJEMNÁ BILANCE ZÁPASŮ ZLÍNA A KOMETY BRNO V EXTRALIZE-VYZNÍVÁ PŘESVĚDČIVĚ PRO BERANY

Celková bilance obou soupeřů v české extralize vyznívá pro zlínské Berany, kteří vyhráli čtrnáct z doposud dvaceti odehraných duelů. Všechny vzájemné zápasy v loňské sezoně 2012/2013 se staly kořistí pro tým PSG, který ztratil z dvanácti možných bodů pouhé dva.

V letošní sezoně 2013/2014 se zatím více daří Kometě, která ve Zlíně sebrala Beranům jeden bod a v odvetě na domácím ledě vyhrála 3:1 po základní hrací době. Vlachova družina získala úvodní zápas v nové sezoně nakonec až po nájezdech, když rozhodl Antonín Honejsek.

V předloňské sezoně 2011/2012 byli Berani v zápasech s Kometou úspěšnější, neboť získali v duelech základní části sedm bodů z dvanácti možných. Doma zvítězili 4:1 a poté podlehli 2:3 v nastaveném čase, v brněnské Kajot Areně nejdříve vyhráli fotbalovým výsledkem 1:0 a poté v závěrečném kole základní části prohráli 1:4.

V sezoně 2010/2011 oba rivalové vyhráli vždy dvakrát ve vzájemných soubojích a získali shodně po šesti bodech. Skóre měla Kometa zásluhou výhry v úvodním zápase nakonec lepší 12:10. Kometa Brno hrála samostatnou českou extraligu pouze v sezoně 1995/1996, sestoupila a hrála jen první ligu. Vrátila se do ní v sezoně 2009/2010. Bilance v nejvyšší soutěži od roku 1960 však vyznívá pro Brno.

V samostatné české extralize je vánoční zápas na ZS Luďka Čajky ve Zlíně v pořadí teprve 21. vzájemným zápasem při následující bilanci z pohledu zlínského týmu:

Zápasy v letošní sezoně 2013/2014
Pátek 27. září, 6. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 4:3 po samostatných nájezdech (1:0, 2:0, 0:3 - 0:0), branky a nahrávky: 15. min Čech (Honejsek), 24. Honejsek (Holík, Urbanec), 28. Okál (Marušák, Melenovský), rozhodující nájezd Honejsek - 41. Jenyš (Čermák), 44. Němec (Čermák, Kováčik), 56. Žižka (T. Svoboda, Nosek).
Zlínští vicemistři vedli před polovinou utkání již 3:0, ale hosté srovnali stav ve třetí třetině. Brno dvakrát využilo přesilovou hru, když vyrovnávací gól dal v 56. minutě Žižka. V prodloužení branka nepadla, velké drama rozhodly až nájezdy. Zlín měl více štěstí, když oba nájezdníci Čech a Honejsek byli úspěšní.

Středa 13. listopadu, 19. kolo: HC Kometa Brno – PSG Zlín 3:1 (0:0, 1:0, 2:1), branky a nahrávky: 22. min Němec (T. Svoboda), 50. J. Hruška (Jan Hanzlík, Burian), 59. Čermák – 47. Marušák (Honejsek, F. Čech).
Po bezbrankové úvodní třetině se dostali domácí do vedení na začátku druhé třetiny. Berani srovnali stav ve 47. minutě, ale Brno v základní hrací době strhlo vedení na svou stranu. Zlínští sehráli v závěru neúspěšnou power-play, domácí tři body zpečetili gólem do prázdné brány. Kometa vyhrála zaslouženě, Berany přestřílela v počtu střel vysoko 38:12. Jediný gól Zlína zaznamenal Jiří Marušák.

Zápasy v loňské sezoně 2012/2013
Úterý 25. září, 5. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 4:3 po prodloužení (1:0, 2:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 4.min Köhler (Leška, Balaštík), 27. Honejsek (Veselý, Řezníček), 27. Z. Okál ml., 63. Honejsek (Holík, Matějíček) - 24. T. Svoboda (J. Svoboda, Bičánek), 25. T. Svoboda (Dlouhý), 36. J. Svoboda (T. Svoboda, Valach).
Jubilejní 15. moravské derby přineslo na ZS Luďka Čajky ve Zlíně krásný hokej s řadou velkých a nečekaných obratů. Vlachova družina se ujala vedení, ale hosté na začátku druhé třetiny obrátili nepříznivý stav ve svůj prospěch. Zlín však dvěma slepými góly v rozpětí 22 vteřin během 27. minuty strhl vedení opět na svou stranu. Brno ale opět vyrovnalo. Rozuzlení napínavé tajenky přinesla až druhá minuta prodloužení a parádní kousek hrdiny večera Antonína Honejska.

Pátek 2. listopadu, 18. kolo: HC Kometa Brno – PSG Zlín 3:4 po samostatných nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 13. min J. Svoboda (Divíšek), 18. H. Zohorna (Koreis), 48. Holec (Divíšek) - 20. Kubiš (Holík), 24. Leška (Balaštík, Kotvan), 57. Ondráček (Holík, Kubiš), rozhodující nájezd Köhler.
Berani porazili úřadujícího vicemistra již podruhé v sezoně! Dramatický zápas rozhodla až sedmá série nájezdů. Berani dvakrát dotáhli náskok soupeře a v poslední minutě základní části zneškodnil gólman Luboš Horčička nařízenou penaltu Zohorny.

Středa 19. prosince, 31. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 6:3 (1:0, 1:1, 4:2)
Branky a nahrávky: 19. min Matějíček, 40. Čajánek (Honejsek, Veselý), 47. Holík (Honejsek, F. Čech), 50. Leška (Balaštík, Kubiš), 57. Okál (Leška, Linhart), 60. Balaštík (Leška, Kubiš) - 27. Divíšek (J. Hruška), 43. Petrovický (Žižka, Čermák), 45. Kováčik (Holec, Dočekal).
Tento hokejový večer stál za to! Hokejisté PSG Zlín porazili v třaskavém derby Kometu Brno 6:3 a vyhráli nad úřadujícím vicemistrem již potřetí v loňské sezoně. Zimní stadion Luďka Čajky byl svědkem parádního hokejového představení a velkých obratů. Zápas nabídl nevídanou třetí třetinu, kterou Berani vyhráli 4:2.

Neděle 27. ledna, 44. kolo: HC Kometa Brno – PSG Zlín 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 2. min Jakub Svoboda (Kováčik, H. Zohorna) - 9. Okál (O. Veselý), 26. Čech (Kubiš), 44. O. Veselý (Čajánek, Ondráček).
Vlachova družina porazila Kometu počtvrté a v loňské sezoně rivalské derby zcela ovládla. Berani velmi dobře bránili a mužstvo podržel gólman Luboš Horčička. Brno ještě dokázalo zareagovat na první trefu Zlína srovnáním stavu, ale na další góly ve své síti již nenašlo odpověď. Zlín si připsal venku tříbodový zisk za výhru po více než dvou měsících.

Vzájemná bilance zápasů Zlína a Brna v nejvyšší soutěži (1960 - 2013)
CELKEM: 102 zápasů - 40 výher - 12 remíz - 50 proher - celkové skóre 287:391
DOMA: 51 zápasů - 27 výher - 4 remízy - 20 proher - celkové skóre 151:160
VENKU: 51 zápasů - 13 výher - 8 remíz - 30 proher - celkové skóre 136:231