pondělí 29. června 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Kondiční trenér Vašík: Hokejisté těží z letního drilu celou sezonu

Suchá příprava extraligových hokejistů PSG Berani Zlín na nadcházející extraligovou sezonu je u konce. Pod silovou přípravou je v posledních třech letech podepsán kondiční trenér Radomil Vašík. Šestadvacetiletý zlínský rodák, který je zakladatel soukromého klubu Iron Warriors, se stará rovněž o přípravu mládežnických hokejových týmů juniorů a dorostu. Vedle toho spolupracuje se sportovci z více odvětví, vede juniorskou reprezentaci silového trojboje a zároveň je stále aktivní na závodním poli. Přednáší na kurzech pro trenéry silového trojboje, píše články, napsal knihu a točí videa z oblasti silového tréninku. Pro webové stránky zlínského hokeje poskytl obsáhlý rozhovor, v prvním díle se točila řeč především kolem ledního hokeje.

Pane Vašíku, začal jste spolupracovat se zlínským hokejem v létě 2017. Jak k tomuto spojení před třemi lety došlo?
„Kontaktoval mě tehdejší jednatel a sportovní manažer Jiří Šolc s tím, že by potřebovali trenéra do posilovny. Hledali kouče na silovou přípravu pro A tým mužů a dále pro juniory a dorostence. To byl počáteční úvod, naše spolupráce se během tří let stále vyvíjí a v současné době je už na užší bázi. Mám na starosti přípravu a plán tréninků v posilovně. Nestarám se pouze o techniku a provedení jednotlivých cviků, ale připravuji kompletní silové tréninky.“

Můžete podrobněji popsat tréninkovou činnost Beranů po silové stránce?
Absolvují v posilovně tři tréninkové jednotky z nichž dvě jsou věnovány rozvoji maximální a explozivní síly společně se svalovým rozvojem důležitých svalových partií a třetí trénink je zaměřen na vytrvalostní sílu. Soustředí se na rozvoj maximální síly a prevenci zraněných svalových partií, které jsou citlivé. Máme tady kolena, záda, ramena, takže zařazujeme cviky na tyto partie. Současně se staráme o cviky určené pro rozvoj výkonu. Ze silových cviků jsou to například varianty dřepu, mrtvého tahu a tlaků v leže s osou nebo jednoručkami, z těch explozivnějších jsou to potom různé variace vzpěračských cviků, výskoků se zátěží a odhodů medicinbalu. Kromě toho jsou nedílnou součástí programu také různé rotační cviky společně s cviky na ramena, záda a střed těla."

Na skladbě silové přípravy se podílíte sám nebo ji konzultujete s trenérským tandemem Robert Svoboda, Martin Hamrlík?
 „Víceméně se domluvíme, co trenéři potřebují. Záleží, v jaké fázi přípravy se nacházíme. Před sezonou jsme si s Robertem a Martinem sedli nad tím, jak bude příprava strukturovaná a kolik máme k dispozici týdnů. Rozhodli jsme se, jaké budou fáze a jednotlivé náplně. Například zapracování, lehčí cviky, aby se kluci postupně připravili na zátěž. Další dva týdny měly stoupající charakter a cviky byly náročnější. Kluci byli po čtyřech týdnech připraveni do plného provozu. Letní příprava je základ a poté z toho těží po celou sezonu. Posledních pět týdnů už bývá náročnějších v maximálním tréninkovém objemu, intenzitě a chceme z nich dostat maximální výkon. Teď nám velmi pomohlo, že jsme dovybavili posilovnu na PSG aréně. Celkově to práci velmi usnadnilo a zlepšilo. Nejsme už omezení vybavením, což je velké plus.“ 

Vaše spolupráce se zlínským hokejem je ohraničena jen v rámci letní přípravy nebo probíhá po celou sezonu? 
„Jsem k dispozici během celé sezony, spolupracujeme neustále i mimo letní dril. Nejvíce tréninků je pak v reprezentační pauze. Stabilně poté v sezoně jeden, dva tréninky za týden, protože tam příliš času není. V extraligové pauze je to lepší, kluci mají dva až tři tréninky.“

Málokdo ví, že jste hrál lední hokej a k silovému trojboji, posléze koučinku jste se dostal později.
„Ano, hrál jsem tady hokej do sedmnácti let. Po závěru krátké hráčské kariéry jsem u hokeje chvíli zůstal jako rozhodčí. Začal dělat kulturistiku a silový trénink. To jsem dělal i během hokejové kariéry, táhlo mě to na suchou přípravu, tu jsem měl jako jeden z mála rád. Přání bylo zůstat u sportu, nakonec vyhrál silový trojboj a dal jsem se do studia silového tréninku.“

Máte za sebou i řadu výborných individuálních výkonů. Jaké přišly úspěchy v silovém trojboji?
„V rámci juniorské kariéry, která je až do 23 let, to byly starty na světových šampionátech. V mistrovství Evropy to bylo čtvrté místo v dánském Thistedu 2017, na světovém šampionátu pak sedmé místo v běloruském Minsku 2017. Měl jsem medaile z dřepu a mrtvého tahu. Přišly medaile, úspěchy, ale začínal jsem se více soustředit na trenérskou kariéru silové a kondiční přípravy.“

Málokdo ví, že jste hrál hokej až do mládežnického věku. Působí někteří vaši bývalí spoluhráči v současném extraligovém kádru mužů?
„Ano, hraje zde Pavel Sedláček. Minulou sezonu tady byli Michal Popelka a Lukáš Buchta, s nimi jsem hrával v mládežnických letech.“ 

Mohl by se někdo ze současného extraligového kádru uplatnit v silovém trojboji?
„Určitě, i když je silový trojboj velmi specifický sport. Jde tam o maximální sílu, zatímco hokej je více o atletických schopnostech. Hokejisté potřebují mít kondici, udýchat to a poté dobře zregenerovat. Když má hráč větší čas pobytu na ledě, potřebuje kondici. Čili není to jen o maximální síle. Určitě se tady najdou hráči, pokud by se věnovali dlouhodobě silovému tréninku, tak mohou dosahovat velmi dobrých výsledků. Vyžaduje to však specifický trénink a hlavně čas strávený v posilovně. Ale celkově jsou na tom zlínští kluci vesměs velmi dobře.“

Věkově jste jejich vrstevník. Poslouchají vás, nebrblají při tréninku, případně neošidí něco v posilovně?
„Kluci vědí, co mají dělat. Živí je hokej, víceméně to berou jako povinnost, aby byli lepší na ledě. Některé to baví více, další méně, ale že by brblali, tak to v žádném případě. Někteří si klidně sami přidávají, mají posilovnu rádi, ale není to jejich nejoblíbenější styl na tréninku. Vybrali si hokej, ale vědí, že v létě se musí věnovat i silové přípravě.“

Máte čas chodit během sezony na extraligové zápasy Beranů?
„Občas zajdu, ale času je málo a často do toho vlezou pracovní povinnosti. Sleduji hlavně výsledky, když nemám možnost být přímo na stadionu nebo sledovat přenos. Mám pravidelný přehled, jak kluci hrají a jaké podávají výkony.“

V rámci trenérské práce spolupracuje s více než tři sta sportovci, o které se vedle hokejistů jedná?
„Hodně spolupracuji v současné době s atlety, ať je to běžkyně Kateřina Hálová nebo mladý osmnáctiletý diskař Pavel Mišurec. Pomáhám i jezdcům na kolech v disciplínách bikros a fourcross, dále házenkářům, chodí za mnou borci z bojových sportů a boxeři. Různorodost je velká, největší porci času zaberou siloví trojbojaři a hokejisté.“ 

Hodně aktivní jste ve vašem domovském silovém trojboji. Stále trénujete juniorskou reprezentaci?
„Ano, jsem trenérem českých juniorů v silovém trojboji, kde připravuji tři nadějné sportovce, kteří jezdí na světové šampionáty. Připravuji tréninkové programy, konzultuji tréninkové věci a radím jim v přípravě.“

Nelze se nezeptat, jak tento náročný program zvládáte z časového hlediska?
„Je to opravdu náročné, ale vždy se najde čas pro přípravu a povinnosti na trénincích. Člověk si to musí dobře rozvrhnout, o víkendu si připravit podklady a tréninky. Klientům je rozesílám přes internet, mají připravené tréninkové programy a posílám videa. Celková náplň se točí od tréninku síly a kondice.“



RADOMIL VAŠÍK (narozen 18. dubna 1994) je kondičním trenérem zlínského hokeje, kde má na starosti silovou přípravu extraligového týmu mužů PSG Berani Zlín a stará se rovněž o přípravu v posilovně mládežnických týmů juniorů a dorostu. Působí jako silově-kondiční trenér a zakladatel klubu Iron Warriors. Za cíl má pomoci všem sportovcům, kteří se vydali cestou silového tréninku. V rámci sedmileté trenérské práce spolupracuje s více než tři sta sportovci, a to nejen v silovém trojboji, ale rovněž v dalších sportech jako jsou kulturistika, crossfit, rugby, muay thai, box, bikros či fourcross. Zároveň stále aktivně závodí v silovém trojboji. Současně působí také trenér české juniorské reprezentace silového trojboje. Přednáší na kurzech pro trenéry silového trojboje, píše články a natočil řadu videí z oblasti silového tréninku. Napsal knihu základních tréninkových metod Iron Warriors. „Když jsem začínal s trenérskou profesí, bylo mým cílem pomoci všem sportovcům zlepšit jejich výkon a dosáhnout jejich osobních cílů. Mám štěstí spolupracovat s velkým množství lidí z různých odvětví. Snažím se je naučit nejbezpečnější a nejefektivnější cestou co nejvíce o budování síly, svalové hmoty a atletických schopností,“ říká šestadvacetiletý úspěšný kouč. Vytvořil klub s názvem Iron Warriors Powerbuilding Club a individuální online tréninkové programy. Klub a tréninkové programy jsou založeny na sedmi základních vlastnostech, které mohou pomoci každému dosáhnout sportovního cíle. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT