Krasobruslení do nové etapy převzala Věra Hrabalová mladší

Zlínské krasobruslení zastihla na přelomu roku velmi smutná zpráva. Po těžké nemoci zemřela Marta Havlová, dlouholetá šéftrenérka a vedoucí oddílu krasobruslení HC Berani Zlín. Více než padesát let se věnovala s velkou obětavostí a pomocí v Baťově městě světu piruet a skoků na ledové ploše. Pod jejím vedením rostly ve Zlíně nové talenty krasobruslení z řad nejmenších dětí a vychovala řadu medailistů ze závodů na české, ale i na mezinárodní scéně. Krasobruslení ve Zlíně se vyrovnává s touto citelnou ztrátou, nicméně sportovní život běží dále. Vedení úspěšného oddílu převzala dosavadní trenérka Věra Hrabalová mladší, která má nyní spoustu práce, ale do nelehké role se pustila s optimismem, odhodláním a elánem.
"Práce na ledě je stejná jako za tréninků zesnulé paní Marty Havlové. Největší změnu pociťuji co se týče administrativy a papírování. S tím je opravdu hodně práce. Dále se jedná o přípravu v rámci suchých tréninků, organizaci všech  tréninků. Hodně řeším organizační záležitosti jako například přihlašování dětí na jednotlivých závodech a sestavuji časový plán pro naše trenéry,“ pověděla sympatická mladá dáma. V žákovském věku se věnovala tomuto krásnému zimnímu sportu, ale nepříjemné zranění kotníku zastavilo v šestnácti letech její kariéru. Právě Marta Havlová byla po její mamince jednou z prvních trenérek. „Po zranění se už nešlo vrátit zpátky na závodnický led, nicméně nechtěla jsem se vzdát svého milovaného sportu. Začínala jsem jako trenérka u nejmenších dětí, hodně jsem toho podchytila právě od maminky. Měla jsem jednu výhodu, že jsem krátce po ukončení aktivní dráhy mohla dětem přímo na ledě ukázat jednotlivé cviky a skoky,“ uvedla Věra Hrabalová mladší. 

Zlínské krasobruslení má v letošní sezoně kolem dvaceti závodníků převážně z řad děvčat, o které se stará pět trenérů. Dvě trenérky se starají o závodníky od kategorie nováčků až po juniorky, jedna trenérka má na starosti přípravku a dále jsou k dispozici dvě asistentky trenérů. „S maminkou trénujeme skupinu závodníků, dále holky v pozicích asistentek se samy školí, aby mohly mít časem svou skupinku. Největší odchod dětí z oddílu je s přechodem na střední školy, neboť v tomto věku spousta mladých krasobruslařů končí. Většinou z časových důvodů, protože nejde skloubit školu s tréninkem,“ vysvětlila nová šéftrenérka.

Velký zájem dětí každoročně poutá kurz bruslení, kde bývá o víkendech na ploše PSG arény pravidelně kolem padesáti dětí. „Šikovná dítka oslovujeme prostřednictvím rodičů, zda nechtějí vstoupit do oddílu krasobruslení. Ne každý však hodlá podstoupit tuto řeholi a odříkávání. Většinou se chtějí naučit bruslit. Na druhou stranu talentovaných dětí máme dostatek. Poté hodně záleží na jejich ochotě a vůli pracovat a rovněž na psychické odolnosti,“ prozradila Věra Hrabalová k zimnímu sportu, kde je kladen důraz na umělecké ztvárnění piruet, skoků a kroků.

Mladí krasobruslaři zlínského klubu pravidelně startují na závodech Českého poháru. Zde dosahuje nejlepších výsledků žačka Julie Bajzová, na juniorském mistrovství republiky v Náchodě startovala juniorka Julie Šteflová a obsadila velmi slušné 17. místo v silné konkurenci závodnic. V lednu proběhl v Uherském Brodě krajský přebor, kde zlínské mládí posbíralo řadu medailových umístění.

Závodní sezona jde pomalu do finiše, na nejlepší čekají ještě závody Českého poháru v Českých Budějovicích a v Českém Těšíně. Právě tam proběhne i druhý březnový víkend žákovský republikový šampionát s řadou zlínských reprezentantů. Přejeme hodně zdaru a spoustu medailových úspěchů!


Krasobruslařský oddíl HC Berani Zlín v sezoně 2018/2019