Legenda legendám: Berani nastoupí s podobiznou Karla Rachůnka

Podruhé v historii českého hokeje se uskuteční charitativní akce napříč všemi seniorskými soutěžemi na celorepublikové úrovni. V neděli 26. ledna 2020 by oslavil sedmdesátiny legendární útočník Ivan Hlinka, s jehož jménem je spojen projekt Legenda pomáhá. A právě v den narozenin Ivana Hlinky odstartuje druhý ročník pod názvem Legenda legendám. Hokejisté PSG Berani Zlín odehrají první třetinu domácího utkání s Karlovými Vary ve speciálních dresech s podobiznou Karla Rachůnka.

I v letošní sezoně se zlínský klub k navazujícímu projektu Legenda legendám hrdě připojil. Oproti prvnímu ročníku Legendy pomáhá, kdy byly všechny dresy s podobiznou Ivana Hlinky, si tentokrát kluby samy zvolily, kterou legendu uctí. Logickou volbou pro zlínský klub byla jedna z největších legend českého a zlínského hokeje – Karel Rachůnek.

O Karlu Rachůnkovi
Narodil se 7. srpna 1979 ve Zlíně, kde také začal s hokejem. Do A týmu nakoukl v sezoně 1997/1998, jeho pevnou součástí se ale stal až v dalším ročníku, kdy nastupoval v obranné dvojici s dalším talentovaným zadákem Tomášem Žižkou. Jenže další starty ve žlutomodrém dresu už nepřidal. V létě 1999 zamířil do zámoří, kde nastupoval za tým Grand Rapids Griffins v IHL, odkud se posunul do NHL. Hrál za Ottawu Senators, New York Rangers nebo New Jersey Devils, mezitím si dvakrát odskočil do ruského Lokomotivu Jaroslavl (2002/2003 a 2005). 

V roce 2008 se vrátil do Evropy natrvalo, podepsal smlouvu v Dynamu Moskva a dva roky poté se přesunul do Jaroslavle. Ve stejném roce vstřelil na mistrovství světa svůj zřejmě nejslavnější gól kariéry, když pouze sedm vteřin před koncem základní hrací doby zařídil vyrovnání v semifinále se Švédskem a poté pomohl k zisku zlaté medaile. Z MS 2011 v Bratislavě si odvezl bronz. Jeho život předčasně ukončila tragédie. Karel Rachůnek zahynul 7. září 2011 při havárii letu z Jaroslavle do Minsku, když se letadlo zřítilo krátce po startu. 

Po své smrti byl uveden do Síně slávy českého hokeje, jeho dres s číslem 4 je vyvěšen pod stropem Zimního stadionu Luďka Čajky mezi Legendami zlínského hokeje. Karel Rachůnek byl výborný hokejista, skromný a především skvělý člověk. Svým skromným vystupováním a skvělými výkony vzorem pro mladou generací hokejistů nejen v České republice, ale i ve světě.

V unikátní sadě dresů s podobiznou Karla Rachůnka bude odehrána první třetina zápasu 40. kola Tipsport extraligy PSG Berani Zlín versus HC Energie Karlovy Vary v neděli 26. ledna v 17:20 hodin. Dresy následně poputují do dražby a výtěžek z ní bude věnován na Nadační fond Ivana Hlinky. Stejně jako tomu bylo v roce 2017, kdy se získaná částka pro fond přiblížila hodnotě 2 milionů korun. 

Oficiální webové stránky projektu
 
Oficiální facebookové stránky projektu

×
Odehrané 17:30 | Muži
PSG Berani Zlín
HC Sparta Praha
×
Odehrané 15:00 | Jun.
PSG Berani Zlín
HC Vítkovice Ridera