Mezi zlínské legendy vstoupí mistr světa a kapitán šampionů Petr Čajánek!

Oslavy 90 let zlínského hokeje jdou do finiše. V neděli 13. ledna 2019 to bude přesně na den devadesát let, kdy se ve Zlíně uskutečnilo první hokejové utkání. Hokejový klub PSG Berani Zlín se rozhodl ocenit tři významné hokejisty zlínské minulosti. Po Bohumilu Koželovi a Miloslavu Sedlákovi vstoupí jako jedenáctý v pořadí do pomyslné Síně slávy zlínského hokeje trojnásobný mistr světa a kapitán šampionů z jara 2014 Petr Čajánek. Patřil mezi klubové ikony, fandové ho uznávali jako obrovského bojovníka a vůdce týmu. Miláček fanoušků byl téměř jednohlasně vybrán za třetí generaci (90. léta a dále) za základě hlasování žijících členů Síně slávy a suverénně vyhrál i v hlasování fanoušků. Před extraligovým zápasem s Pardubicemi bude jeho dres s číslem 16 slavnostně vyvěšen ke stropu zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně.

V první generaci, která se věnovala hráčům od 50. až po počátek 70. let, byl fanoušky i zástupci pomyslné Síně slávy zvolen Bohumil Kožela. Jeho dres s číslem 9 byl slavnostně vyřazen při zápase s HC Škoda Plzeň. Ve druhé generaci (druhá polovina sedmdesátých let a léta osmdesátá) do konce 80. let byl vybrán skvělý obránce a kapitán Miloslav Sedlák. Petra Čajánka mezi sebe vybraly z šesti nominantů (dále Jaroslav Balaštík, Roman Hamrlík, Petr Leška, Roman Meluzín a Josef Štraub) žijící legendy zlínského hokeje,

Petr Čajánek se narodil 18. srpna 1975 v tehdejším Gottwaldově a je jedním z nejlepších hokejistů v historii zlínského klubu. Trojnásobný mistr světa (2000, 2001, 2005), vlastní šest medailí se Zlínem z české extraligy, vedle extraligového zlata z jara 2014, dále čtyři druhá místa (1995, 1999, 2005 a 2013) a bronz (2002). Zúčastnil se tří zimních olympijských her v Salt Lake City (2002), v Turíně (2006), odkud si odvezl bronzovou medaili a ve Vancouveru (2010). Zahrál si i na Světovém poháru v roce 2004. Dres Zlína oblékal v letech 1993 až 2002, 2004 až 2005 a 2011 až 2015. Patřil mezi klubové ikony, fanoušci ho uznávali jako obrovského bojovníka a vůdce týmu. Zahrál si i NHL, kde čtyři sezony nastupoval za Saint Louis Blues, stejný počet ročníků strávil v Rusku v dresu Kazaně, Dynama Moskva a Petrohradu. Všude patřil mezi nejvytěžovanější a neproduktivnější hráče, kromě toho vynikal skvělou hrou dozadu.

Čajánek si splnil v dubnu 2014 na sklonku úspěšné hráčské kariéry velký sen. Nad hlavu zvedl Masarykův pohár určený pro mistra české extraligy a slavil v rodném Zlíně mistrovský titul. Za tři roky po svém návratu se dočkal vysněného cíle. „Kvůli tomuto okamžiku jsem se vrátil domů, abych vyhrál v rodném Zlíně mistrovský titul. Byl to pro mě dětský sen, který se splnil. Každý hráč sní o tom, že vyhraje poslední zápas sezony a mně se to podařilo,“ pověděl trojnásobný mistr světa, který v národním dresu České republiky nastoupil k 152 zápasům a vstřelil 35 gólů.

Jak prožíval Petr Čajánek svá žákovská léta v rodném Zlíně na přelomu osmdesátých a devadesátých let? „To už je dávná historie, pár let nazpátky. S hokejem jsem začal sám, před domem jsem nazul v zimě brusle. Skoro celý rok jsme mydlili na sídlišti hokejbal a poté už byla cesta k hokeji jednoduchá volba,“ pověděl rodák ze zlínské čtvrti Podhoří. V šesti letech ho vzali rodiče na jeho přání do přípravky a začal velký hokejový příběh. „Hrál jsem hokej jako všechny děti a vzpomínám na hokejová léta v dětství velmi rád a jen v dobrém. Potkal jsem spoustu skvělých trenérů, kteří mě utvářeli jako například pan trenér Miroslav Bezděčík nebo Jaroslav Stuchlík. Nerad bych na někoho zapomněl, byla jich spousta a každý trenér vám něco do hokejového života dá,“ uvedl trojnásobný mistr světa.

Jako osmnáctiletý mladíček naskočil do seniorského hokeje v prvním ročníku samostatné české extraligy 1993/1994. „První zápas si nepamatuji, první gól matně, ale hráli jsme v Pardubicích a já byl v lajně společně s Romanem Mejzlíkem a Petrem Kaňkovským,“ pátral v paměti Čajánek.

Veleúspěšnou hráčskou kariéru ukončil v březnu 2015 v devětatřiceti letech po sedmém zápase čtvrtfinále play off s Brnem. "Už nastala doba na konec, cítím to. Jsem vděčný všem fanouškům, kteří na hokej ve Zlíně chodili a vytvářeli atmosféru, i těch dvacet let nazpátek. Vždy jsem vnímal, kde kdo sedí a podporuje nás,“ řekl při loučení zlínský kapitán, který v české extralize odehrál během čtrnácti sezon 770 zápasů, připsal si 600 bodů za 210 gólů a 390 nahrávek. V nejkvalitnější hokejové lize světa NHL si připsal v dresu St. Louis během 269 zápasů celkem 153 kanadských bodů za 46 gólů a 107 asistencí!

Petr Čajánek se nezapomenutelně zapsal do historie zlínského hokeje a bude po právu uveden ve třiačtyřiceti letech mezi legendy zlínského hokeje! 

×
Dnes v 17:30 | Muži
PSG Berani Zlín
Mountfield HK