úterý 05. března 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Moravská bitva Kohouti versus Berani. Zlín jede vybojovat bod

Hokejová Tipsport extraliga finišuje do závěru základní části. V tomto týdnu jsou na programu dvě závěrečná kola. Hokejistům PSG Berani Zlín chybí k jistotě postupu do předkola play off jediný bod a získat ho mohou v dnešní moravské bitvě na ledě týmu HC Olomouc. Kohouti se vezou v posledních týdnech na vítězné vlně, neboť vyhráli šestkrát za sebou a ztratili při této šňůře jediný bod! Naproti tomu Berani po sérii tří vítězství prohráli v neděli v Mladé Boleslavi a utrpěli teprve druhou porážku z posledních devíti zápasů. „Věříme, že když dáme dvě až tři branky, tak uhrajeme kýžený bod. Dvě kola před závěrem není s výjimkou čtrnáctého místa o ničem rozhodnuto. Hraje se o umístění na všech místech v tabulce, co více si může fanoušek přát,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér. Předposlední kolo extraligy má jednotný začátek všech sedmi zápasů v 17:30 hodin.

Berani mají šestibodový náskok na jedenáctý Litvínov a při horší bilanci ve vzájemných zápasech potřebují bez ohledu na výsledky Severočechů získat k jistotě účasti v předkole play off bod. „Zatímco my hrajeme o to, abychom se dostali do předkola, Olomouc má nakročeno na přímý postup do čtvrtfinále play off. V Mladé Boleslavi jsme nebyli úspěšní, i když výkon v naší okleštěné sestavě nebyl rozhodně špatný. Jedeme bojovat o kýžený bod, který nám definitivně zajistí desítku,“ řekl Robert Svoboda.

Kohouti jsou v tabulce na šestém místě, když nasbírali 82 bodů, o osm více než Berani. Olomouc má náskok dvou bodů před sedmými Vítkovicemi a může si zajistit přímý postup do čtvrtfinále. Velkým tahounem týmu je zkušený útočníka Zbyňka Irgla, který v letošní sezoně vstřelil již 22 gólů a nejproduktivnějším hráčem Hanáků.

Ve vzájemných zápasech Zlína a Olomouce příliš gólů nepadá, oba týmy hrají pozorně v defenzívě. Olomouc vyhrála čtyři z posledních pěti vzájemných utkání. Loni vyřadila Berany v předkole play off po vítězství 3:1 na zápasy. Berani doma první zápas vyhráli 4:0, ale v odvetě na ZS Luďka Čajky prohráli v závěru ledna těsně 1:2. V hanácké metropoli skončila bitva těsnou výhrou Kohoutů 2:1. „Výsledek v prvním duelu na zlínském ledě rozhodně neodpovídal předvedené hře na ledě. Štěstí bylo tehdy na naší straně, soupeř nevyužil hodně šancí. V Olomouci se hrál otevřený zápas. Vytvořili jsme si v závěrečné třetině velký tlak, ale nepodařilo se nám přes veškeré úsilí získat alespoň bod. Vyrovnaný byl i druhý zápas na našem ledě, který jsme prohráli opět těsným výsledkem. Je to o proměnění či neproměnění šancí,“ pověděl zlínský trenér.

Na marodce Zlína jsou kapitán Tomáš Žižka (zlomený prst) a útočník Štěpán Fryšara (tříslo). Nejproduktivnější hráči týmů Jiří Ondráček a Tomáš Fořt v pondělí trénovali a o jejich případném startu v Olomouci se rozhodne během dopoledne v den utkání. „Uvidíme podle aktuálního zdravotního stavu a především jejich pocitu. Fryšara rehabilituje zraněné tříslo a snad se jeho stav do pátku zlepší. U Žižky je to na delší dobu,“ upřesnil Robert Svoboda. V neděli schytal na ledě Mladé Boleslavi krvavý šrám Zdeněk Okál, ale v pondělí bez omezení trénoval a trenéři počítají s jeho nasazením do utkání na Hané.

Zápas 51. kola Tipsport extraligy 2018/2019 HC Olomouc – PSG Berani Zlín se odehraje na zimním stadionu v Olomouci v úterý 5. března od 17:30 hodin, sledujte duel moravských rivalů na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína versus HC Olomouc v české extralize:
CELKEM: 39 zápasů, 12 – 2 – 7 – 1 – 17, skóre 84:85
DOMA: 20 zápasů, 8 – 0 – 3 – 1 – 8, skóre 47:42
VENKU: 19 zápasů, 4 – 2 – 4 – 0 – 9, skóre 37:43

Nejvyšší vítězství doma: 4:0, 21.10.2018 v sezoně 2018/2019
Nejvyšší prohra doma: 2:4, 4.10.1994 v sezoně 1994/1995
Nejvyšší vítězství venku: 3:1, 17.9.1995 v sezoně 1995/1996, 12.12.2014 v sezoně 2014/2015
Nejvyšší prohra venku: 0:3, 14.2.1995 v sezoně 1994/1995

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 3:4, 4:2 – venku 2:3, 2:1 po nájezdech. Sezona 2016/2017 – základní část: Zlín doma 3:1, 3:1 – venku 1:3, 0:3. Play out (skupina o 11. – 14. místo): Zlín doma 0:2 – venku 2:4. Loňská sezona 2017/2018: Zlín venku 4:3 po prodloužení, 0:1 – doma 1:3, 4:3. Předkolo play off Olomouc – Zlín 3:1 na zápasy: venku 2:3, 3:1, doma 1:2, 2:3. Letošní sezona 2018/2019: Zlín doma 4:0, 1:2 – venku 1:2.

Výsledky týmu HC Olomouc v letošní sezoně 2018/2019: doma Karlovy Vary 4:1, Brno 1:2 po nájezdech, Vítkovice 2:0, Sparta 2:4, Plzeň 3:1, Pardubice 4:2, Chomutov 2:3, Třinec 3:6, Hradec Králové 3:1, Litvínov 3:1, Liberec 3:2 po nájezdech, Mladá Boleslav 3:2, Zlín 2:1, Brno 4:5 po prodloužení, Vítkovice 2:5, Sparta 0:3, Plzeň 0:4, Chomutov 3:1, Třinec 5:2, Hradec Králové 1:3, Litvínov 4:5 po prodloužení, Liberec 1:0, Karlovy Vary 2:1 po prodloužení, Mladá Boleslav 3:1, Pardubice 3:2 – venku Třinec 3:2, Hradec Králové 1:4, Litvínov 2:1, Liberec 3:4 po prodloužení, Mladá Boleslav 2:1, Zlín 0:4, Karlovy Vary 0:5, Sparta 6:4, Vítkovice 1:4, Plzeň 2:1 po nájezdech, Brno 3:2, Pardubice 4:1, Chomutov 3:4 po nájezdech, Třinec 2:4, Hradec Králové 0:1, Litvínov 4:1, Brno 3:4 po nájezdech, Liberec 1:5, Mladá Boleslav 4:1, Pardubice 2:6, Vítkovice 6:7 po nájezdech, Zlín 2:1, Karlovy Vary 0:2, Sparta 3:1, Plzeň 2:1.

Hráčský kádr HC Olomouc, sezona 2018/2019 - brankáři: Branislav Konrád (Slovensko), Jan Lukáš, Jan Brož, obránci: David Škůrek, Tomáš Dujsík, Ludvík Rutar, Jan Jaroměřský, Jiří Ondrušek, Martin Vyrůbalík, Jan Švrček, Robin Staněk, Jakub Galvas, Matúš Hlaváč, Tomáš Dajčar, útočníci: Miroslav Holec, Jan Knotek, Bruno Mráz (Slovensko), Vojtěch Tomeček, František Skladaný (Slovensko), Vilém Burian, Zbyněk Irgl, Aleš Jergl, Josef Podlaha, Marek Laš, Petr Strapáč, David Ostřížek, Jan Káňa, Petr Kolouch, Jakub Kotala, Michal Matiaško, Tobiáš Handl. Trenéři: Jan Tomajko (narozen 19.6.1976), Zdeněk Moták (narozen 7.6.1964).

Změny v kádru Olomouce - přišli: Jan Lukáš (brankář; HC ´05 Banská Bystrica/SR), Jan Švrček (obránce; HC Sparta Praha), Zbyněk Irgl (útočník; HC Oceláři Třinec), Petr Kolouch (útočník; HC Vítkovice Ridera), Vojtěch Tomeček (útočník; Piráti Chomutov). Během sezony: Lukáš Nahodil (útočník; HC Kometa Brno), Jan Brož (brankář, HC Dukla Jihlava – střídavý start).

Odešli: Martin Falter (brankář; konec kariéry), Lukáš Galvas (obránce; bez angažmá), Tomáš Houdek (obránce; AZ Residomo Havířov), Jan Eberle (útočník; HC Škoda Plzeň), Jakub Herman (útočník; PSG Berani Zlín), Rok Macuh (útočník; AZ Residomo Havířov- hostování), Roman Rác (útočník; VHK Robe Vsetín).

Kanadské bodování hokejistů HC Olomouc po 50. extraligovém kole: 1. Zbyněk Irgl 30 (22 + 8), 2. Jan Knotek 30 (13 + 17), 3. Aleš Jergl 26 (13 + 13), 4. David Ostřížek 23 (8 + 15), 5. Jakub Galvas 17 (4 + 13), 6. Jiří Ondrušek 16 (9 + 7), 7. Petr Strapáč 15 (8 + 7), 8. Vilém Burian 15 (6 + 9), 9. Petr Kolouch 15 (4 + 11), 10. Marek Laš 11 (3 + 8), 11. Bruno Mráz 10 (5 + 5), 12. Lukáš Nahodil 10 (4 + 6), 13. Miroslav Holec 9 (5 + 4), 14. David Škůrek 9 (4 + 5), 15. Jan Jaroměřský 9 (2 + 7), 16. František Skladaný 8 (2 + 6), 17. Vojtěch Tomeček 6 (3 + 3), 18. Martin Vyrůbalík 5 (1 + 4), Tomáš Dujsík 5 (1 + 4), 20. Jan Švrček 4 (1 + 3), 21. Jan Káňa 3 (1 + 2), 22. Tobiaš Handl 2 (1 + 1), 23. Robin Staněk 2 (0 + 2), 24. Matúš Hlaváč 1 (1 + 0), , 25. Ludvík Rutar 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 25 hokejistů.

Střelci: 22 – Irgl, 13 – J. Knotek, Jergl,  9 – Ondrušek, 8 – Ostřížek, Strapáč, 6 – Burian, 5 - Holec,  B. Mráz, 4 – J. Galvas, Kolouch, Nahodil, Škůrek, 3  – Laš, V. Tomeček, 2 - Jaroměřský, Skladaný, 1 – Vyrůbalík, Dujsík, Švrček, J. Káňa, Handl, M. Hlaváč.

Statistiky brankářů: Jan Lukáš (21 zápasů, 1 195 odchytaných minut) - průměr 2,41 gólů na zápas, procento úspěšnosti 91,96. Branislav Konrád (32 zápasů, 1 844 odchytaných minut) - průměr 2,38 gólů na zápas, procento úspěšnosti 91,37.

Sestava Olomouce v minulém extraligovém kole: Lukáš - Škůrek, Vyrůbalík, Dujsík, Švrček, L. Rutar, Ondrušek - Jergl, J. Knotek, Ostřížek - Irgl, Strapáč, Burian - Skladaný, Nahodil, Laš - V. Tomeček, Kolouch, J. Káňa - od 21. min navíc Holec. Trenéři: Tomajko, Moták.

HC Olomouc versus PSG Berani Zlín. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT