čtvrtek 20. října 2016 | Zlin Press - Roman Ordelt

Moravské derby zahájí druhou čtvrtinu. PSG Zlín jede na Kometu

Hokejisté PSG Zlín vstoupí do druhé čtvrtiny základní části Tipsport extraligy zápasem na ledě vedoucího celku soutěže HC Kometa Brno. Berany stále trápí marodka v ofenzivě, mimo hru zůstávají nadále útočníci Ondřej Veselý, Jiří Ondráček, Zdeněk Okál a David Šťastný. „Kometa je těžký protivník, ale hrát se dá s každým. I když máme mimo hru jeden útok, budeme bojovat. Nemáme ideální stav, ale musíme sestavu opět polepit z hráčů první ligy, které máme na střídavý start nebo z naší juniorky,“ pověděl Rostislav Vlach, první trenér PSG Zlín. Bitva na moravském poli Kometa versus Zlín se hraje v pátek 21. října od 17:20 hodin, utkání vysílá přímým přenosem Česká televize na programu ČT sport.

Zlínští hokejisté nadále bojují s rozsáhlou marodkou. Na úterním tréninku se objevilo pouze 16 hráčů, v dalších dnech přibyl na ledě alespoň uzdravený osmnáctiletý útočník Michal Gago. „Zápasíme stále s velkou marodkou. Bohužel se vesměs jedná o dlouhodobější zranění. Vypadl nám jeden útok a vypomáhají nám hráči z první ligy. Není to ideální stav, pokaždé přijede někdo jiný a pro ty kluky to není jednoduché hrát dva, tři zápasy v řadě během pár dnů,“ řekl trenér Vlach.

Do začátku reprezentační přestávky zbývá ještě odehrát čtyři zápasy. „Netrpělivě vyhlížíme extraligovou pauzu na začátku listopadu a snad se nám někdo uzdraví. Do té doby musíme sestavu skládat, jak se dá. Jdeme zápas od zápasu,“ uvedl zkušený čtyřiapadesátiletý kouč. Při minulém utkání v Karlových Varech vypomohli Zlínu z první ligy hráči na střídavý start Tomáš Čachotský z Jihlavy, Antonín Pechanec z Havířova nebo Jiří Goiš z Přerova.

Zlín má před sebou těžký zápas v Brně s vedoucím celkem tabulky. Kometa má v extralize nejlepší ofenzivu a v první čtvrtině jako jediná neprohrála v základní hrácí době. Přes léto posílila na české poměry nebývale hráčský kádr, když přivedla devět nových hráčů, vesměs českých reprezentantů se zkušenostmi z KHL. Přišli například Martin Erat (přes 900 startů v NHL), Ondřej Němec, Marek Kvapil, Martin Zaťovič, Tomáš Vincour a další. Kanadské bodování extraligy vede po první čtvrtině Kvapil s 20 body (8 + 12) před Eratem, který nasbíral 17 bodů (7 + 10). Navrátilec z KLH jednatřicetiletý Kvapil je zároveň nejlepším střelcem a nahrávačem celé extraligy! „Kometa hraje v současné době ve velké pohodě. Má velmi silné mužstvo, tři kvalitní pětky a velmi dobrého gólmana. V náš neprospěch hovoří, že momentálně nemáme k dispozici kompletní kádr. Určitě je Brno favoritem derby, ale my neprodáme kůži lacino. Věřím, že můžeme bodovat, pokud předvedeme bojovný výkon. Nemůžeme hrát na krásu, ale efektivně a musíme dodržet herní disciplínu,“ uzavřel Rostislav Vlach.

V úvodním měření sil obou soupeřů na zlínském ledě vyhrála po vyrovnaném boji Kometa 5:3. Oba týmy se přetahovaly v dramatické bitvě o vedení, Berani dvakrát vedli a ještě na začátku třetí třetiny zásluhou využité přesilovky srovnali krok. Vítězný gól hostů zaznamenal v 51. minutě Kvapil. Kometa zpečetila výhru gólem do prázdné sítě při neúspěšné power-play Zlína.

Zlínští hokejisté mají v den utkání od 9:15 hodin předzápasovou poradu, poté rozbruslení na ZS Luďka Čajky a patnáct minut před druhou hodinou odpoledne se vydají na cestu pod Špilberk.

Zápas 14. kola Tipsport extraligy HC Kometa Brno – PSG Zlín se hraje v DRFG Areně v pátek 21. října v 17:20 hodin, sledujte ho v přímém přenosu na sportovním kanále České televize ČT sport v rámci pořadu Buly – hokej živě od 17 hodin, dále na TV Tipsport, na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína a Komety Brno v české extralize:
CELKEM: 43 zápasů, 21 – 5 – 0 – 2 - 15, 126:104, 73 body
DOMA: 22 zápasů, 12 – 3 – 0 – 2 - 5, 75:53, 43 bodů
VENKU: 21 zápasů, 9 – 2 – 0 – 0 - 10, 51:50, 30 bodů
Nejvyšší vítězství doma: 5:0, 21.3.2015 v sezoně 2014/2015
Nejvyšší prohra doma: 1:4, 24.9.2010 v sezoně 2010/2011
Nejvyšší vítězství venku: 4:1, 29. 9. 2009 v sezoně 2009/2010, 21.4.2014 v sezoně 2013/2014
Nejvyšší prohra venku: 0:5, 23.3.2015 v sezoně 2014/2015

Výsledky obou soupeřů v loňské sezoně 2015/2016: Zlín doma 2:3 po prodloužení, 4:1 – Zlín venku 2:1, 4:2.

Výsledky obou soupeřů v letošní sezoně 2016/2017: Zlín doma 3:5

Výsledky Komety Brno v letošní sezoně 2016/2017: doma Hradec Králové 3:1, Mladá Boleslav 5:1, Vítkovice 0:1 po nájezdech, Litvínov 7:1, Sparta 6:2,  Liberec 5:1, Olomouc 5:3 – venku Zlín 5:3, Plzeň 6:3, Karlovy Vary 4:2, Pardubice 4:3 po prodloužení, Třinec 3:4 po prodloužení, Chomutov 3:4 po prodloužení.

Kanadské bodování hokejistů Komety po 13. extraligovém kole: 1. Marek Kvapil 20 (8 + 12), 2. Martin Erat 17 (7 + 10), 3. Vojtěch Němec 11 (7 + 4), 4. Ondřej Němec 11 (2 + 9), 5. Marcel Haščák 10 (4 + 6), 6. Martin Zaťovič 9 (7 + 2), 7. Martin Nečas 8 (3 + 5), 8. Jan Štencel 8 (2 + 6), 9. Martin Dočekal 7 (4 + 3), 10. Peter Trška 7 (3 + 4), Jan Hruška 7 (3 + 4) atd.

Sestava Komety Brno v minulém extraligovém kole: Čiliak - O. Němec, Štencel, Kováčik, Gulaši, Trška, Malec, L. Zábranský ml. - M. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Vincour, L. Čermák, J. Káňa II - Dočekal, Nečas, Havránek - Kratochvíl. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný, Haken.