OBRAZEM: Mladí Berani trénovali na suchu, trenéři oceňují nasazení hráčů

Suchá příprava mladých Beranů je minulostí. Tradiční úvodní část sezony letos ovlivnila pandemie, takže hráči v době karantény trénovali samostatně podle on-line zadání a týmové tréninky odstartovaly se zpožděním. Společná příprava Beranů začala 11. května, trvala sedm týdnů a byla dobrovolná. Nyní mají hokejisté volno, na ledě se sejdou ve druhé polovině července.

Akademie (junioři a dorost)

Nejstarší mládežnický výběr se pod vedením trenéra Zbyňka Mařáka zaměřil na rozvoj všech pohybových schopností a na práci s holí. Hokejisté se scházeli k přípravě od pondělí do pátku a střídali vnitřní prostory (hokejové haly, tělocvičnu 1. ZŠ) s venkovními (areál gymnázia TGM, les). „Chtěli jsme, aby tréninkové jednotky nebyly nijak časově náročné, ale zato intenzivní,“ vysvětluje Mařák, který se k juniorům vrátil po jedné sezoně u sedmáků a deváťáků.

„Měli jsme štěstí na počasí – snad jen jednou bylo potřeba měnit tréninkové plány. A když už nám pršelo, tak kluci ukázali vysoké morální a volní vlastnosti a trénink absolvovali ve vysokém tempu i přes nepřízeň počasí. Během přípravy jsme osobně mluvili s hráči o jejich plánech a cílech do budoucna, postupně jsme se navzájem poznávali. Rád bych poděkoval všem hokejistům za parádní přístup a nasazení. Dále pak asistentovi Leonu Wesleymu za pomoc s organizací a kondičnímu trenérovi Radku Vašíkovi za skvělou skladbu tréninků, zejména v posilovně,“ ohlíží se Mařák za uplynulými týdny.

Také dorostenci se společně připravovali pět dní v týdnu, střídali venkovní sportoviště s vnitřními a úzce spolupracovali s kondičním koučem zlínského klubu. Cílem přípravy, kterou vedl hlavní trenér Tomáš Jankovič spolu se svým asistentem Jiřím Suhradou, byl všeobecný rozvoj hokejistů. „Věnovali jsme se síle, rychlosti či krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé vytrvalosti. Zařadili jsme různé míčové hry nebo tréninky pro nácvik střelby a techniky hole,“ přibližuje kouč.

„Letos jsme poměrně hodně běhali, což bylo dáno i tím, že příprava začala později a hráči měli více času na odpočinek. Také jsme přidali v tomto roce jednu silovou tréninkovou jednotku navíc.“ pokračuje Jankovič. „Celkově jsem s přípravou spokojen – účast byla vysoká, kluci pracovali velmi poctivě a nebyl důvod je nutit, křičet, vyhrožovat jim nebo dávat nějaká ultimáta. Kdo chtěl, absolvoval kvalitní tréninkový proces, který ho zaručeně posunul. Kdo nechtěl, tomu ani intenzivní dril a sebelepší tréninky nepomůžou. Volba je pouze na hráčích.“

Žáci (šestá až devátá třída)

Stejně jako výběry akademie se i žákovské týmy připravovaly během jarních týdnů na různých sportovištích – hokejisté využívali zejména prostory PSG arény (tělocvičnu a in-line plochu), areál gymnázia TGM (víceúčelové hřiště, volejbalové hřiště, tartan) a tělocvičnu 1. ZŠ. Tréninky se konaly čtyřikrát týdně.

Šestou a osmou třídu nově vede trenér Lubomír Konečný, který do klubu přišel ze Vsetína. „Kromě tradiční všestranné přípravy jsme chtěli kluky především lépe poznat, zjistit jejich charakterové vlastnosti, společně si nastavit některá pravidla a sledovat, jak se kluci jednotlivě projevují na trénincích. Chtěl bych hráčům poděkovat za suchou přípravu. Věřím, že se stejně jako já těší, až se potkáme na ledě.“

K sedmé a deváté třídě se nově posunul trenér Radek Pšurný, ten tedy v letošní sezoně vede stejné hokejisty jako loni. Zlínský kouč kvituje nadšení, s jakým se mladí Berani pustili do přípravy. „Po pauze způsobené pandemií se tréninků účastnili téměř všichni hráči žákovských kategorií. Kluci měli chuť, viděli se po dlouhé době a komunikovali. Tréninky byly plné elánu a pro hráče zábavou. To je pro trenéra vždy velmi pozitivní zprávou,“ chválí kouč Pšurný své svěřence za uplynulé týdny.

Fotogalerie