čtvrtek 31. října 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Olomouc versus Zlín: Bitva na moravském poli o důležité body

Dvě kola zbývají odehrát do listopadové reprezentační přestávky v hokejové Tipsport extralize. Hokejisté PSG Berani Zlín se představí v rámci 16. kola první listopadový den v moravském derby na ledě týmu HC Olomouc. Hanákům se v posledních týdnech nedaří, neboť prohráli třikrát za sebou a získali v této sérii jediný bod. Mora zvítězila v jediném z posledních devíti utkání. „Tohle nemusí nic znamenat, neboť každá šňůra jednou skončí. Chceme ukázat, že jsme na tom líp a dokážeme i na Olomouc zahrát. Navíc je to derby a většinou je to o jediném gólu. Jdeme do utkání s otevřeným hledím a s cílem vyhrát,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér Zlína. Utkání začíná v 18 hodin.

Zlínští hokejisté v úterý přivezli bod z Ostravy, kde vybojovali na ledě Vítkovic po šedesáti minutách bod a nakonec prohráli až po samostatných nájezdech. Nemuselo zůstat pouze u jednoho bodu, neboť Berani byli od poloviny zápasu aktivnějším týmem, byli herně lepší a měli řadu šancí strhnout vedení na svou stranu. „První třetinu jsme neodehráli dobře, ale poté již byla aktivita na naší straně. V prodloužení přišly dvě vyložené šance Köhlera a Noska. Jeden bod je více než žádný a dostali jsme se v tabulce z posledního místa. Ze čtyř zápasů jsme ve třech případech bodovali. Extraliga se prakticky rozbíhá, máme za sebou teprve první čtvrtinu. Atmosféra v týmu je dobrá, spousta hráčů se nadechla k lepším výkonům a věřím, že úspěšnost v dalších zápasech bude vyšší,“ uvedl dvaapadesátiletý kouč Zlína.

Základ týmu HC OLOMOUC stále tvoří hráči, kteří před pěti lety pomohli Kohoutům k postupu do extraligy. Doplňují je v podstatě odložení hokejisté z okolních klubů, kteří však skvěle zapadli do olomouckého systému. Hanáci přivedli v průběhu let výrazné osobnosti: brankáře Branislava Konráda, střelce Zbyňka Irgla a před touto sezonou útočníka se zkušenostmi z NHL Rostislava Olesze, který se stal nechtěným ve Vítkovicích. Hanákům se v posledních týdnech příliš nedaří, momentálně je Mora na desátém místě se sedmnácti body. Olomouc doma posledních pět zápasů prohrála a získala v nich pouhých bod v duelu s Vítkovicemi. O tom, že Hanáci nejsou zrovna v nejlepší formě, svědčí skutečnost, že z posledních devíti zápasů pouze jednou vyhráli! Hanáci nejsou v kompletní sestavě, postrádají distancovaného útočníka Petra Strapáče, na marodce jsou Jan Knotek, David Ostřížek, Jan Káňa a Marek Laš. Olomouc ve vzájemných zápasech se Zlínem čtyřikrát za sebou naplno bodovala. Zlín naposledy uspěl 21. října loňského roku, kdy doma vyhrál 4:0.

Na marodce Zlína jsou Libor Kašík, Zdeněk Okál a Jan Dufek. Tomáš Fořt už sice naskočil v neděli do utkání s Karlovými Vary, ale nepředpokládá se, že v pátek naskočí. „Trénuje s námi podobně jako Zdeněk Okál.  Řešíme to aktuálně, možná nedělní zápas je u obou ještě otevřený. Potřebují dohnat během reprezentační přestávky tréninkový handicap. Na druhou stranu, když to bude nutné, naskočí ještě před pauzou,“ vysvětlil Svoboda. Při absenci Jana Dufka je připravena varianta na záskok hráče z prvoligového Přerova. „Mají soutěž dobře rozehranou, jsou kompletní a můžou nám pomoci,“ řekl Robert Svoboda, hlavní trenér. Zlínští hokejisté absolvují v pátek dopoledne taktickou poradu na zápas, poté rozbruslení a v půl třetí se vydají na cestu do hanácké metropole.

Zápas 16. kola Tipsport extraligy 2018/2019 HC Olomouc – PSG Berani Zlín se odehraje na zimním stadionu v Olomouci v pátek 1. listopadu od 18 hodin, sledujte duel moravských rivalů na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína versus HC Olomouc v české extralize:
CELKEM: 41 zápasů, 12 – 2 – 7 – 1 – 19, skóre 86:92
DOMA: 21 zápasů, 8 – 0 – 3 – 1 – 9, skóre 48:46
VENKU: 20 zápasů, 4 – 2 – 4 – 0 – 10, skóre 38:46

Nejvyšší vítězství doma: 4:0, 21.10.2018 v sezoně 2018/2019
Nejvyšší prohra doma: 1:4, 4.10.1994 v sezoně 2019/2020
Nejvyšší vítězství venku: 3:1, 17.9.1995 v sezoně 1995/1996, 12.12.2014 v sezoně 2014/2015
Nejvyšší prohra venku: 0:3, 14.2.1995 v sezoně 1994/1995

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 3:4, 4:2 – venku 2:3, 2:1 po nájezdech. Sezona 2016/2017 – základní část: Zlín doma 3:1, 3:1 – venku 1:3, 0:3. Play out (skupina o 11. – 14. místo): Zlín doma 0:2 – venku 2:4. Sezona 2017/2018: Zlín venku 4:3 po prodloužení, 0:1 – doma 1:3, 4:3. Předkolo play off Olomouc – Zlín 3:1 na zápasy: venku 2:3, 3:1, doma 1:2, 2:3. Loňská sezona 2018/2019: Zlín doma 4:0, 1:2 – venku 1:2 1:3. Letošní sezona 2019/2020: Zlín doma 1:4.

Výsledky týmu HC Olomouc v letošní sezoně 2019/2020: doma Mladá Boleslav 1:2 po prodloužení, Karlovy Vary 3:2, Pardubice 3:1, Plzeň 0:4, Brno 1:3, Hradec Králové 0:2, Sparta 0:4, Vítkovice 3:4 po prodloužení – venku Vítkovice 2:1 po prodloužení, Zlín 4:1, Třinec 3:7, Kladno 3:4 po prodloužení, Liberec 0:2, Litvínov 4:3, Mladá Boleslav 1:5.

Hráčský kádr HC Olomouc, sezona 2019/2020 - brankáři: Jan Lukáš, Branislav Konrád. Obránci: Martin Vyrůbalík, Jiří Ondrušek, Jan Jaroměřský, David Škůrek, Tomáš Dujsík, Jan Švrček, Ludvík Rutar, Alex Rašner, Tomáš Valenta. Útočníci: Jan Knotek, František Skladaný, David Ostřížek, Marek Laš, Petr Strapáč, Petr Kolouch, Zbyněk Irgl, Vojtěch Tomeček, Jan Káňa, Josef Podlaha, Michal Matiaško, Pavel Musil, Marek Hecl, Lukáš Klimek, Vilém Burian, Lukáš Nahodil, Rostislav Olesz. Trenéři: Jan Tomajko (narozen 19.6.1976), Zdeněk Moták (narozen 7.6.1964).

Změny v kádru Olomouce - přišli: Alex Rašner (obránce, Havířov/Chance liga), Tomáš Valenta (obránce, Zlín), Rostislav Olesz (útočník, Vítkovice), Lukáš Klimek (útočník, Sparta), Marek Hecl (útočník, Trenčín/SVK). Během sezony: Pavel Musil (útočník, Mladá Boleslav – hostování). Odešli: Jakub Galvas (obránce, Jukurit, FIN), Robin Staněk (obránce, Jihlava/Chance liga), Aleš Jergl (útočník, Hradec Králové), Miroslav Holec (útočník, České Budějovice/Chance liga), Bruno Mráz (útočník, Zvolen/SVK).

Kanadské bodování hokejistů HC Olomouc po 15. extraligovém kole: 1. Zbyněk Irgl 8 (6 + 2), 2. Lukáš Nahodil 7 (4 + 3), 3. Rostislav Olesz 7 (3 + 4), 4. David Škůrek 7 (1 + 6), 5. Vilém Burian 6 (0 + 6), 6. Petr Kolouch 5 (2 + 3), 7. Petr Strapáč 4 (2 + 2), Lukáš Klimek 4 (2 + 2), 9. David Ostřížek 3 (2 + 1), Jiří Ondrušek 3 (2 + 1), 11. Marek Hecl 3 (1 + 2), 12. František Skladaný 2 (2 + 0), 13. Vojtěch Tomeček 2 (1 + 1), 14. Jan Jaroměřský 2 (0 + 2), Jan Švrček 2 (0 + 2), Martin Vyrůbalík 2 (0 + 2). Celkem bodovalo 16 hokejistů.

Střelci: 6 – Irgl, 4 – Nahodil, 3 – Olesz, 2 – Kolouch, Strapáč, Klimek, Ostřížek, Ondrušek, Skladaný, 1 – Škůrek, Hecl, V. Tomeček.
Statistiky brankářů: Jan Lukáš (7 zápasů, 361 odchytaných minut) - průměr 2,99 gólů na zápas, procento úspěšnosti 90,77. Branislav Konrád (10 zápasů, 551 odchytaných minut) - průměr 2,83 gólů na zápas, procento úspěšnosti 90,75.

Sestava Olomouce v minulém extraligovém kole: Lukáš - Ondrušek, Jaroměřský, Vyrůbalík, Škůrek, Švrček, Dujsík - Irgl, Nahodil, Burian - V. Tomeček, Klimek, Hecl - Skladaný, Kolouch, Olesz - Kořenek, Handl, Valenta. Trenéři: Moták, Tomajko.

HC Olomouc versus PSG Berani Zlín. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT