středa 19. prosince 2018 | Zlin Press - Roman Ordelt

Po pauze ostrý start, na zlínský led míří lídr extraligy z Třince!

Základní část hokejové Tipsport extraligy se přehoupne po reprezentační přestávce do druhé poloviny. Hokejisté PSG Berani Zlín se utkají v rámci 27. kola s vedoucím celkem extraligy HC Oceláři Třinec. Slezané mají skvělou formu, neboť vyhráli 12 z posledních 13 zápasů a ztratili v nich pouhé čtyři body! Na druhou stranu Berani umí na Třinec dlouhodobě zahrát, dařilo se jim i v loňské sezoně, když vyhráli tři ze čtyř duelů v základní části. A v úspěšné sérii pokračují i v letošním ročníku, když úřadujícího vicemistra dvakrát porazili. Diváky čeká opět atraktivní duel zpestřený i tím, že v létě přestoupil do organizace Ocelářů lotyšský střelec Roberts Bukarts, který působil téměř tři sezony úspěšně ve Zlíně. „Fanoušci nám v derby s Kometou vytvořili parádní atmosféru a budeme rádi, když najdou v předvánočním čase cestu do ochozů i nyní a hlasitě nás povzbudí,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér Zlína. Utkání začíná na ZS Luďka Čajky v 17:30 hodin.

Nejvyšší soutěž měla na programu v prosinci devítidenní reprezentační přestávku. „Pauza proběhla podle plánu. Kluci měli třídenní volno, aby si oddechli především po psychické i fyzické stránce. Příprava byla kombinovaná včetně posilovny a od pondělí jsem se zaměřili již na herní věci v návaznosti na nejbližší zápas,řekl Robert Svoboda. Trenéři měli během pauzy k dispozici na rozdíl od listopadu kompletní hráčský kádr, navíc všichni hráči jsou zdravotně v pořádku. „Jsme kompletní, což je jen dobře,“ poznamenal jednapadesátiletý kouč Zlína.

Hokejisté Třince po ospalejším začátku sezony nabrali skvělou formu a vévodí extraligové tabulce s náskokem šesti bodů na týmy Liberce a Hradce Králové. „Ocelářům se daří, šli výkonnostně hodně nahoru a jsou právem lídrem soutěže. Hrajeme doma a věříme, že je potrápíme a získáme nějaký bod, i když je to momentálně nejlepší extraligový tým,“ uvedl Svoboda. V sestavě Slezanů hrají prim brankář Šimon Hrubec a kanadský útočník Ethan Werek, který vede týmovou produktivitu a společně s Martinem Adamským je s deseti góly nejlepším střelcem týmu. Třinec přijede do Zlína bez hlavního trenéra Václava Varadi, který odletěl s českou dvacítkou na šampionát do zámoří. Oceláře povedou v závěru kalendářního roku asistenti Marek Zadina a Jiří Raszka. Hráči s drakem na prsou budou mít ve vánočním období hodně nahuštěný program, neboť je čeká prestižní Spengler Cupu ve švýcarském Davosu.

Beranům se v soubojích s Třincem nebývale daří. Nejen, že protivníka vždy v play off vyřadil, ale vyhrál poslední čtyři vzájemné zápasy a ztratil v nich pouhý bod! „Nedokáži říci, proč tomu tak je. Každý mančaft má soupeře, se kterými se hraje lépe nebo hůře. Statistika nám sice nahrává, nicméně opět rozhodne výkon na ledě,“ vysvětlil Svoboda. Zlín porazil celek ze Slezska v úvodním extraligovém kole 4:2 a dařilo se mu rovněž v odvetě na třineckém ledě, když se radoval z vítězství po samostatných nájezdech.

Marodka je zcela prázdná. Trenéři skládají sestavu podle aktuální výkonnosti hráčů. „Máme možnost vytvářet konkurenční prostředí. V útoku máme nyní k dispozici čtrnáct útočníků. Sezona je hodně dlouhá, někomu se daří na začátku, někomu v závěru. Chceme, aby hráči byli v zápasovém rytmu. Během pauzy v rámci střídavých startů hráli v první lize za Přerov Jakub Šlahař, Michal Popelka a Jakub Ferenc, zatímco za Jihlavu nastoupil Nicolas Werbik,“ upřesnil Svoboda.

Žižka a spol. odehrají do příští extraligové přestávky na začátku února porci šestnácti náročných zápasů. Právě v období kolem Vánoc a během ledna se bude lámat chleba. „Není důležitější a méně důležitý zápas v extralize. Extraliga je velmi vyrovnaná a tabulka hodně našlapaná. Jdeme postupně zápas od zápasu s cílem bodovat. Nejdůležitější bude závěr, kdy se rozhodne o úspěšných a neúspěšných týmech. Věříme, že budeme v těch patrech tabulky, kde si zahrajeme o úspěch,“ uzavřel Robert Svoboda. Zlínský forvard Antonín Honejsek oslaví v den utkání 27. narozeniny.

Zápas 27. kola Tipsport extraligy 2018/2019 PSG Berani Zlín – HC Oceláři Třinec se hraje na ZS Luďka Čajky ve Zlíně ve středu 19. prosince v 17:30 hodin. Pokladny zimního stadionu budou otevřeny od 16 hodin. Přijďte povzbudit zlínské Berany v důležitém extraligovém zápase na domácím ledě, případně sledujte duel na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo textové zpravodajství na webu onlajny.com.

Nejvyšší prohra venku: 0:7, 7. ledna v sezoně 1998/1999

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016 – základní část: Zlín doma 0:3, 1:2, Zlín venku 2:1, 1:3. Předkolo play off: Zlín – Třinec 3:2 na zápasy – Zlín doma 2:1, 3:4 po nájezdech - venku 3:2 po prodloužení, 3:4 – Zlín doma 3:2 po prodloužení.  Sezona 2016/2017: Zlín doma 4:3 po nájezdech, 4:2 – venku 1:7, 1:2 po prodloužení. Loňská sezona 2017/2018: Zlín doma 4:0, 1:3 – venku 1:0, 4:2. Letošní sezona 2018/2019: Zlín doma 4:2 – venku 2:1 po nájezdech.

Výsledky týmu HC Oceláři Třinec v letošní sezoně 2018/2019: venku Zlín 2:4, Karlovy Vary 2:0, Liberec 1:4, Hradec Králové 0:2, Kometa Brno 1:2, Litvínov 2:0, Chomutov 3:2, Olomouc 6:3, Sparta 3:1, Plzeň 4:1, Hradec Králové 2:4, Mladá Boleslav 4:1 – doma Olomouc 2:3, Vítkovice 4:2, Sparta 4:5 po nájezdech, Pardubice 6:1, Plzeň 2:3, Mladá Boleslav 4:1, Zlín 1:2 po nájezdech, Karlovy Vary 2:1, Liberec 5:3, Kometa Brno 4:3 po prodloužení, Litvínov 4:2, Hradec Králové 3:1, Vítkovice 3:0, Pardubice 4:1, Chomutov 4:1.

Hráčský kádr HC Oceláři Třinec, sezona 2018/2019:

Brankáři: Šimon Hrubec, Petr Kváča, Lukáš Daneček, obránci: Lukáš Krajíček, Tomáš Kundrátek, Vladimír Roth, Milan Doudera, David Musil, Guntis Galvinš (Lotyšsko), Martin Gernát (Slovensko), Marian Adámek, Jakub Matyáš, Jan Bartko, Filip Haman, Jan Zahradníček, útočníci: Roberts Bukarts (Lotyšsko), Martin Růžička, Ethan Werek (Kanada), Tomáš Marcinko, Vladimír Dravecký (oba Slovensko), Jiří Polanský, Martin Adamský, Vladimír Svačina, David Cienciala, Erik Hrňa, Ondřej Kovařčík, Michal Kovařčík, Aron Chmielewski (Polsko), Jan Hladonik, Vít Christov, Štěpán Novotný.

Změny v kádru Třince - přišli: Nick Malík (brankář; HC Vítkovice Ridera), Martin Gernát (obránce; Lausanne HC/Švýc.), Roberts Bukarts (útočník; PSG Berani Zlín), Jan Hladonik (útočník; Blainville-Boisbriand Armada/QMJHLBl), Marek Viedenský (útočník; HC Slovan Bratislava/KHL). Během sezony: Ethan Werek (útočník, Belleville Senators/AHL), Guntis Galvinš (obránce, HK Kurbads/Lotyšsko), Petr Kváča (brankář, ČEZ Motor České Budějovice/Chance liga), Tomáš Kundrátek (obránce, HC Kunlun Red Star/KHL)

Odešli: Jan Strmeň (brankář; ČEZ Motor České Budějovice), Bohumil Jank (obránce; Piráti Chomutov), Tomáš Linhart (obránce; Mountfield Hradec Králové), Michal Kvasnica (útočník; Portland Winterhawks/WHL), Daniel Rákos (útočník; Mountfield Hradec Králové), Jakub Petružálek (útočník; HC Verva Litvínov). Během sezony: Roman Vlach (útočník; HC Energie Karlovy Vary – hostování), Lukáš Kovář (obránce; HK Dukla Trenčín/SVK – hostování), Marek Viedenský (útočník), Peter Hamerlík (brankář; HC Dynamo Pardubice – hostování).

Kanadské bodování hokejistů HC Oceláři Třinec po 26. extraligovém kole: 1. Ethan Werek 18 (10 + 8), 2. Martin Adamský 16 (10 + 6), 3. Martin Růžička 16 (5 + 11), Lukáš Krajíček 16 (5 + 11), 5. Erik Hrňa 15 (6 + 9), 6. Tomáš Marcinko 15 (5 +10), 7. Roberts Bukarts 15 (4 + 11), 8. Martin Gernát 12 (5 + 7), 9. Vladimír Svačina 10 (6 + 4), 10. Aron Chmielewski 9 (7 + 2), 11. David Musil 9 (0 + 9), 12. Ondřej Kovařčík 8 (3 + 5), 13. Jiří Polanský 8 (2 + 6), 14. Milan Doudera 7 (3 + 4), 15. Vladimír Dravecký 7 (2 + 5), 16. Guntis Galvinš 6 (2 + 4), 17. David Cienciala 5 (3 + 2), 18. Vladimír Roth 4 (1 + 3), 19. Rostislav Martynek 3 (1 + 2), Michal Kovařčík 3 (1 + 2), 21. Vít Christov 2 (1 + 1), 22.  Štěpán Novotný 1 (0 + 1), Tomáš Kundrátek 1 (0 + 1), Jan Hladonik 1 (0 + 1), Jakub Matyáš 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 25 hokejistů.

Střelci: 10 – Werek, Adamský, 7 – Chmielewski, 6 – Hrňa, Svačina, 5 – Martin Růžička, Krajíček, Marcinko, Gernát, 4 – Ro. Bukarts, 3 – O. Kovařčík, Doudera, Ciencala, 2 – Polanský, Dravecký, Galvinš, 1 – Roth, Martynek, M. Kovařčík, Christov.

Statistiky brankářů: Šimon Hrubec (24 zápasů, 1421 odchytaných minut) - průměr 1,82 gólů na zápas, procento úspěšnosti 93,28. Petr Kváča (2 zápasy, 122 odchytaných minut) - průměr 1,97 gólů na zápas, procento úspěšnosti 92,45. Peter Hamerlík (2 zápasy, 86 odchytaných minut) - průměr 2,09 gólů na zápas, procento úspěšnosti 92,31.

Sestava Třince v minulém extraligovém zápase: Hrubec - Roth, Gernát, Kundrátek, Galvinš, Matyáš, D. Musil, Adámek - Martin Růžička, Marcinko, Hrňa - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, Hladonik, Chmielewski - Dravecký, Š. Novotný, Christov. Trenéři: Varaďa, Zadina, Raszka.