Podívejte se v televizi na památné bitvy zlínského hokeje v Archivu Z

Hokejové arény a zimní stadiony se vinou šíření koronavirové pandemie po celém světě uzavřely. Onemocnění COVID-19 zcela paralyzovalo světový sport a lední hokej nevyjímaje. Česká televize spustila místo zrušeného play off seriál záznamů památných bitev z minulých let. Na televizní obrazovky ČT sport se vrací hokejový Archiv Z s nově upravenými historickými zápasy včetně pozvaných hostů v Síni slávy. Nezapomnělo se ani na zlínský hokej, připomenout si můžete nejen první mistrovský titul na jaře 2004 ve finálové sérii se Slavií, ale i řadu dalších velkých úspěchů hokeje v Baťově městě. V sobotu 21. března odpoledne můžete zavzpomínat na finálovou bitvu play off se Vsetínem, která se odehrála v dubnu 1999.
Místo přímých přenosů ze zrušeného play off hokejové extraligy se na televizní obrazovky vrací hokejový Archiv Z. Šéfkomentátor redakce sportu České televize Robert Záruba připravil historické hokejové zápasy s hosty v Síni slávy a původními magazíny Buly ze začátku devadesátých let. Zlínský fanoušek se může těšit na šest hokejových podvečerů na televizní obrazovce. 

Připomeneme si vítězné play off a první mistrovský titul na jaře roku 2004 po úspěšné bitvě se Slavií, zavzpomínáme na play off v roce 2005 a cestu tehdejšího týmu HC Hamé přes Litvínov, Vítkovice do extraligového finále s Pardubicemi. Zámořská NHL měla tehdy výluku, všechny české hvězdy se objevily v extralize a zlínský dres oblékli Roman Hamrlík, Martin Erat a Petr Čajánek. Česká televize zařadila do svého vysílání i vítězný sedmý zápas čtvrtfinále play off 2002 Zlína se Znojmem.

Na úvod se vrátíme o jednadvacet let zpět, a to do dubna 1999, kdy Zlín postoupil po čtyřech letech opět do valašského finále proti Vsetínu. Berani pod vedením trenérské dvojice Zdeněk Venera, Antonín Stavjaňa se postavili opět proti velkému rivalovi ze Vsetína. Protivník z druhé strany kopce Sirákova byl mimořádně těžkým protivníkem a v honbě za pátým titulem za sebou použil novou zbraň v podobě útoku „blue line“ Pavel Patera a Martin Procházka, které doplnil Tomáš Sršeň.

Berani v čele s kapitánem Miroslavem Okálem porazili hladce 3:0 na zápasy ve čtvrtfinále Pardubice, v semifinále přešli přes poslední finalisty z Třince až po pěti zápasech a ve finále proti Vsetínu prahli po odvetě za finále 1995. Skvělé play off hrál Petr Čajánek, spolehlivě chytal gólman Jaroslav Kameš. K oporám patřili v obraně Martin Hamrlík, Jiří Marušák, Patrik Hučko, v útoku Roman Meluzín, Josef Štraub, Petr Leška, Marek Zadina a další. 

Finále play off 1999: HC Slovnaft Vsetín – HC ZPS-Barum Zlín 3:0 na zápasy (3:1, 4:3, 4:2)
Sestavy - Vsetín: Čechmánek - Tesařík, Zubíček, Srdínko, A. Jaškin (A), Jakeš, Zábranský, Suchý - Mařák, Dopita (C), Bělohlav - Sršen, Patera, M. Procházka - Kratěna, Broš, Tomajko - Stantien. Trenéři: Tabara, Venkrbec.

Zlín: Hrazdíra, J. Kameš, Tuček - M. Hamrlík, P. Mojžíš, Hučko, Marušák, K. Rachůnek, Žižka, Malena, Březík, P. Augusta, Šefčík - M. Okál (C), Čajánek, Meluzín (A) - Zadina, Štraub (A), Kapusta - Tomek, Leška, O. Veselý - Balaštík, Vala, Ambruz - Žiška Trenéři: Venera, Stavjaňa.

Program hokejového Archivu Z:
Sobota 21. března v 16 hodin: Vsetín – Zlín (finálová série play off 1999)
Úterý 24. března v 16 hodin: Zlín – Znojmo (7. čtvrtfinále play off 2002)
Neděle 29. března ve 13:45 hodin: Slavia – Zlín (finálová série play off 2004)
Pondělí 30. března Litvínov – Zlín (6. čtvrtfinále play off 2005)
Sobota 4. dubna Zlín – Vítkovice (semifinálová série play off 2005)
Neděle 5. dubna Zlín – Pardubice (finálová série play off 2005)

Slovenský trenér Ernest Bokroš dovedl Zlín k historickému titulu na jaře 2004. FOTO: JIŘÍ VOJZOLA