Pohyb v hráčském kádru PSG Zlín. Přichází Bořuta s Podešvou, odchází Urbanec s Řezníčkem

Extraligový klub PSG Zlín odtajnil první den letní přípravy na suchu další změny v hráčském kádru na příští sezonu Tipsport extraligy 2016/2017. Do Zlína se vrací obránce Antonín Bořuta z týmu vicemistra rakouské EBEL ligy Orli Znojmo, ze stejného klubu má namířeno do Baťova města i útočník Martin Podešva, který je těsně před podpisem smlouvy. Naopak ze Zlína odchází obránci Patrik Urbanec do extraligových Vítkovic a Dalibor Řezníček si zahraje mezinárodní EBEL ligu v dresu Znojma. V tomto týdnu se uzavřou jednání ohledně případného pokračování hráčské kariéry zkušeného obránce Jiřího Marušáka.

Sedmý celek loňské extraligové sezony oficiálně potvrdil příchod zlínského odchovance Antonína Bořuty, který se do Zlína vrací po pěti letech účinkování v EBEL lize v dresu znojemských Orlů. „Snažili jsme se zadní řady oživit. Návrat mistra světa Miroslava Blaťáka jsme očekávali a je to pro nás klíčová věc v souvislosti s nadcházející sezonou. Co se týká odchodů, u Řezníčka bylo znát, že potřebuje na určitou dobu změnit prostředí. Urbanec dal přednost víceletému kontraktu ve Vítkovicích. Co se týká budoucnosti Jiřího Marušáka, vedeme určitou debatu a tento týden ji uzavřeme. V týdnu se na valné hromadě APK rozhodne, zda se bude hrát extraliga s juniory systémem 18 + 2 nebo 17 + 2. Uvidíme, jak celá věc dopadne,“ uvedl Mgr. Patrik Kamas, jednatel PSG Zlín.

Do úspěšného konce finišují jednání ohledně příchodu forvarda Martina Podešvy ze Znojma. „Chtěli jsme třetího typického centra. Vzhledem k jeho subtilní postavě jsme vybrali trošku jiného. Nicméně ukázal nám, že v osobních soubojích je velmi odolný,“ upřesnil Kamas.

Ve Zlíně nebude pokračovat útočník Filip Čech, který nedostal nabídku nové smlouvy a bude hrát za druholigový Vsetín. „V případě potřeby nám ale bude uvolněn na střídavý start,“ řekl zlínský jednatel. Na hostování do Olomouce odchází útočník Tomáš Fořt, klub neosloví beka Tomáše Valentu, jemuž v hanackém týmu skončilo hostování. V přípravě dostane šanci i nadějný junior Jiří Karafiát, účastník nedávného mistrovství světa osmnáctiletých v zámoří.

Na prvním tréninku se hlásilo celkem 19 hráčů včetně reprezentanta Petra Holíka, který však nastoupí na dovolenou a do přípravy se zapojí naplno v pondělí 16. května. „Je pravda, že máme na úvodním tréninku prořídlý kádr, ale především účastí Bukartse, Kotvana a Holíka na přípravných kempech před světovým šampionátem se nám snížil počet hráčů. Kluci dostanou zasloužené volno a po odpočinku se zapojí do přípravy. Myslím, že to nebude problém, například Holík se v rámci reprezentace připravoval i na suchu,“ pověděl Rostislav Vlach, první trenér PSG Zlín. Zdravotní problémy hlásí Oldrich Kotvan, kterého čeká v nejbližších dnech operace kýly a trénovat začne až za dva měsíce. „Uvidíme, jak na tom bude, ale určitá komplikace to rozhodně je,“ uvedl na adresu obránce, který na poslední chvíli vypadl z nominace Slovenska na světový šampionát v Rusku.

Zlínský kouč je spokojen s příchodem dvou konstruktivních obránců. Vedle Bořuty klub už minulý týden potvrdil návrat do Zlína a české extraligy mistra světa z roku 2010 a držitele Gagarinova poháru Miroslava Blaťáka. „Oba mají značné zkušenosti, bruslařsky jsou na tom velmi dobře a určitě zapadnou do týmu a budou posilami,“ řekl třiapadesátiletý trenér. Vlach se vyjádřil i k odchodu obránců Urbanec s Řezníčkem. „U Dalibora jsme sledovali, že v poslední sezoně stagnoval, neposunul se dopředu a ztrácel sebedůvěru. Změna prostředí mu prospěje a jeho výkon se zvedne. Patrikovi končila smlouva, měli jsme o něj zájem, ale rozhodl se pro jiný klub,“ upřesnil Rostislav Vlach.

Dosavadní hráčské změny v extraligovém týmu PSG Zlín (stav k 2. květnu):

PŘÍCHODY: Miroslav Blaťák (obránce, Čerepovec - KHL), Antonín Bořuta (obránce, Orli Znojmo - EBEL), Martin Podešva (útočník, Orli Znojmo - EBEL).

ODCHODY: Martin Cibák (útočník, hledá si angažmá), Tomáš Sýkora (útočník, hledá si angažmá), Patrik Urbanec (obránce, Vítkovice), Dalibor Řezníček (obránce, Orli Znojmo - EBEL), Filip Čech (útočník, Vsetín - 2. liga), Tomáš Fořt (útočník, Olomouc).

Útočník Martin Podešva v dresu Znojma.