Pohyb v hráčském kádru hokejistů Aukro Berani Zlín. Kdo odchází a přichází?

Datum 1. května je každoročně magickým termínem pro fanoušky ledního hokeje v české extralize k informacím o pohybu v hráčském kádru na nadcházející sezonu v jednotlivých týmech. Podobně je tomu i v extraligovém celku Aukro Berani Zlín, který v loňské sezoně splnil předsezonní cíl v podobě postupu do vyřazovacích bojů a v konečném účtování obsadil velmi slušné deváté místo. V příští sezoně 2018/2019 nebudou ve Zlíně působit Roberts Bukarts, Libor Kašík, David Šťastný a další. Vedení klubu již dříve avizovalo příchod brankáře Jakuba Sedláčka, od 1. května podepsali ve Zlíně smlouvy útočníci Jakub Herman (Olomouc), Nicolas Werbik (příchod ze zámoří) a Jakub Šlahař (Přerov). S dalším posilením útočných řad se počítá v přípravném období.

K datu 30. dubnu 2018 skončilo ve Zlíně angažmá pro šestici hokejistů. Na odchodu z Baťova města jsou útočníci Roberts Bukarts, David Šťastný, Pavel Klhůfek a Radoslav Illo. Kapitán Ondřej Veselý ukončil úspěšnou hráčskou kariéru a od 1. května nastupuje v klubu na pozici development manažera pro rozvoj mládeže. Patří mu velké poděkování nejen za loňskou sezonu, neboť svými zkušenostmi a přístupem výrazně pomohl k úspěchům zlínského hokeje a velmi solidnímu umístění Beranů v loňském ročníku extraligy. Zahraniční angažmá v Kontinentální hokejové lize upřednostnil gólman Libor Kašík. 

Kapitán Ondřej Veselý ukončil úspěšnou hráčskou kariéru a bude v klubu působit v pozici development manažera pro rozvoj mládeže. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT 

„Všem patří poděkování za odvedené služby pro zlínský hokej. Především Roberts a Libor odvedli pro naši organizaci obrovský kus poctivé práce a mají velkou zásluhu na výsledcích zlínského hokeje nejen v uplynulé sezoně. Oba nyní směřují svou hráčskou kariéru jiným směrem a přejeme jim hodně zdaru v novém působišti. I když jsme se nedohodli na pokračování spolupráce s Davidem Šťastným, těší nás jeho nečekaná nominace na světový šampionát v sezoně, ve které úspěšně hrál ve zlínském klubu. Je to velká motivace pro další mladé kluky,“ uvedl Martin Hosták, jednatel a generální manažer Aukro Berani Zlín.

Lotyšský útočník Roberts Bukarts odchází z extraligového klubu Aukro Berani Zlín. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT
 
Zlínští hokejisté zahájili pod vedením staronové trenérské dvojice Robert Svoboda, Martin Hamrlík přípravu na novou sezonu v pondělí 23. dubna jako první extraligový celek. S týmem trénuje již přes týden staronová brankářská posila Jakub Sedláček, který se vrátil do Zlína po pětiletém angažmá s výjimkou Hradce Králové výhradně v zahraničí. Záda mu bude jistit z pozice gólmanské dvojky Tomáš Štůrala, se kterým se klub aktuálně dohodl na pokračování spolupráce. Od úterý 1. května se k týmu připojili do suché přípravy útočníci Jakub Herman z Olomouce, Nicolas Werbik ze zámořské juniorské ligy a Jakub Šlahař z prvoligového Přerova. „Po dohodě nebudeme uvádět délky jednotlivých smluv. Sázíme na zdejší odchovance a věříme, že potvrdí svou kvalitu. Počítáme s tím, že v brzké době potvrdíme jméno jednoho velmi kvalitního forvarda z extraligy.  Při nástupu na led pozveme na zkoušku dva až tři zahraniční útočníky. Může se jednat i o účastníky letošního mistrovství světa v Dánsku. Loňský model s Ralfsem Freibergsem se nám velmi osvědčil a hodláme v něm pokračovat. Cílem je vybudovat opět zdravý hráčský kádr a konkurenceschopný extraligový tým podobně jako v loňské sezoně,“ řekl Jiří Šolc, jednatel a sportovní manažer hokejistů Zlína.

Dvacetiletý urostlý centr Nicolas Werbik se vrací po třech letech do mateřského klubu. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT
 
Jak hodnotí příchod nových tváří hlavní trenér Robert Svoboda? „V případě Kuby Hermana to byla logická volba. Víme, jaké má kvality a v zápasech s námi se prosazoval střelecky. Jedná se o konstruktivního útočníka a věřím, že nám zapadne do skladby mužstva. Nicolase znám z juniorky, má velmi dobré tělesné parametry, je to pravák a střelec. Uvidíme, jak se prosadí v seniorské kategorii, ale předpoklady k tomu rozhodně má. Kuba Šlahař po letech dozrál v nesporné kvality extraligového útočníka a svými výkony si řekl o stálé místo v kádru. Navíc je to pravák a těch není nazbyt.“

Útočník Jakub Šlahař si řekl velmi dobrými výkony v loňské sezoně o stálé místo v extraligovém kádru hokejistů Zlína. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT


Představení nových hráčů Aukro Berani Zlín:

Jakub Herman (narozen 21.2.1992, 26 let) je odchovancem přerovského hokeje, ve Zlíně působil od dorostenecké kategorie než odešel v létě 2009 do zámoří, kde hrál v týmu účastníka WHL Moose Jaw Warriors. V sezoně 2010/2011 působil v juniorce Třince a poté přešel do Olomouce, kde pomohl Hanákům na jaře 2014 vybojovat na druhý pokus účast v nejvyšší soutěži. Epizodně působil ve druhé lize v Přerově a v prvoligové Třebíči. V nejvyšší soutěži odehrál během čtyř sezon v dresu Olomouce celkem 194 zápasů, ve kterých zaznamenal 87 kanadských bodů za 38 gólů a 49 asistencí. V loňské sezoně nastoupil v dresu Mory k celkem 48 zápasům a připsal si 22 kanadských bodů za 10 gólů a 12 nahrávek. V srpnu 2017 si odbyl i reprezentační premiéru ve dvou zápasech proti Slovensku.
 
Nicolas Werbik (narozen 9.10.1997, 20 let) je odchovancem zlínského hokeje a typem urostlého centra, neboť měří 191 cm při váze bezmála devadesáti kilogramů V létě 2015 odešel získávat zkušenosti do zámoří, kde úspěšně působil tři sezony. Nejdříve nastupoval v týmu Canadian Hockey League (QMJML) Rimouski Oceánic a poté hrál dvě sezony nejvěhlasnější juniorskou ligu v Americe (USHL) v týmech Youngstown Phantoms a Des Moines Buccaneers. V každé sezoně měl v produktivitě lepší statistiky, uplynulou sezonu v Des Moines zakončil s bilancí 45 kanadských bodů za 26 gólů a 19 nahrávek. Reprezentoval v mládežnických výběrech České republiky od 16 do 19 let. V české extralize ho čeká v nadcházející sezoně premiéra.
 
Jakub Šlahař (narozen 26.4.1991, 27 let) začínal s hokeje v rodném Zlíně. Po uplynutí mládežnického věku ochutnal seniorskou extraligu ve dvou zápasech v sezoně 2011/2012. Zkušenosti v dospělém hokeji získával v první lize, postupně hrál v týmech Olomouce, Třebíče, Havířova, Prostějova a Přerova. Nejvíce extraligových příležitostí získal v sezoně 2012/2013, když odehrál 33 zápasů v nejvyšší soutěži včetně utkání v play off. Místo v základní kádru extraligového Zlína si ale nevybojoval, nicméně patřil k tahounům týmů ve WSM lize. V loňské sezoně působil úspěšně v Přerově, kde patřil k lídrům místních Zubrů, během 54 zápasů si připsal 34 bodů za 17 gólů a stejný počet asistencí. V nejvyšší soutěži odehrál během pěti sezon v dresu Zlína 43 zápasů a zaznamenal 3 góly.  
 
Změny v hráčském kádru:
Odchody:
Libor Kašík (Amur Chabarovsk/KHL), Roberts Bukarts, David Šťastný (BK Mladá Boleslav), Ondřej Veselý (ukončil hráčskou kariéru), Pavel Klhůfek, Radoslav Illo. Příchody: Jakub Sedláček (Slovan Bratislava/KHL), Jakub Herman (Olomouc), Nicolas Werbik (Des Moines Buccaneers/USHL), Jakub Šlahař (Přerov/WSM liga).