Před 95 lety se narodil Vítězslav Nováček. Mezi elitou trénoval první

V těchto dnech si připomínáme pětadevadesát let od narození prvního trenéra, který dovedl hokejisty Zlína v roce 1960 do nejvyšší soutěže. Vítězslav Nováček (na snímku stojící druhý zprava) byl rovněž skvělým hokejistou, hrál středního útočníka s číslem 2 na zádech. Technicky skvěle vybavený, který dával hře myšlenku a nápad.

Vítězslav „Kula“ Nováček se narodil 2. června 1925. Do Zlína přišel z Třebíče jako učeň do Baťovy továrny. Byl klíčovou osobností SK Baťa a následně od roku 1952 i Spartaku, kde dělal kapitána. V roce 1955 zanechal aktivní činnosti a pokračoval v roli trenéra, když úspěšně absolvoval trenérskou školu v Praze. Trénoval tehdejší Spartak Gottwaldov a po sloučení gottwaldovských jednot přešel do nově založené jednoty TJ Gottwaldov. Slavil velký úspěch, neboť se stal prvním koučem, který dovedl Zlín do nejvyšší soutěže! Nováček dovedl během tří let mužstvo z krajského přeboru až mezi elitu.

Zlínští hokejisté slavně postoupili do nejvyšší soutěže, nicméně zaplatili v první sezoně 1960/1961 mezi elitou krutou nováčkovskou daň a skončili na posledním, dvanáctém místě. „Po vítězné sezoně a historickém postupu panovalo ve všech řadách zlínského hokeje obrovské nadšení. Hráčský kádr byl sice posílen, ale téměř nikdo z tohoto kolektivu neměl zkušenosti z prvoligového prostředí. Poznali jsme, že mimo fyzickou připravenost, odhodlání musíme disponovat herní kázní, taktikou vedení boje a dalšími hokejovými zbraněmi. Zkrátka celá sezona byla sbíráním zkušeností,“ vzpomíná tehdejší hráč Bohumil Kožela na první ligový ročník.

Vítězslav Nováček poté přešel od sezony 1961/1962 k dorostu a byl považován za specialistu na mládežnický hokej. Během tří let se zlínští dorostenci pod jeho vedením probojovali až do čela krajského přeboru a přes kvalifikační turnaj do dorostenecké ligy. Poté trénoval i reprezentaci Rumunska, nedaleký Vsetín a Hodonín. Dálkově studoval na Karlově univerzitě v Praze, kde si na fakultě tělovýchovy a sportu vybral lední hokej. Vychoval celou řadu talentů. Přesný datum jeho úmrtí není znám. Je členem Síně slávy zlínského hokeje.

Na snímku hokejisté tehdejší TJ Gottwaldov, kteří vybojovali historicky první postup do nejvyšší soutěže v sezoně 1959/1960. V horní řadě zleva: Olivík (vedoucí mužstva), Mrlík, Charous, Tlusták, Heler, Stuchlík, Bezouška, Bořuta, Konečný, Kozel, Nováček (trenér) a Dufek (předseda klubu). V dolní řadě zleva: Vaďura, Karlík, Baroš, Matějů, Vyoral, Láryš, Pavelka a Belant. Na snímku chybí Bohumil Kožela.