pátek 15. listopadu 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Představujeme dalšího soupeře na domácím ledě - HC Slavia Praha

Jubilejní dvacátou sezonu v extralize hrají v letošní sezoně hokejisté pražské Slavie. Rádi by v ní navázali na předchozí, kdy oproti předpokladům dokráčeli až do semifinále a skončili třetí. Pomáhá k tomu i velká ofenzivní opora Jaroslav Bednář, jenž se opětovně vrátil do klubu, kde v tuzemsku strávil většinu kariéry. Sedmatřicetiletý Bednář patří k velkým oporám Slavie, klubu stále šéfuje na trenérském místě Vladimír Růžička. Sešívaní jsou v extraligové tabulce na čtvrtém místě, když doposud nasbírali 35 bodů. Mají o pět bodů více než tým Zlína, ale rovněž zápas k dobru.

HC SLAVIA PRAHA - INFORMACE O KLUBU

ROK ZALOŽENÍ:1900 jako SK Slavia
ZMĚNY NÁZVU:1948 – Sokol Slavia, 1949 – Dynamo Slavia, 1953 – Dynamo Praha, 1965 – Slavia, 1977 – Slavia IPS, 1993 – HC Slavia Praha
KLUBOVÉ BARVY:červená a bílá
ADRESA:O2 Arena, Ocelářská 460/2, 190 00 Praha 9 – Vysočany
SÍDLO KLUBU:Zimní stadion Eden, Vladivostocká 1460/10, 100 00 Praha 10 - Vršovice
TELEFON:267 311 417
FAX:267 311 414, 272 732 661
E-MAIL:klub@hc-slavia.cz, hcslavia@seznam.cz
NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:mistr české extraligy 2002/2003, 2007/2008
KAPACITA STADIONU:17 000 míst (vše k sezení) – O2 arena
CENY VSTUPENEK:130, 180, 260 Kč k sezení, fanklub 100 Kč, děti a důchodci zvýhodnění

PŘIŠLI:
Adam Svoboda (brankář; HC Škoda Plzeň), Juraj Valach (obránce; HC Kometa Brno), David Štich (obránce; Bílí Tygři Liberec), Kyle Wharton (obránce; Orli Znojmo/EBEL), Lukáš Chalupa (obránce; Energie Karlovy Vary/MHL), Jaroslav Bednář (útočník; SC Bern/Švýc.). Během sezony: Jan Kolář (útočník, Pardubice – hostování).

ODEŠLI:
Miroslav Kopřiva (brankář; HC Slovan Bratislava/KHL), Petr Kuboš (obránce; HC Kometa Brno), Michal Kempný (obránce; HC Kometa Brno - konec hostování), Jiří Kučný (obránce; Piráti Chomutov), Jaroslav Koma (obránce; AZ Havířov), Jan Alinč (útočník; HC Slovan Ústečtí Lvi - konec hostování), Tomáš Hertl (útočník; San Jose Sharks/NHL).

Sestava Slavie v minulém extraligovém kole:Furch - Kadlec, Štich, Kolařík, Holub, Wharton, Valach - Micka, Bednář, Krenželok - Žejdl, V. Růžička ml., Sklenář - Klhůfek, T. Doležal, Poletín - Skokan, Vrdlovec, Tomica.

Největší hvězdy: Jaroslav Bednář, Petr Kadlec, Adam Svoboda

Hráli v týmu soupeře Zlína: Petr Šenkeřík, Pavel Klhůfek (mládežnické kategorie)

Kanadské bodování hokejistů Slavie po 19. extraligovém kole: 1. Jaroslav Bednář 24 (12 + 12), 2. Lukáš Krenželok 12 (6 + 6), 3. Lukáš Žejdl 9 (0 + 9), 4. Petr Jelínek 8 (3 + 5), 5. Dávid Skokan 7 (5 + 2), 6. Jakub Sklenář 7 (4 + 3), 7. Vladimír Růžička ml. 7 (3 + 4), 8. Petr Kadlec 7 (1 + 6), 9. Juraj Valach 6 (2 + 4), 10. Kyle Wharton 6 (1 + 5).
Další pořadí: 11. Jan Kolář 5 (4 + 1), 12. Michal Poletín 4 (4 + 0), 13. Jan Stránský 3 (1 + 2), Pavel Klhůfek 3 (1 + 2), Tomáš Micka 3 (1 + 2), David Štich 3 (1 + 2), 17. Marek Tomica 3 (0 + 3), 18. Tomáš Doležal 2 (1 + 1), Petr Šenkeřík 2 (1 + 1), 20. Pavel Kolařík 1 (1 + 0), 21. Ronald Knot 1 (0 + 1), Jan Holub 1 (0 + 1) .Celkem bodovalo 22 hokejistů.

Pořadí střelců po 19. kole: 12 - Bednář, 6 - Krenželok, 5 - Dávid Skokan, 4 - Jakub Sklenář, Jan Kolář, Michal Poletín, 3 - Petr Jelínek, Vladimír Růžička ml., 2 - Juraj Valach, 1 - Jan Stránský, Pavel Klhůfek, Tomáš Micka, Tomáš Doležel, Petr Kadlec, Kyle Wharton, David Štich, Petr Šenkeřík, Pavel Kolařík.

VZÁJEMNÁ BILANCE ZÁPASŮ ZLÍNA A SLAVIE V EXTRALIZE
BERANI PROHRÁLI S PRAŽANY V LOŇSKÉ SEZONĚ POUZE JEDNOU

Ve vzájemných zápasech obou soupeřů mají v historické bilanci české extraligy lepší statistiku Berani, kterým se překvapivě daří i na soupeřově ledě, kde vyhráli celkem devatenáct zápasů. V paměti je především finálová série play off ze sezony 2003/2004, kdy se oba týmy utkaly o první místo a Zlín slavil historický titul.

Vlachova družina utrpěla nejvyšší prohru v dosavadním průběhu letošní sezony právě na ledě Slavie, kde prohrála v úvodní čtvrtině základní části vysoko 0:6.
Berani uspěli v loňské sezoně ve vzájemných zápasech hned třikrát a pouze jednou prohráli. Slavia uspěla až na čtvrtý pokus. Zlín vyhrál v otevíracím zápase extraligy doma 2:1 a rovněž odveta v O2 areně skončila výhrou týmu PSG 2:1, tentokrát v samostatných nájezdech rozhodl Marek Melenovský. Druhý zápas na zlínském ledě vyhráli Čajánek a spol. tentokrát 4:3 a Slavia uspěla až v odvetném zápase doma, kdy vyhrála v prodloužení. Berani získali v loňské sezoně s Pražany hned 9 bodů!
V sezoně 2011/2012 šly hned tři vzájemné zápasy v základní části obou soupeřů minimálně do nastaveného času. Pokud utkání dospěla do samostatných nájezdů, vždy se v nich radovali Berani. Přesto v sezoně ve vzájemných duelech získali více bodů slávisté, kteří získali sedm bodů. O vyrovnanosti obou protivníků svědčí i shodné skóre 10:10.
Není bez zajímavosti, že v sezoně 2009/2010 Zlín prohrál s Pražany v základní části všechny čtyři zápasy a získal pouhý bod. V play off se karta obrátila a Venerova družina dva ze tří zápasů na domácím ledě vyhrála, nicméně na postup do semifinále to nestačilo. Slavia se radovala po výhře 4:2 na utkání. V další sezoně 2010/2011 se karta obrátila a Berani získali v základní části devět z dvanácti možných bodů.

V samostatné české soutěži je páteční zápas Tipsport extraligy na ZS Luďka Čajky v pořadí 89. vzájemným zápasem při následující bilanci z pohledu zlínského týmu:

Zápasy v letošní sezoně 2013/2014
Neděle 29. září, 7. kolo: HC Slavia Praha – PSG Zlín 6:0 (2:0, 4:0, 0:0).
Branky a nahrávky: 11. min Poletín (Stránský, Skokan), 13. Bednář (Klhůfek), 29. Poletín (Růžička), 30. Kadlec (Bednář, Krenželok), 32. Micka (Wharton), 38. Bednář (Stránský).
Tehdejší vedoucí celek extraligy předčil vicemistry po všech stránkách. Berani nastoupili k utkání bez kapitána Petra Čajánka (zdravotní problémy) a distancovaného obránce Petra Zámorského. Po zranění se objevil v brance PSG poprvé letos Luboš Horčička, ale návrat na extraligový led se příliš nepovedl a po čtvrtém inkasovaném gólu přenechal místo Liboru Kašíkovi.

Zápasy v loňské sezoně 2012/2013
Pátek 14. září, 1. kolo: PSG Zlín – HC Slavia Praha 2:1 (0:0, 1:0, 1:1).
Branky a nahrávky: 27. min Čajánek (Holík, Tesařík), 56. Köhler - 46. Jelínek (Micka, Poletín).
Rozhodující okamžik utkání přišel v 56. minutě, Köhler z otočky prostřelil gólmana Kopřivu a postaral se to, že tři body zůstaly ve Zlíně. Slavia zlobila především ve třetí třetině a mnoho nechybělo, aby si odvezla z Moravy bodový zisk. Skóre zápasu otevřel při přesilovce v 27. minutě kapitán Čajánek. Hosté ve třetí třetině srovnali krok, ale Zlínští nakonec výhru se štěstím vydřeli.

Neděle 21. října, 14. kolo: HC Slavia Praha – PSG Zlín 1:2 po samostatných nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0).
Branky a nahrávky: 29. min Hertl - 46. Čajánek, rozhodující samostatný nájezd Melenovský.
Pražané šli do vedení, ale ve 46. minutě vyrovnal kapitán Petr Čajánek. Vítěze ve vyrovnaném zápase nerozhodlo ani pětiminutové prodloužení, a tak o bonusovém bodu rozhodovaly až nájezdy. A ty zvládli Berani skvěle. Zatímco oba pokusy slávistů zlikvidoval bezchybný brankář Jakub Sedláček, na druhé straně penalty proměnili Marek Melenovský a Petr Holík.

Pondělí 26. listopadu, předehrávka 27. kola: PSG Zlín – HC Slavia Praha 4:3 (0:0, 2:3, 2:0).
Branky a nahrávky: 31. min Urbanec (Čajánek), 34. Balaštík, 44. Balaštík (Köhler, Leška), 44. Holík (F. Čech, Kubiš) - 25. Bednář (Sobotka), 32. Kempný (Sobotka, Sklenář), 35. Kempný (Bednář).
Extraligoví hokejisté PSG Zlín vyhráli nad pražskou Slavií 4:3 a výhrou uzavřeli náročný program, když během čtyř dnů sehráli tři těžké zápasy. Dlouho to vypadalo, že hosté vybojují pátou výhru v řadě, ale Vlachova družina třikrát v řadě dotáhla náskok Pražanů. Rozhodujícím okamžikem duelu byly dva góly během 25 vteřin ve 44. minutě.

Neděle 13. ledna, 40. kolo: HC Slavia Praha – PSG Zlín 3:2 v prodloužení (1:0, 1:2, 0:0 - 1:0).
Branky a nahrávky: 2. min Hertl, 23. Žejdl (Alinč, Krenželok), 61. Kolařík (Kempný, P. Jelínek) - 23. Holík (O. Veselý, Okál), 30. Leška (Balaštík).
O bonusovém bodu pro sešívané rozhodl hned na začátku nastavení zkušený obránce Pavel Kolařík. Zlínští nastoupili v O2 areně bez kapitána Petra Čajánka a dotáhli dvoubrankový náskok Slavie. Branky zaznamenali Petr Holík a Petr Leška. Zlín prohrál poprvé v loňské sezoně se Slavií a připsal si na své konto bod.

Zápasy v sezoně 2011/2012
Pátek 21. října, 14. kolo: HC Slavia Praha – PSG Zlín 4:5 po samostatných nájezdech (2:0, 1:1, 1:3 - 0:0)
Branky a nahrávky: 6. min Kůrka (V. Růžička ml., T. Svoboda), 12. P. Jelínek, 29. V. Růžička ml. (T. Svoboda, Sklenář), 51. Sklenář (Kadlec) - 25. Finsterle (Linhart, Leška), 45. Ondráček z trestného střílení, 47. Ondráček, 60. Leška (O. Veselý, T. Sýkora), rozhodující samostatný nájezd Köhler.
Vlachova družina prohrávala 1:3 a poté 3:4, ale dokázala vždy srovnat krok, poté ustála oslabení v prodloužení a rozhodla při samostatných nájezdech. Berani si vynutili prodloužení brankou 28 vteřin před třetí sirénou!

Úterý 25. října, 1. kolo: PSG Zlín – HC Slavia Praha 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. min Kalus (Krejčík, Krenželok), 19. Krenželok (Kůrka, Tomica), 60. T. Svoboda.
Hokejisté PSG Zlín nedokázali soupeři vstřelit ani gól a přišli o vedení v tabulce. Berani se neprosadili v koncovce a nenašli za celý zápas recept na účinnou defenzivu Růžičkova výběru.

Středa 23. listopadu, 27. kolo: PSG Zlín – HC Slavia Praha 4:3 po samostatných nájezdech (2:0, 0:0, 1:3 - 0:0)
Branky a nahrávky: 4. min Vlach (Kubiš), 6. Vlach (Ondráček, Tesařík), 46. Ondráček (Lučka), rozhodující sam. nájezd Leška - 43. Krejčík (Krenželok), 47. Kůrka (Alinč, Kuboš), 57. Kadlec (Kůrka).
V úvodu utkání vstřelil dva góly v rozmezí dvou minut Roman Vlach, přesto to Beranům nestačilo na výhru v základní hrací době. Slavia ve třetí třetině srovnala s krok a podařilo se ji vynutit si prodloužení. V nájezdech rozhodl o bonusovém bodu pro zlínské barvy Leška.

Úterý 17. ledna, 40. kolo: HC Slavia Praha – PSG Zlín 2:1 po prodloužení (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 32. min Kadlec (T. Hertl, Krenželok), 63. Šulc (Pospíšil) - 24. Důras (Leška, Kubiš).
Výhru zajistil Pražanům gól zadáka Jakuba Šulce v čase 62:26. Krátce předtím neproměnil Michal Vondrka trestné střílení. Zlín naproti tomu prohrál šest z posledních sedmi zápasů.