úterý 01. října 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

Představujeme dalšího soupeře na domácím ledě - HC Vítkovice Steel

Úřadující vicemistři z PSG Zlín se utkají v rámci 8. kola Tipsport extraligy na domácím ledě s týmem HC Vítkovice Steel. Oba soupeři se v loňské extralize utkaly celkem desetkrát a v živě paměti je čtvrtfinálový souboj v play off. Berani vyhráli 4:2 na zápasy a postoupili přes Ostravany do semifinále. Vítkovicím začátek letošní sezony nevyšel, neboť mužstvo se nachází se šesti extraligovými body na třinácté příčce. Oba týmy se dnes v rámci samostatné české extraligy utkávají již posté!

HC VÍTKOVICE STEEL - INFORMACE O KLUBU

ROK ZALOŽENÍ:1928 jako SSK Vítkovice
ZMĚNY NÁZVU:1936 – ČSK Vítkovice, 1945 – SK Vítkovické železárny, 1948 – Sokol Vítkovické železárny, 1952 – Baník Vítkovice, 1957 – VŽKG Ostrava, 1976 – TJ Vítkovice, 1993 – HC Vítkovice, 2005 – HC Vítkovice Steel
KLUBOVÉ BARVY:bílá a modrá
ADRESA:HC Vítkovice s.r.o., ČEZ ARENA, Ruská 3077/135, 700 30 Ostrava-Zábřeh
TELEFON:596 707 223
FAX:596 707 231, 596 783 222
E-MAIL:hockey@hc-vitkovice.cz
NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:Československo: dvojnásobný mistr ligy (1951/1952, 1980/1981), sedminásobný vicemistr ligy (Československo: 1949/1950, 1950/1951, 1982/1983, Česká republika: 1996/1997, 2001/2002)
KAPACITA STADIONU:10 157 míst  - ČEZ Aréna (vše k sezení, včetně rohových tribun R)
CENY VSTUPENEK:150 Kč k sezení

VEDENÍ KLUBU:
Prezident klubu, předseda představenstva:František Černík
Člen představenstva:Ing. Aleš Pavlík, Ing. Vladimír Bail, Ph.D.

PŘIŠLI:
Martin Dudáš (obránce; Cracovia Krakov/Pol.), Michael Vandas (útočník; HK Poprad/SR), Patrik Valčák (útočník; Cracovia Krakov/Pol.).

ODEŠLI:
Martin Lučka (obránce; PSG Zlín - návrat z hostování; nyní Edinburgh Capitals/EIHL), Marek Malík (obránce; HC Innsbruck/EBEL), Denis Rehák (obránce; Ertis Pavlodar/Kaz.), Tomáš Voráček (obránce; Bílí Tygři Liberec), Marek Bartánus (útočník; SHK 37 Piešťany/SR), Radim Hruška (útočník; HC Energie Karlovy Vary), Lukáš Klimek (útočník; HC Sparta Praha), Viktor Ujčík (útočník; HC Dukla Jihlava).

Sestava Vítkovic v minulém extraligovém kole:Málek - L. Kovář, Stehlík, Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka - Szturc, Húževka, Strapáč - J. Káňa, Burger, Valčák - Huna, Roman, Svačina - Šedivý, Kolouch, Kucsera. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Největší hvězdy: Jiří Burger, Roman Málek, Michal Barinka

Hráli v týmu soupeře: Tomáš Kudělka

Kanadské bodování hokejistů Vítkovic po 7. extraligovém kole: 1. Rudolf Huna 8 (5 + 3), 2. Jan Káňa 6 (6 + 0), 3. Ondřej Roman 6 (2 + 4), 4. Patrik Valčák 4 (0 + 4), Jiří Burger 4 (0 + 4), 6. Vladimír Svačina 3 (1 + 2), 7. Michael Vandas 2 (2 + 0), Richard Stehlík 2 (2 + 0), 9. Roman Szturc 2 (1 + 1), 10. Karol Sloboda 2 (0 + 2), Tomáš Kudělka 2 (0 + 2), Michal Barinka 2 (0 + 2), 13. Lukáš Kucsera 1 (1 + 0), 14. Petr Strapáč 1 (0 + 1), Peter Húževka 1 (0 + 1), Petr Kolouch 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 16 hokejistů.

Pořadí střelců po 7. kole:6 - Jan Káňa, 5 - Rudolf Huna, 2 - Roman Ondřej, Michael Vandas, Richard Stehlík, 1 - Vladimír Svačina, Roman Szturc, Lukáš Kucsera.

VZÁJEMNÁ BILANCE ZÁPASŮ ZLÍNA A VÍTKOVIC-VYZNÍVÁ V ČESKÉ EXTRALIZE PŘESVĚDČIVĚ PRO BERANY
ZLÍN NA DOMÁCÍM LEDĚ NAD OSTRAVANY VYHRÁVÁ

Celková bilance v české extralize vyznívá pro Vítkovice, které mají lepší bilanci. Beranům se s Ostravany daří především na domácím ledě, kde z doposud 50 odehraných zápasů pouze patnáct prohráli.

Tým PSG Zlín vybojoval v sezoně 2009/2010  z dvanácti možných bodů v základní části osm. V další sezoně 2010/2011 byla bilance s Vítkovicemi nesmírně vyrovnaná (na body 6:6 při skóre 12:11). V loňské sezoně platilo heslo můj dům – můj hrad, přesto na body vyhráli v těsně Berani 7:5. Oba týmy využily výhody domácího prostředí. Berani na ZS Luďka Čajky po velkém obratu ve třetí třetině vyhráli 4:2, zvládli rovněž odvetu po výsledku 2:0. V Ostravě se radovaly Vítkovice nejdříve 3:1, ty nakonec vyhrály i odvetný zápas po nájezdech.

V loňské sezoně 2012/2013 se oba týmy zásluhou play off utkaly celkem desetkrát! Berani prohráli v základní části s Vítkovicemi tři ze čtyř vzájemných zápasů a získali s Ostravany jen čtyři body! Zlín podlehl v ostravské ČEZ Areně soupeři 0:3 a 2:4, úvodní zápas na zlínském ledě dospěl až do samostatných nájezdů, ve kterých se radovaly Vítkovice. Poslední vzájemný střet v základní části vyhrál Zlín doma 5:3. Duely ve čtvrtfinálové sérii play off máme ještě v živé paměti, Vlachova družina porazila protivníka 4:2 na zápasy a přes Vítkovice postoupila do semifinále!

V samostatné české extralize je dnešní zápas na ZS Luďka Čajky ve Zlíně v pořadí jubilejním 100. vzájemným měřením sil a srovnání výsledků přináší následující podobu z pohledu zlínského celku:

PSG Zlín – HC Vítkovice Steel 4:2 na zápasy
1. zápas – neděle 10. března: PSG Zlín – HC Vítkovice Steel 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 30. min Linhart (Hamrlík, Leška), 34. Holík (Honejsek, Urbanec), 54. Honejsek (Holík) - 46. Svačina (Bartánus).
Důležitý start do vyřazovacích bojů play off zvládl tým PSG Zlín na výbornou. Čajánek a spol. udolali před zaplněným hledištěm téměř sedmi tisícovek diváků v prvním zápase čtvrtfinálové série Vítkovice 3:1, když o výhře rozhodli dvěma brankami v přesilových hrách ve druhé třetině. Ostravané ve třetí třetině snížili, ale na třetí inkasovaný gól v 54. minutě již nenašli v závěru odpověď.

2. zápas – pondělí 11. března: PSG Zlín – HC Vítkovice Steel 2:1  (0:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 30. min Honejsek (Čajánek), 48. Honejsek (Holík) - 6. Burger (Húževka).
Hokejisté PSG Zlín vyhráli i druhý zápas čtvrtfinálové série Česká pojišťovna play off, Vítkovice porazili 2:1 zásluhou dvou branek famózně hrajícího Antonína Honejska. Vítkovice se ujaly vedení v 6. min, když skórovaly v oslabení po brance Burgra. Poté začal úřadoval mladík Honejsek, který zařídil cenný druhý bod ve čtvrtfinále.

3. zápas – čtvrtek 14. března: HC Vítkovice Steel – PSG Zlín 4:3 (0:1, 0:2, 4:0)
Branky a nahrávky: 42. min Roman (Svačina, Voráček), 49. Húževka (Burger, Ujčík), 52. Huna (Svačina, Roman), 58. Roman (Svačina, Sloboda) - 12. O. Veselý (Čajánek), 22. O. Veselý (Honejsek, Čajánek), 40. O. Veselý (Čajánek).
Berani prohráli ve třetím zápase čtvrtfinálové série na ledě Vítkovic 3:4, i když po druhé třetině vyhrávali zásluhou hattricku Ondřeje Veselého již 3:0. Domácí potrestali zlínská vyloučení a čtyřmi góly otočili prohraný zápas ve svůj prospěch. Vítkovice využily tři přesilovky, z toho rozhodující branku vstřelil při dvojnásobné přesilové hře 5 na 3 v 58. minutě Ondřej Roman.

4. zápas – pátek 15. března: HC Vítkovice Steel – PSG Zlín 5:4 v prodloužení (0:1, 3:1, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 28. min Húževka, 33. Svačina (Ondřej), 38. Roman (Svačina), 60. Strapáč (Voráček, Roman), 64. Burger (Ujčík) - 8. Okál (Čajánek), 26. Honejsek (Holík, Čech), 47. Leška (Köhler), 56. O. Veselý (Čajánek, Tesařík).
Infarktový průběh zápasu přinesl čtvrtý duel. Ostravané otočili ve druhé třetině během deseti minut stav z 0:2 na 3:2, poté Berani ve třetí třetině obrátili stav na 4:3, ale v závěrečné minutě základní hrací doby při power play srovnali domácí čtyřicet vteřin před sirénou na 4:4. V prodloužení rozhodl v čase 63:08 minuty vítkovický kapitán Burger.

5. zápas – neděle 17. března: PSG Zlín – HC Vítkovice Steel 4:0 (0:0, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 23. min Tesařík (Honejsek, Zámorský), 23. Tesařík (Okál, Ondráček), 34. Hamrlík (Linhart, Holík), 36. Čajánek (Zámorský, Honejsek)
Hokejisté PSG Zlín porazili v pátém čtvrtfinálovém zápase Vítkovice 4:0 a vybojovali si postupový mečbol. Všechny branky padly ve druhé části do sítě vítkovického brankáře Filipa Šindeláře. Branky vstřelili výhradně veteráni ve zlínské sestavě Radim Tesařík 2, Martin Hamrlík a Petr Čajánek. Přitom k výhře zavelel dvěma brankami během 23 vteřin osmatřicetiletý matador Tesařík.

6. zápas – úterý 19. března: HC Vítkovice Steel – PSG Zlín 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka a nahrávka: 53. min Okál (Melenovský).
Berani dokázali po osmi letech postoupit do semifinále a zároveň mají jako vítězové základní části extraligy zajištěn zisk medaile. Vlachova družina vyhrála v šestém zápase čtvrtfinále play off ve Vítkovicích 1:0 a celou sérii vyhrála 4:2. V dramatickém duelu čekali diváci na rozhodující gól až do v 53. minuty. Postupovou branku vstřelil se štěstím Zdeněk Okál, gól musel posvětit až videorozhodčí.

Zápasy v loňské sezoně – základní část 2012/2013

Neděle 16. září, 2. kolo: HC Vítkovice – PSG Zlín 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 1. min Burger (Malík), 38. Burger (Sloboda, Szturc), 48. Barinka (Klimek).
Berani prohráli ve Vítkovicích 0:3, když nedokázali v průběhu zápasu ani jednou překonat famózního gólmana Romana Málka. Vlachova družina nebyla po herní stránce horším týmem, nicméně střelecky vyšla naprázdno. O výhře Ostravanů rozhodl kapitán Burger, autor dvou branek.

Úterý 23. října, 15. kolo: PSG Zlín – HC Vítkovice Steel 2:3 po samostatných nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 29. min Kubiš (Holík, Linhart), 42. Čajánek (Matějíček, Ondráček) - 3. Huna (Štencl), 16. Svačina (Sloboda), rohodující nájezd Šedivý.
Hosté se sice ujali vedení, ale Zlín od druhé třetiny zlepšil výkon a dokázal po gólech Pavla Kubiše a Petra Čajánka vyrovnat. Berani v závěru druhé třetiny promarnili téměř čtyřminutovou přesilovku pět na tři. V nájezdech rozhodla až pátá série a neomylný vítkovický Ondřej Šedivý.

Úterý 4. prosince, 28. kolo: HC Vítkovice Steel – PSG Zlín 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 16. Huna (Sloboda, Svačina), 18. Szturc (Šedivý, Kolouch), 44. Huna (Roman, Svačina), 60. Burger (Kuba) - 9. Veselý (Hamrlík, Leška), 27. Linhart (Hamrlík, Leška).
Zlínští se ujali v 9. minutě vedení, ale domácí ještě v úvodní třetině strhli vedení na svou stranu. Berani ve druhá části vyrovnali, ale rozhodující gól Vítkovic dal na začátku třetí třetiny nejlepší hráč utkání Rudolf Huna. Beranům nevyšla ani závěrečná power play, kapitán Burger přidal devět vteřin před sirénou ještě další gól. Branky Zlína zaznamenali Ondřej Veselý a Tomáš Linhart. Vlachova družina hrála opět na tři řady, v brance dostal tentokrát přednost Jakub Sedláček

Pátek 18. ledna, 41. kolo: PSG Zlín – HC Vítkovice Steel 5:3 (1:2, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. min Tesařík (Honejsek, Melenovský), 24. Tesařík (Čajánek, Holík), 25. Balaštík (Zámorský, Köhler), 39. Honejsek (Tesařík), 60. Čajánek (Holík) - 5. Klimek (Stehlík), 20. Klimek (Malík), 53. Klimek (Burger, Ujčík).
Hosté se ujali vedení v závěru první třetiny, ale Vlachova družina parádně sehrála prostřední část a třemi góly otočila průběh utkání. Vítkovice v závěru kousaly a zásluhou hattricku Lukáše Klimka snížily na rozdíl jediného gólu. Kapitán PSG Petr Čajánek střelou do prázdné brány zpečetil výhru Zlína. Berani dali tři góly z přesilových her a zároveň nevyužili dvě trestná střílení.

Zápasy v sezoně 2011/2012
Pátek 14. října, 11. kolo: PSG Zlín – HC Vítkovice Steel 4:2 (0:0, 0:1, 4:1)
Branky a nahrávky: 45. min Důras (Čajánek), 54. Ondráček (Honejsek), 59. T. Sýkora (Kubiš, Veselý), 60. Köhler (Hamrlík, Leška) - 35. J. Káňa (Štefanka, Malík), 50. Burger (Kudělka, J. Káňa).
Ještě necelých sedm minut před třetí sirénou prohrával tým PSG Zlín s Vítkovicemi o gól. Poté ale přišel nevídaný obrat Beranů, který znamenal tři góly v kleci téměř bezchybného brankáře Vítkovic. Celkem 112 minut čekal Zlín na gól v domácím prostředí, ale poté přišel střelecký uragán

Pátek 25. listopadu, 24. kolo: HC Vítkovice Steel – PSG Zlín 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 14. min Walker (T. Káňa, Punčochář), 30. Burger (Malík), 37. J. Káňa (Burger, Šedivý) - 28. Linhart (Köhler, Holík).
Tým PSG Zlín hrál sbez kapitána Petra Čajánka a zahájil sérii čtyř zápasů venku prohrou ve Vítkovicích. Urputný moravský duel rozhodla využitá přesilovka domácích v polovině utkání po střele kapitána Burgra. Domácí poté přidali třetí gól, zatímco Berani již nedokázali odpovědět. Jediný střelecký úspěch zaznamenal ve druhé třetině Tomáš Linhart.

Neděle 8. ledna, 37. kolo: PSG Zlín – HC Vítkovice Steel 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 14. min Leška (Matějíček, Köhler), 60. Čajánek (Holík, Kubiš).
Vyrovnaný souboj rozhodl v čase v první třetině ve 14. minutě Petr Leška, který dorazil do vítkovické sítě Matějíčkovu střelu vyraženou gólmanem Romanem Málkem. Důležité tři body zpečetil sedm vteřin před koncem třetí třetiny kapitán Petr Čajánek, který skóroval přesně po třech měsících.

Neděle 19. února, 50. kolo: HC Vítkovice Steel – PSG Zlín 1:0 po samostatných nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branka: rozhodující nájezd Šedivý.
Rekordní návštěva sezony viděla v ostravské hale bezgólový zápas o místo v první šestce po 65 minutách hry. O vítězství rozhodl až v šesté sérii penalt Ondřej Šedivý, když předtím Berani nevyužili ve čtvrté sérii nájezdů mečbol.