úterý 19. listopadu 2013 | Roman Ordelt

Představujeme dalšího soupeře na domácím ledě - Piráti Chomutov

Vedení hokejového Chomutova odvolalo v listopadové reprezentační přestávce po nevýrazných výkonech Pirátů trenéra Jiřího Čelanského včetně jeho asistentů. Na trenérský post byl angažován bývalý zlínský asistent Josef Turek, který po odchodu ze Zlína vedl Třinec a letošní sezoně začal ve slovenské Skalici. Nový chomutovský kouč Josef Turek věří, že s jeho pomocí vykročí Piráti v hokejové extralize za lepšími výsledky a odlepí se ode dna tabulky. V novém působišti si vybral i asistenta, jímž je dosavadní kouč mladšího dorostu Robert Kaše. Turek vedl Chomutov prozatím ve třech zápasech a získal s týmem jeden bod. Loňského nováčka extraligy najdeme stále na posledním místě s patnácti bodovým ziskem. Piráti mají na svém kontě pouze patnáct bodů a na desátou příčku, která zajišťuje postup do předkola play off, už ztrácí dvanáct bodů.

PIRÁTI CHOMUTOV - INFORMACE O KLUBU

ROK ZALOŽENÍ:1945
KLUBOVÉ BARVY:bílá, modrá a červená
ADRESA: Mostecká 5773, Chomutov 430 01
ZMĚNY NÁZVU:ČSK Chomutov, Sokol II Chomutov, ZJS Spojené ocelárny Chomutov, Sokol Hutě Chomutov, TJ Baník Chomutov Závod Julia Fučíka, Baník VTŽ Chomutov, VTŽ Chomutov, KLH VT VTJ Chomutov, KLH Chomutov, Piráti Chomutov
TELEFON:+ 420 474 699 100
FAX:+ 420 474 699 102
E-MAIL:klub@piratichomutov.cz
KAPACITA STADIONU:5 250 míst (z toho 4 020 míst k sezení) – Nová aréna Chomutov
CENY VSTUPENEK:60 – 180 Kč (slevy senioři od 65 let a děti do 140 cm – 50 Kč)

VEDENÍ KLUBU:
Předseda představenstva:Ing. Jaroslav Veverka st., MBA
Místopředseda představenstva:Ing. Karel Rypl
Člen představenstva:Milan Mizun
Generální manažer:Ing. Jaroslav Veverka ml.

PŘIŠLI:
Jiří Kučný (obránce; HC Slavia Praha), André Lakos (obránce; UPC Vídeň Capitals/EBEL), Tomáš Malec (obránce; HC Kometa Brno), Ľuboš Bartečko, Jaroslav Svoboda (oba útočníci; HC Lev Praha/KHL), Jozef Balej (útočník; HC Škoda Plzeň). V průběhu sezony: Angel Krstev (obránce, Litoměřice/1. liga).

ODEŠLI:
Michal Důras (útočník; PSG Zlín - návrat z hostování; nyní HC Dukla Jihlava), Petr Macháček (obránce; Bejbarys Atyrau/Kaz.), Brett Palin (obránce; Grizzly Adams Wolfsburg/Něm.), Tomáš Káňa (útočník; HC Vítkovice Steel - návrat z hostování, nyní zatím bez angažmá), Milan Kraft (útočník; konec kariéry), Milan Procházka (útočník; Orli Znojmo/EBEL), Miroslav Zálešák (útočník; Irtyš Pavlodar/Kaz.). V průběhu sezony: André Lakos.

Sestava Chomutova v minulém extraligovém kole: Hanuljak - Malec, Trefný, J. Mrázek, Krstev, Kučný, Bartejs - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Balej, Kämpf, Bartečko - Račuk, Sikora, Hřebejk - Gajovský, Kůs, Jíra.

Největší hvězdy:Luboš Bartečko, Tomáš Divíšek, David Hruška

Hráli v týmu soupeře Zlína: Jiří Kučný

Kanadské bodování hokejistů Chomutova po 21. kole: 1. David Hruška 17 (9 + 8), 2. Tomáš Divíšek 15 (6 + 9), 3. Luboš Bartečko 12 (4 + 8), 4. Jaroslav Svoboda 11 (7 + 4), 5. Jozef Balej 10 (7 + 3), 6. Vojtěch Kubinčík 7 (1 + 6), 7. Ondřej Kaše 5 (2 + 3), 8. Marek Račuk 4 (2 + 2), Jaroslav Mrázek 4 (2 + 2), 10. Lukáš Pulpán 4 (1 + 3), Tomáš Malec 4 (1 + 3).
Další pořadí: 12. Štěpán Hřebejk 3 (1 + 2), 13. David Kämpf 2 (1 + 1), Libor Šulák 2 (1 + 1), 15. André Lakos 2 (0 + 2), Jiří Kučný 2 (0 + 2), 17. Jakub Trefný 1 (1 + 0), 18. Martin Šagát 1 (0 + 1), Jan Rutta 1 (0 + 1), Angel Krstev 1 (0 + 1), Martin Mazanec 1 (0 + 1), Tomáš Bartejs 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 22 hokejistů.

Pořadů střelců Chomutova po 21. kole: 9 – D. Hruška, 7 – J. Svoboda, Balej, 6 – Divíšek, 4 – Bartečko, 2 – Kaše, Račuk, Mrázek, 1 – Kubinčák, Hřebejk, Kämpf, Pulpán, Malec, Šulák, Trefný.

VZÁJEMNÁ BILANCE ZÁPASŮ ZLÍNA A CHOMUTOVA V EXTRALIZE-OBA TÝMY ODEHRAJÍ TEPRVE ŠESTÝ VZÁJEMNÝ ZÁPAS

Piráti Chomutov jsou extraligový tým, který se zásluhou vyhrané baráže v dubnu 2012 proti Mladé Boleslavi vrátil v loňské sezoně po osmatřiceti letech mezi tuzemskou elitu. V minulých letech hrál Chomutov stabilně na špici první hokejové ligy a jako vůbec jediný tým nechyběl v play off první ligy od jeho zavedení v sezoně 1999/2000. Od svého návratu do první ligy v roce 1997 třikrát celou soutěž vyhrál a mohl poté v následné baráži bojovat o postup mezi tuzemskou hokejovou elitu. Nejvyšší soutěž hrál Chomutov předtím naposledy v sezoně 1973/1974. Před návratem mezi elitu měli Krušnohorci odehráno 15 sezon v nejvyšší soutěži a největším úspěchem bylo druhé místo v roce 1956. K mistrovskému titulu tehdy chyběly tři body.
Oba týmy se utkaly v loňské sezoně čtyřikrát během základní části. Berani získali ze vzájemných zápasů celkem 7 bodů. Na domácím ledě nejdříve s Piráty prohráli 1:2 po nájezdech a poté vyhráli na druhý vánoční svátek 5:2. Zlínští hokejisté v Chomutově vyhráli 2:1 a v odvetném zápase prohráli 1:3. V letošní sezoně se utkaly Zlín a Chomutov v rámci 9. kola a po velkém boji nakonec vyhráli Berani po samostatných nájezdech.

V samostatné české soutěži je úterní zápas na Zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně v pořadí 6. vzájemným zápasem při následující bilanci z pohledu zlínského celku:

Zápasy v letošní sezoně 2013/2014
Pátek 4. října, 9. kolo: Piráti Chomutov – PSG Zlín 3:4 po samostatných nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0).
Branky a nahrávky: 7. min D. Hruška (Bartečko), 20. Balej (Pulpán), 50. Jar. Svoboda (Šagát) - 29. O. Veselý (Tesařík, Čajánek), 55. Melenovský (Holík), 60. Marušák (Čech), rozhodující nájezd Holík.
Úřadující vicemistři prohrávali ještě v 55. minutě 1:3, ale poté si vynutili skvělým obratem prodloužení. Vyrovnávací gól vstřelil při power-play v poslední minutě Jiří Marušák. Rozhodující samostatný nájezd proměnil Petr Holík.

Zápasy v loňské sezoně 2012/2013
Neděle 30. září, 7.kolo: PSG Zlín – Piráti Chomutov 1:2 po samostatných nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0)
Branky a nahrávky: 50. min Čajánek (Holík, Řezníček) - 4. Kraft (Pulpán, Michael Frolík), rozhodující nájezd Michael Frolík.
V domácí sestavě scházel zraněný bek Radim Tesařík, do branky se vrátil Luboš Horčička. Piráti přijeli na Moravu i se zámořskou posilou Michaelem Frolíkem z Chicaga, který se ukázal být klíčovou postavou utkání. Frolík se nejdříve podílel na vedoucí brance Pirátů ve 4. minutě a poté s přehledem proměnil penaltu a zajistil pro hosty další bod. Beranům se duel příliš nevydařil, srovnali stav až v 50. minutě zásluhou kapitána Petra Čajánka.

Středa 14. listopadu, 20. kolo: Piráti Chomutov – PSG Zlín 1:2 (0:1, 1:1, 0:0),
Branky a nahrávky: 23. min Lušňák (Sikora) - 9. Balaštík, 24. Hamrlík (Balaštík, Veselý).
I po reprezentační pauze se vezl tým PSG Zlín na vítězné vlně na cizím ledě. Berani vyhráli v utkání 20. kola Tipsport extraligy v Chomutově 2:1 a připsali si sedmé vítězství v řadě venku! Zlín se dostal do vedení v první třetině a na vyrovnávací gól Pirátů rychle odpověděl. Stav z 24. minuty vydržel až do závěrečné sirény. Výborný výkon podal brankář Jakub Sedláček. Branky zaznamenali Jaroslav Balaštík a Martin Hamrlík.

Středa 26. prosince, 33. kolo: PSG Zlín – Piráti Chomutov 5:2 (2:2, 2:0, 1:0).
 Branky a nahrávky: 3. min Matějíček (Melenovský, Fořt), 10. Kubiš (Balaštík, Hamrlík), 26. Balaštík (Linhart, Hamrlík), 32. Melenovský (Kubiš), 60. Kubiš (Linhart, Leška) - 9. Pavlas (Frolík, Hruška), 11. Zálešák (Frolík).
Čajánek a spol. v zápase hraném na druhý svátek vánoční stále vedli a o výhře rozhodli dvěma brankami ve druhé třetině. Branky zaznamenali Pavel Kubiš 2, Martin Matějíček, Jaroslav Balaštík a Marek Melenovský. Vlachova družina si upevnila ziskem tří bodů druhé místo v tabulce.

Neděle 3. února, 46. kolo: Piráti Chomutov – PSG Zlín 3:1 (0:0, 2:1, 1:0).
Branky a nahrávky: 27. min D. Hruška (Kubinčák), 33. T. Káňa (Kůs), 54. D. Hruška (Pulpán, Divíšek) - 30. Balaštík (Leška, Linhart).
Berani na vedoucí gól domácích odpověděli brankou kanonýra Jaroslava Balaštíka, nicméně vítězný gól dal ve 33. minutě Tomáš Káňa. Pojistku pro tři body Chomutova přidal svým druhým gólem v utkání David Hruška. Stínem zápasu bylo v závěru úvodní třetiny zranění útočníka Marka Melenovského a v samotném závěru i brankáře Luboše Horčičky. Vlachova družina nastoupila stále bez nemocného kapitána Petra Čajánka.