pátek 30. listopadu 2018 | Zlin Press - Roman Ordelt

Proti Pirátům nastoupí v sestavě i uzdravený Štěpán Fryšara

Tipsport extraliga pokračuje poslední listopadový den třiadvacátým kolem. Hokejisté PSG Berani Zlín se představí na domácím ledě v souboji s posledním týme tabulky Piráti Chomutov. Berani jdou do důležitého zápasu s cílem oplatit svěřencům trenéra Vladimíra Růžičky porážku 1:3 z úvodní čtvrtiny. „Tabulka je nesmírně vyrovnaná a kluci vědí, o co hrají. Jsou si vědomi důležitosti duelu a věříme i v početnou podporu fanoušků jako při předchozím utkání se Spartou,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér PSG Berani Zlín. Po zranění ramene se vrací do zápasové sestavy útočník Štěpán Fryšara, na marodce zůstává aktuálně pouze forvard Jakub Herman. Úvodní buly bude vhozeno na zlínském ledě v 17:30 hodin.

Zlínští hokejisté úvodní měření sil obou soupeřů v letošní sezoně v říjnu prohráli 1:3.Žižka a spol. sice vstoupili do zápasu v Chomutově lépe, neboť při vlastním oslabení šli do vedení zásluhou Štěpána Fryšary, ale ve druhé třetině úřadovali Piráti. Severočeši zabrali a otočili nepříznivý vývoj zápasu třemi góly ve svůj prospěch.Z výsledku je patrné, že jsme dali pouze jeden gól. Zápas byl celkově vyrovnaný, soupeř byl důraznější v prostoru před bránou a proto vyhrál. Nyní jsme na to připraveni, věnujeme se více situacím v před brankovém prostoru, které často rozhodují zápasy,“ uvedl Svoboda.

Beranům nejdou v poslední době nejlépe přesilové hry, i když s dvaceti procentní úspěšností patří k lepším týmům. „Spíše nás mrzí, že jsme v posledních zápasech promarnili přesilovky pět na tři. Kromě duelu se Spartou to nemělo vliv na naše výhry, ale řadu situací řešíme zbytečně složitě. Naštěstí nevyužitá přesilovka teď v Pardubicích nám nechyběla k vítězství po závěrečné siréně,“ řekl jednapadesátiletý trenér.

Piráti během listopadu posílil kanadský gólman Justin Peters, který naposledy chytal v německém Kolíně nad Rýnem. V české extralize zatím prokazuje velmi dobré výkony a statistiky. Průměr gólu na zápas má 1,81 a úspěšnost nad 93 procent! Nenahání jeho skvělá čísla pro zlínské hráče obavy? „Nedíváme se tímto směrem. Zaměřujeme se na svou hru, co můžeme zlepšit a eliminovat nedostatky. Nezkoumáme protivníka tímto způsobem. Pohyb hráčů je všude, pro nás je důležitá kvalita naší hry,“ vysvětlil Svoboda. Berani doma porazili Chomutov třikrát za sebou. Piráti mimo svůj led čtyřikrát za sebou nebodovali a celkově jsou se třemi body za jednu výhru z deseti utkání suverénně nejhorším týmem venku.

Berani po středeční výhře za tři body v Pardubicích se posunuli v tabulce opět blíže ke středu. Momentálně jim patří osmá příčka, když na pátou příčku jim schází tři body, ale stejný počet bodů je dělí od dvanáctého místa! Takhle neskutečně je v letošní sezoně vyrovnaná extraliga! „Každý zápas je důležitý nejen při pohledu do tabulky. Nejsem zastáncem toho, že extraliga nemá kvalitu. S tím nesouhlasím, extraliga je kvalitní, zápasy jsou ve vysokém tempu. Najdeme málo zápasů, které nejsou napínavé. Opravdu se těžko odhadují výsledky,“ pověděl zlínský trenér.

Zlínu se vyprazdňuje marodka. Po sedmi zápasové odmlce se vrací Štěpán Fryšara. Příznivou informací je rovněž skutečnost, že po téměř třech týdnech začal trénovat Jakub Herman, který ulehl s těžkou virózou a vysokými horečkami. „Kuba byl po delším čase poprvé na ledě, ale tréninkové manko je potřeba nejdříve dohnat. Je otázkou, zda se mu to podaří do extraligové přestávky. Tím, že se uzdravil Fryšara, se zvýšila konkurence v útoku, což je ku prospěchu,“ řekl Robert Svoboda. Mladý útočník Jan Václavek byl uvolněn v rámci střídavých startů do prvoligové Poruby, kde rovněž trénuje a odehrál již tři zápasy.

Zápas 23. kola Tipsport extraligy 2018/2019 PSG Berani Zlín – Piráti Chomutov se hraje na ZS Luďka Čajky ve Zlíně v pátek 30. listopadu od 17:30 hodin. Pokladny zimního stadionu budou otevřeny od 16 hodin. Přijďte povzbudit zlínské Berany v důležitém extraligovém zápase na domácím ledě, případně utkání sledujte na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo textové zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína versus Piráti Chomutov v české extralize:

CELKEM: 21 zápasů, 9 – 4 – 2 – 6, celkové skóre 64:45, 37 bodů

DOMA: 10 zápasů, 6 – 2  – 1 - 1, celkové skóre 39:18, 23 bodů

VENKU: 11 zápasů, 3 – 2 – 1 - 5, celkové skóre 25:27, 14 bodů

Nejvyšší vítězství doma: 6:3, 25. února v sezoně 2013/2014

Nejvyšší prohra doma: 1:2, 30. září v sezoně 2012/2013, 20. listopadu  v sezoně 2016/2017

Nejvyšší vítězství venku: 5:1, 28. prosince v sezoně 2015/2016

Nejvyšší prohra venku: 3:6, 7. října v sezoně 2016/2017

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 2:1 po nájezdech, 4:1 – venku 1:2 po nájezdech, 5:1. Sezona 2016/2017: Zlín venku 3:6, 1:3 – doma 1:2, 4:3 po nájezdech. Loňská sezona 2017/2018: Zlín venku 4:1, 0:2 – doma 4:1, 5:2. Letošní sezona 2018/2019: Zlín venku 1:3.

Výsledky týmu Piráti Chomutov v letošní sezoně 2018/2019: venku Hradec Králové 2:3, Litvínov 1:4, Sparta 1:4, Pardubice 3:5, Karlovy Vary 3:6, Olomouc 3:2, Brno 1:3, Liberec 1:2, Vítkovice 2:4, Mladá Boleslav 1:3 –  doma Brno 2:4, Liberec 1:3, Plzeň 2:9, Vítkovice 2:3, Mladá Boleslav 3:2, Zlín 3:1, Třinec 2:3, Hradec Králové 3:4 po prodloužení, Litvínov 1:2 po prodloužení, Sparta 5:0, Pardubice 6:1.

Hráčský kádr Piráti Chomutov, sezona 2018/2019:

Brankáři: Justin Peters (Kanada), Štěpán Lukeš, Aleš Stezka, obránci: Ronald Knot, Ondřej Buchtela, Juraj Valach (Slovensko), Brett Flemming (Kanada), Jakub Trefný, Lukáš Blaha, Stanislav Dietz, Bohumil Jank, David Štich, útočníci: Petr Koblasa, Jakub Lauko, Radek Duda, Tomáš Svoboda, Marek Tomica, Roman Chlouba, Adam Dlouhý, Pavel Klhůfek, Vladimír Růžička ml., Martin Šťovíček, Ivan Huml, Masi Marjamäki (Finsko), Jan Havel, Jakub Sklenář, Jan Stránský, Lukáš Vantuch, Jakub Chrpa, Filip Hanták. Hlavní trenér: Vladimír Růžička starší (narozen 6.6.1963). Asistenti trenéra: Petr Martínek (narozen 11.9.1972), Jan Šťastný (narozen 30.10.1980).

Změny v kádru Chomutova - přišli: Aleš Stezka (brankář; Bílí Tygři Liberec - hostování), Ronald Knot (obránce; BK Mladá Boleslav - hostování), Bohumil Jank (obránci; HC Oceláři Třinec), David Štich (obránce; Rytíři Kladno), Adam Dlouhý (útočník; Bílí Tygři Liberec - hostování), Pavel Klhůfek (útočník; PSG Berani Zlín), Jan Stránský (útočník; Bílí Tygři Liberec). Během sezony: Radek Duda (útočník, Benátky nad Jizerou/Chance liga), Tomáš Svoboda (útočník; HC Dynamo Pardubice), Masi Marjamäki (útočník; Almtuna IF/Švédsko), Justin Peters (brankář; Kölner Haie/Německo), Filip Hanták (útočník; HC Kobra Praha/2. liga – měsíční zkouška).

Odešli: Ondřej Dlapa (obránce; BK Mladá Boleslav - návrat z hostování), Tomáš Dvořák (obránce; HC Sparta Praha - návrat z hostování), Mário Grman (obránce; HC Slovan Bratislava/KHL), Lukáš Chalupa (obránce; bez angažmá), Patrik Kadeřávek (obránce; SK Kadaň), Tomáš Slovák (obránce; DVTK Jegesmedvék/SR), Nicolas Hlava (útočník; Orli Znojmo/EBEL), Michal Poletín (útočník; PSG Berani Zlín), Jiří Smejkal (útočník; HC Sparta Praha - návrat z hostování), Vojtěch Tomeček (útočník; HC Olomouc), Michal Vondrka (útočník; BK Mladá Boleslav). Během sezony: Dávid Skokan (útočník; HC Dynamo Pardubice), Hannu Toivonen (útočník; IFK Helsinky/Finsko), Jaroslav Mrázek (obránce; HC Vítkovice Ridera),

Kanadské bodování hokejistů Piráti Chomutov po 22. extraligovém kole: 1. Vladimír Růžička ml. 18 (6 + 12), 2. Ronald Knot 10 (4 + 6), Jan Stránský 10 (4 + 6), 4. Masi Marjamäki 9 (5 + 4), 5. Tomáš Svoboda 7 (4 + 3), 6. Radek Duda 7 (3 + 4), 7. Lukáš Vantuch 7 (1 + 6), 8. Ivan Huml 6 (4 + 2), Pavel Klhůfek 6 (4 + 2), 10. Petr Koblasa 6 (3 + 3), 11. Juraj Valach 6 (2 + 4), 12. Jan Havel 5 (2 + 3), 13. David Štich 5 (0 + 5), 14. Jakub Sklenář 4 (2 + 2), Bohumil Jank 4 (2 + 2), 16. Brett Flemming 4 (0 + 4), 17. Stanislav Dietz 3 (0 + 3), 18. Dávid Skokan 2 (1 + 1), 19. Jaroslav Mrázek 2 (0 + 2), 20. Adam Dlouhý 1 (1 + 0), 21. Roman Chlouba 1 (0 + 1), Marek Tomica 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 22 hokejistů.

Střelci: 6 – V. Růžička ml., 5 – Marjamäki, 4 – Knot, J. Stránský, T. Svoboda, Huml, Klhůfek, 3 – Duda, Koblasa, 2 – Valach, Havel, Sklenář, Jank, 1 – Vantuch, Skokan, A. Dlouhý.

Statistiky brankářů: Justin Peters (6 zápasů, 362 odchytaných minut) - průměr 1,82 gólů na zápas, procento úspěšnosti 93,17. Štěpán Lukeš (12 zápasů, 652 odchytaných minut) - průměr 3,50 gólů na zápas, procento úspěšnosti 87,29. Aleš Stezka (5 zápasů, 235 odchytaných minut) - průměr 3,83 gólů na zápas, procento úspěšnosti 83,33. Tadeáš Dvořák (1 zápas, 13 odchytaných minut) - průměr 9,23 gólů na zápas, procento úspěšnosti 60,00.

Sestava Chomutova v minulém extraligovém kole: Peters - Flemming, Jank, Knot, Dietz, Valach, Štich - T. Svoboda, V. Růžička ml., Sklenář - Duda, Klhůfek, Tomica - J. Stránský, Vantuch, Marjamäki - Havel, Hanták, Koblasa. Trenéři: V. Růžička st., Martínek, J. Šťastný.

PSG Berani Zlín versus Piráti Chomutov. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT