Rekonstrukce zimního stadionu začne přibližně v dubnu 2022

Plánovaná rekonstrukce Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně začíná nabírat konkrétních informací. Na základě výběrového řízení byli vybráni spolkem HC Berani Zlín a městem Zlín projektanti rekonstrukce. Investice za stovky milionů korun má zelenou již od konce roku 2018, kdy ji schválilo zlínské zastupitelstvo. K zásadní rekonstrukci hokejového stadionu ve Zlíně dojde po více než šedesáti letech. Prostřednictvím sociálních sítí zlínského hokeje jsme vyzvali fanoušky na otázky ohledně příprav na rekonstrukci. Přinášíme odpovědi na vybrané dotazy. Článek měl vyjít původně jako součást Magazínu Beran, ale v okamžiku vydání nebyl dokončen, proto jej zveřejňujeme prostřednictvím webových stránek.
Kdy se začne s rekonstrukcí zimního stadionu a jaký je současný postup?
Smlouva se zpracovatelem projektové dokumentace již byla podepsána. Tím se stává společnost Atyp, která vypracovala již studii ZS a zlínská společnost Centroprojekt. Nyní probíhají upřesňující komunikace ke studii tak, aby byla projektová dokumentace hotová na konci roku 2021. Začít s výstavbou by se mělo přibližně v dubnu 2022 po skončení sezony zlínských Beranů. Již v průběhu této sezony budou zahájeny přípravné práce, aby se mohlo okamžitě začít. 

Jaká bude po rekonstrukci kapacita haly?
Kapacita zůstane zachována. Sedmitisícová kapacita je s ohledem na dlouhodobou návštěvnost zlínských hokejových utkání dostačující. Navyšování kapacity by bylo s ohledem na predispozice stavby poměrně náročné a především nákladné.

Kde se bude hrát v průběhu rekonstrukce?
V současné době jsou zvažovány různé varianty a finálně se rozhodne až bude hotová kompletní stavební dokumentace a naplánovaný projekt. Jedna z variant je, že výstavba bude probíhat několik let, což by nemělo výrazněji ovlivnit fungování A týmu. Po dobu rekonstrukce může být omezena kapacita zlínského stadionu, proto výhodu budou mít držitelé permanentních vstupenek. 

Proč chcete zvyšovat počet míst na sezení na úkor stání?
Poměr mezi stáním a sezením nebude výrazně vychýlený. Jedinou velkou změnou bude umístění sedaček do „rožků“. To bude kompenzováno tím, že stání za brankou bude strmější a protáhnuto do větší výšky. Měl by tím vzniknout velký a jednotný „kotel“, který bude hnát domácí hokejisty k vítězství. V porovnání s halami, které byly v poslední době postaveny nebo zrekonstruovány, bude mít naše hala pravděpodobně nejpočetnější "kotel".

Bude součástí rekonstrukce i zkulturnění okolí?
Ano i ne. Okolí samotného zimního stadionu dočká výrazných změn. Zmizí velké množství nevzhledných předělů nebo garáže. Prostranství v blízkosti Datart arény v rámci projektu řešené nebude.

Kde budou místa pro vozíčkáře, budou na stejném místě anebo se budou stěhovat na jiné místo?
Místa pro vozíčkáře zůstanou na stejném místě. Je pravděpodobné, že budou na obou stranách zimního stadionu, abychom počet těchto míst rozšířili. 

Uvidíme ve Zlíně i zápasy národního českého týmu?
Pevně věříme, že ano. Pochopitelně bychom rádi přivítali po mnoho letech i národní mužstvo. Rekonstruovaný zimní stadion bude splňovat veškeré požadavky pro pořádání mezinárodních zápasů.

Změní se vlivem rekonstrukce teplota na stadionu nebo bude stále kvůli nákladům na údržbu ledu stejná jako doposud?
Teplota bude vyšší. Samotná stavba by se měla sama temperovat na teplotu okolo 16 °C. Celý zimní stadion bude uzavřený areál, který nebude trpět velkými tepelnými ztrátami, které nyní způsobuje několik otevřených vrat v průběhu zápasů. 

Plánuje se při rekonstrukci i zvýšení parkovacích míst?
Studie s ohledem na umístění stavby neřeší parkování. Počet parkovacích míst zůstane plus mínus stejný. Dojde k rozšíření počtu parkovacích míst pro vozíčkáře, což je velmi palčivý problém současnosti. 

Bude na stadionu tzv. světelný prsten jako je například v Třinci?
Náš zimní stadion svou dispozicí není vhodný k umístění prstence. Ten se dělá většinou v halách, které mají oválný tvar hlediště. U hranatého a vícestupňového zimního stadionu se bude zvažovat, zda předěly mezi jednotlivými stupni by nebyly z LED panelů, případně je zde varianta mít prstenec nad kostkou. Ale řešení budou zatím komunikována. 

Kde bude umístěn vjezd pro rolbu na ledovou plochu? Pokud nebude uprostřed, v krajích to bude lepší.
Celá tribuna se bude předělávat, dojde k mírnému posunu ke kraji tak, aby nejlepší místa na stání přímo za bránou bylo možné obsadit fanoušky. Uprostřed tribuny v horní části přibudou nové vstupy z prostoru bufetů. 

Bude moci fanoušek opustit o přestávce prostor zimního stadionu a jít ven?
Ano i ne. Volný pohyb na náměstíčko před zimním stadionem a po jeho okrajích již nebude možný. Ve druhém patře vzniknou velké balkóny, které budou sloužit fanouškům k zabavení v průběhu přestávek. 

Jak se změní zázemí pro hráče?
Zázemí pro hráče domácích i hostů zůstane na stejném místě, ovšem celý prostor bude kompletně přepracovaný. V zázemí vznikne vše potřebné pro trénink a regeneraci A týmu. Celý prostor bude lépe dostupný, jak pro hráče, tak i pro novináře, kteří mají nyní komplikovanější pohyb po zimním stadionu.
 
Co bude umístěno v budově mezi stadiony?
Prostor bude dvoupatrový. V přízemí parkoviště a zázemí pro rolbu, která bude z těchto míst obsluhovat obě haly. Ve druhém patře budou především šatny pro mládežnické týmy. Všechny týmy budou na jednom místě a budou mít poměrně dobře dostupný led na obou halách. Nově zde bude umístěno i tiskové středisko. 

Bude dostatek toalet i pro ženy?
Ano, celý projekt je navržen pro sedm tisíc lidí, takže zde bude dostatečné sociální zázemí. Zároveň celý prostor musí počítat s dvěma variantami provozu. První je hokejové utkání, kde je převaha mužů a poté kulturní akce, kde může být zase převaha žen. 

Jak budou řešeny pokladny?
Doufáme, že během pár sezon si bude stále více fanoušků řešit vstupenku buď přes permanentní vstupenku na celou sezonu nebo nákupem on-line přes počítač. Ale na ZS pokladny budou, zatím jsou plánované na jiné místo než v současné době. Současné pokladny budou sloužit jako vstup do VIP prostor. 

Vznikne v prostorách zimního stadionu důstojný a dobře dostupný fanshop?
Fanshop se trochu přiblíží a bude umístěn v místech současného bufetu pod „rožkem“. Zde bude dobrá dostupnost jak z prostor stadionu, tak zvenku. Prostorově se bude jednat o podobnou rozlohu jakou má současný fanshop.