pátek 18. června 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Robert Svoboda hodnotí suchou přípravu: Plán plníme na sto procent

Před startem čtyřiapadesáté sezony v nejvyšší soutěži panuje značná spokojenost s dosavadním průběhem letní přípravy extraligových hokejistů PSG Berani Zlín. Zlínský tým má za sebou sedm týdnů společné kondiční přípravy, týden individuální přípravy a před sebou tři závěrečné týdny letního drilu. Kondiční příprava je částečně obměněná a najdeme v ní nové prvky. Zpestřením jsou tréninkové jednotky na ledové ploše, Berani vyjeli na led poprvé v nové sezoně již v závěru května. Usilovně mezi mantinely trénují činnosti, které je nejen v loňské sezoně trápily, a to zakončování, střílení branek a individuální dovednosti hráčů. Trénink probíhá výhradně ve zlínských podmínkách, venkovní přípravě dokonale přeje počasí a týmu se vyhýbají vážná zranění. Více se o letní přípravě dozvíte v rozhovoru, který poskytl klubovému webu hlavní trenér Robert Svoboda. Suchá příprava je naplánována až do 9. července, poté následuje zkrácená letní dovolená a v pondělí 26. července začne rozhodující část přípravy před extraligou na ledě.

Roberte, jak vyznívá hodnocení dosavadního průběhu přípravy na suchu?
Plán plníme na sto procent. Co máme naplánované, to se nám daří plnit. Velmi pozitivní skutečností jsou tréninky na ledě, jedná o zpestření přípravy na suchu. Navíc proti předpokladům nemusíme dojíždět do Vyškova, ale máme led k dispozici od závěru května na Zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně. Jedná se o příjemné doplnění suché přípravy. Každý týden máme jeden společný trénink v plném režimu, dále kluci absolvují tréninky zaměřené na individuální činnosti, kde pilujeme hlavně střelbu. Funguje to velmi dobře a navíc nám skvěle přeje počasí. Využíváme venkovní prostory, atletický Stadion mládeže a dále fotbalové hřiště v Mladcové. Nemusíme řešit náhradní řešení jako například v loňské sezoně. Podmínky jsou velmi dobré.

V čem je letošní příprava odlišná od přechozích let?
Snažíme se přípravu měnit, i když kondiční příprava je vždy především dřina. Chceme, aby to hráči neměli stereotypní a měli velkou motivaci. Samozřejmě věci jako posilovna, tam je pořád hrubá dřina. Děláme ale i v posilovně nová cvičení, kondiční trenér Radomil Vašík vždy přichází s novými prvky, které trénink obzvláštní a nabudí pozornost hráčů.

Původně jste počítali s tím, že na led vyjedete už začátkem května, ale kvůli protiepidemickým opatřením to ještě nebylo možné. Nebyla to komplikace?
Určitě ne. Těší nás, že nemusíme za přípravou na ledě dojíždět do Vyškova a máme led doma. Jedná se o vítané doplnění suché přípravy. Vedle společného tréninku v plném režimu to jsou ještě tréninky pro individuální činnost pro hráče, kde pilují zakončení, střelbu a techniku hole. Příprava je rozhodně zajímavější než obvykle. Věříme, že nám to pomůže k tomu, abychom byli úspěšnější.“

Využíváte v letní přípravě i moderní trendy ze zahraničí například ze zámořské NHL? Váš asistent na trenérské lavičce Martin Hamrlík je v častém kontaktu se svým bratrem Romanem, který žije v Kanadě. 
Snažíme se, dělá to každý. V dnešní době je výměna všech informací rychlá a široká. Nejsme to pouze my, každý sleduje informace z hokejového dění, každý se o tyhle věci zajímá. Poté je otázka, jak se to uplatní a ukáže se, zda to bylo dobré rozhodnutí. Úzce s námi spolupracuje v rámci fyzio tréninku Soňa Švecová Hauserová, která pro nás připravuje kompenzační cvičení. Jedná se o velmi důležitou věc pro prevenci zranění.

Značnou pozornost v individuálních činnostech věnujete při pobytu na ledě nácviku vhazování. Proč právě buly?
Jeden ze zásadních úkolů, strašně důležitá činnost. Viděli jsme to na mistrovství světa v Rize ve statistikách čtvrtfinále s Finy, kde jsme nebyli úspěšní. Na této herní činnosti pracuje každý, máme v tom velké rezervy. Úspěšnost v buly se poté odráží ve hře. Jste úspěšnější, máte více vyhraných buly a zákonitě jste i více na kotouči.

Kdo je všechno podepsán za suchou přípravou zlínských Beranů, kdo vede jednotlivé tréninky?
Máme kondičního trenéra na silovou přípravu. To není žádná novinka, s Radkem Vašíkem spolupracujeme již řadu let. Dále Soňa Hauserová Švecová, která vede kompenzační cvičení a regenerační věci. Poté se společně střídáme ve vedení tréninků, ať už na ledě nebo v ostatních věcech.“

Jsou hráči po zdravotní stránce uprostřed června v pořádku?
Celkově ano, naštěstí nemáme letos žádná fatální zranění. Pár hráčů má určitá omezení v přípravě kvůli lehčím šrámům nebo drobným zraněním, proto mají individuální plán a vynechávají některá cvičení. V závěru suché přípravy všichni podstoupí kondiční testy. Ty nám potvrdí, jak jsou hráči na sezonu připraveni po fyzické stránce.

Kondiční příprava je tentokrát delší než v předchozích letech a potrvá až do 9. července. Probíhá druhá polovina kondiční přípravy ve stejném rozsahu a duchu jako ta první?
Nejedná se o zásadní změnu, ale mění se parametry tréninků a určitým způsobem narůstá jejich rozsah. Snažíme se, aby byl omezený stereotyp.  Lidově řečeno, kluci to dávají.

Odehrajete před startem extraligy celkem sedm přípravných zápasů, což je nejmenší počet ve srovnání s předchozími lety. Bude přáteláků dostatek?
Jsme s tím spokojení. V podstatě nám to stačí k tomu, co chceme v přípravě odehrát. Čtyřikrát hrajeme s kvalitními extraligovými týmy, jako jsou Kometa a Vítkovice. Jsme rádi, že skladba těchto zápasů nakonec klapla.

Po roce se vrací na letní scénu opět přípravný turnaj ZUBR Cup. Vyhovují vám tři zápasy se třemi soupeři na třech různých místech?
Rádi se turnaje zúčastňujeme, obsazení turnaje dělá pořádající klub. Pro nás je to vždy výzva, ať už tam byli v minulosti celky jako Slavia nebo Znojmo. Jedná se o velmi dobré přípravné zápasy, ve kterých se naskýtá spousta variant, možností a kombinací hráčů do sestavy.

Na závěr se vraťme k nedávno skončenému mistrovství světa v Lotyšsku. To se vyznačovalo řadou nečekaných výsledků a překvapení na úkor favoritů. Měl jste čas sledovat jednotlivé zápasy?
Samozřejmě jsem šampionát sledoval. Potvrdilo se, že se týmy a konkurence na světové scéně vyrovnávají. Všechny celky z nižších pater se posunují výše. Naopak Švédi se poprvé nedostali do vyřazovacích bojů v play off, i když podle mě hráli velmi dobrý hokej. Nejde tam pominout letos ten aspekt, že na každého jinak dolehla izolace, nebylo to v duchu fanouškovské euforie, diváci na tribunách chyběli, Tohle všechno hrálo důležitou roli.

Co říkáte na hru a umístění českého týmu, který opět nepřivezl z vrcholné akce kýženou medaili?  
Po vydařené přípravě byla očekávání značná. Na cenný kov jsme sice nedosáhli, ale nedělal bych z toho tragédii. Prohráli jsme rozhodující zápas čtvrtfinále s Finy 0:1 a stejným výsledkem jsme mohli vyhrát. Náš výkon na turnaji hodně ovlivnil hned úvodní zápas s Ruskem, který jsme prohráli gólem devatenáct vteřin před sirénou. Bohužel obdržený gól zanechal na týmu stín a vytvořil špatnou atmosféru.