Souhrn sezony starších žáků: Na hráče má vliv různý biologický vývoj

Také starší žáci Zlína pocítili na vlastní kůži konec sezony. Jaký byl jejich rok? Po stránce sportovního rozvoje se mladí hokejisté posunuli zas o kousek dopředu a především deváťáci měli sezonu velmi dobře rozehranou i výsledkově. Za uplynulými měsíci se ohlédli trenér deváťáků Zbyněk Mařák a trenér osmáků Radek Pšurný.

9. třída (starší žáci A)

Nejstarší žákovská kategorie má za sebou po výsledkové stránce velmi úspěšnou sezonu. V lize se deváťáci od prvních zápasů zařadili mezi nejlepší týmy jihomoravské skupiny a bojovali s Kometou Brno o postup na mistrovství republiky. „Ze sportovního pohledu pro nás byl konec sezony velmi smolný. V tabulce jsme drželi první místo a do konce základní části zbývaly pouze čtyři kola. Teď už se můžeme jen domnívat, zda bychom se na republikové mistrovství ve Vítkovicích dostali či snad dokonce získali i nějakou medaili,“ mrzí Mařáka.

Podle hlavního trenéra byly v ročníku 2005 zřetelné výkonnostní rozdíly. „Ty jsou dány vývojem jednotlivých somatických funkcí jedinců, ale i jejich dovednostmi. V týmu nastupovali hráči, kteří pravidelně trénovali s dorostem, a bylo to znát – byli motorem družstva. Nesmíme však opomenout, že se k nim přidávali i další, velmi šikovní hráči, kteří budou bojovat o místo v dorostu příští sezonu. Někteří další hokejisté zaostávali v biologickém vývoji, což je ale pro tuto věkovou kategorii typické,“ přibližuje různorodost týmu. „Děkuju za spolupráci svému asistentovi Leonu Wesleymu a vedoucímu družstva Pavlu Blažkovi. Zapomenout nesmím ani na trenéra gólmanů Luboše Horčičku.“

8. třída (starší žáci B)

Osmáci se během sezony se střídavými úspěchy prali se soupeři z regionu v rámci zlínské skupiny ligové soutěže a v době ukončení sezony drželi čtvrté místo v tabulce. „Hráči se museli v každém zápase vyrovnávat se soupeři o rok staršími, v tomto aspektu pro ně byla soutěž přínosná,“ hodnotí kouč Pšurný. Důvodem věkového rozdílu je to, že ve srovnání se Zlínem mají některé menší kluby v regionu vlivem menší hráčské základny jen jeden tým starších žáků, a mohou proto mít ve svých řadách osmáky i deváťáky.

„V tomto ročníku (2006) je velmi znát soudržnost hráčů jak v kabině, tak mimo ni,“ všímá si trenér. „Začíná se projevovat aktuální růstová dynamika a tím vzniklá nerovnováha mezi kalendářním a biologickým věkem, který se postupně ve vyšších kategoriích srovná,“ doplňuje Pšurný. Vedle soutěže se hokejisté účastnili ještě ročníkových zápasů a turnajů. Během sezony v rámci herního rozvoje střídali posty, což se podle trenéra osvědčilo. „Velmi rád bych poděkoval za odvedenou práci svému asistentovi Jaroslavu Janebovi, vedoucímu mužstva Luďku Ondíkovi a Petru Venenému.