neděle 08. března 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Soupeř v předkole play off HC Olomouc: Prim hrají Irgl s Nahodilem

Extraligoví hokejisté PSG Berani Zlín se utkají podruhé v play off české extraligy s týmem HC Olomouc. První vzájemná série ve vyřazovacích bojích na jaře roku 2018 vyzněla pro Kohouty, kteří vyhráli v předkole play off 3:1 na zápasy. Hanáci hrají ve své desáté extraligové sezoně play off posedmé, v předkole se představí podruhé. Po loňském šestém místu po základní části a sedmizápasové neúspěšné čtvrtfinálové bitvě proti Plzni měli Kohouti tradiční cíl: vyhnout se sestupu, dojít do play off a poté se dostat co nejdál.

Základ týmu HC OLOMOUC stále tvoří hráči, kteří před pěti lety pomohli Kohoutům k opětovnému postupu do extraligy. Doplňují je v podstatě odložení hokejisté z okolních klubů, kteří však skvěle zapadli do olomouckého systému. Hanáci přivedli v průběhu let výrazné osobnosti: brankáře Branislava Konráda, střelce Zbyňka Irgla a před touto sezonou útočníka se zkušenostmi z NHL Rostislava Olesze, který se stal nechtěným ve Vítkovicích. Hanáci vedení trenérskou dvojicí Zdeněk Moták, Jan Tomajko skončili po základní části na sedmém místě, když nasbírali 77 bodů, o sedm bodů více než hokejisté z Baťova města. Finiš v základní části však měli excelentní, neboť z posledních patnácti zápasů nasbírali nejvíce bodů ze všech extraligových týmů!

Kanadskému bodování vévodí zkušený Zbyněk Irgl. Devětatřicetiletý forvard nasbíral celkem 37 bodů za 15 gólů a 22 asistencí. Pouze o dva body méně nasbíral Lukáš Nahodil, který se stal 18 góly nejlepším střelcem Kohoutů. Třetí skončil v klubové produktivitě Lukáš Klimek, který přišel před sezonou z pražské Sparty. V obraně hrají prim Jiří Ondrušek, Jan Jaroměřský, Tomáš Dujsík a velmi produktivní David Škůrek. Na brankovišti dostal nejvíce prostoru zkušený gólman Branislav Konrád, který zřejmě dostane přednost před Janem Lukášem, který odchytal v základní části  24 utkání a měl podobná statistická čísla jako slovenský strážce olomoucké svatyně.

Ve vzájemných zápasech v letošní sezoně je bilance nesmírně vyrovnaná, když oba týmy vybojovaly šest bodů při celkovém skóre 15:16. Berani nejdříve doma prohráli s Hanáky 1:4 a poté se radovali začátkem listopadu z výhry na olomouckém ledě 5:3. Duel před Vánocemi ve Zlíně se strhl v divokou gólovou přestřelku, ve které se radovali Berani po výsledku 8:6. Naposledy se oba soupeři utkali poslední lednový den, Olomouc doma vyhrála 3:1. V dlouhodobé bilanci v rámci české extraligy se daří více Hanákům, a to především na vlastním ledě.

Vzájemná bilance zápasů Zlína versus HC Olomouc v české extralize:
CELKEM: 44 zápasů, 14 – 2 – 7 – 1 – 20, skóre 100:104
DOMA: 22 zápasů, 9 – 0 – 3 – 1 – 9, skóre 56:52
VENKU: 22 zápasů, 5 – 2 – 4 – 0 – 11, skóre 44:52

Nejvyšší vítězství doma: 4:0, 21.10.2018 v sezoně 2018/2019
Nejvyšší prohra doma: 1:4, 4.10.1994 v sezoně 2019/2020
Nejvyšší vítězství venku: 3:1, 17.9.1995 v sezoně 1995/1996, 12.12.2014 v sezoně 2014/2015
Nejvyšší prohra venku: 0:3, 14.2.1995 v sezoně 1994/1995

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 3:4, 4:2 – venku 2:3, 2:1 po nájezdech. Sezona 2016/2017 – základní část: Zlín doma 3:1, 3:1 – venku 1:3, 0:3. Play out (skupina o 11. – 14. místo): Zlín doma 0:2 – venku 2:4. Sezona 2017/2018 - základní část: Zlín venku 4:3 po prodloužení, 0:1 – doma 1:3, 4:3. Předkolo play off Olomouc – Zlín 3:1 na zápasy: venku 2:3, 3:1, doma 1:2, 2:3. Loňská sezona 2018/2019: Zlín doma 4:0, 1:2 – venku 1:2 1:3. Letošní sezona 2019/2020: Zlín doma 1:4, 8:6 - venku 5:3, 1:3.

Výsledky týmu HC Olomouc v základní části Tipsport extraligy 2019/2020: doma Mladá Boleslav 1:2 po prodloužení, Karlovy Vary 3:2, Pardubice 3:1, Plzeň 0:4, Brno 1:3, Hradec Králové 0:2, Sparta 0:4, Vítkovice 3:4 po prodloužení, Zlín 3:5, Kladno 1:3, Liberec 1:3, Třinec 3:1, Litvínov 3:1, Mladá Boleslav 3:2 po nájezdech, Karlovy Vary 4:2, Pardubice 1:2, Plzeň 2:3 po nájezdech, Brno 1:2, Hradec Králové 2:0, Sparta 4:1, Vítkovice 4:5 po nájezdech, Zlín 3:1, Kladno 4:0, Liberec 2:1, Třinec 1:2, Litvínov 3:1 – venku Vítkovice 2:1 po prodloužení, Zlín 4:1, Třinec 3:7, Kladno 3:4 po prodloužení, Liberec 0:2, Litvínov 4:3, Mladá Boleslav 1:5, Karlovy Vary 3:2, Pardubice 2:1 v prodloužení, Plzeň 3:0, Brno 3:4, Hradec Králové 1:2, Sparta 2:1, Vítkovice 3:5, Zlín 6:8, Kladno 4:3 po prodloužení, Liberec 1:4, Třinec 3:2 po nájezdech, Pardubice 2:3 po nájezdech, Litvínov 3:1, Mladá Boleslav 0:3, Karlovy Vary 4:2, Plzeň 0:3, Brno 4:2, Hradec Králové 4:0, Sparta 2:3 po nájezdech.

Hráčský kádr HC Olomouc, sezona 2019/2020 - brankáři: Jan Lukáš, Branislav Konrád, Vojtěch Mokrý. Obránci: Martin Vyrůbalík, Jiří Ondrušek, Jan Jaroměřský, David Škůrek, Tomáš Dujsík, Jan Švrček, Ludvík Rutar, Alex Rašner, Tomáš Valenta. Útočníci: Jan Knotek, František Skladaný, David Ostřížek, Marek Laš, Petr Strapáč, Petr Kolouch, Zbyněk Irgl, Vojtěch Tomeček, Jan Káňa, Josef Podlaha, Michal Vodný, Pavel Musil, Lukáš Klimek, Vilém Burian, Lukáš Nahodil, Rostislav Olesz, Matěj Kořenek. Hlavní trenéři: Jan Tomajko (narozen 19.6.1976), Zdeněk Moták (narozen 7.6.1964).

Změny v kádru Olomouce - přišli: Alex Rašner (obránce, Havířov/Chance liga), Tomáš Valenta (obránce, Zlín), Rostislav Olesz (útočník, Vítkovice), Lukáš Klimek (útočník, Sparta), Marek Hecl (útočník, Trenčín/SVK). Během sezony: Pavel Musil (útočník, Mladá Boleslav – hostování), Jan Bambula, Matět Pekr, Michal Vodný (všichni na střídavé starty). Odešli: Jakub Galvas (obránce, Jukurit, FIN), Robin Staněk (obránce, Jihlava/Chance liga), Aleš Jergl (útočník, Hradec Králové), Miroslav Holec (útočník, České Budějovice/Chance liga), Bruno Mráz (útočník, Zvolen/SVK). Během sezony: Marek Hecl (útočník, Trenčín/SVK).

Kanadské bodování hokejistů HC Olomouc v základní části Tipsport extraligy 2019/2020: 1. Zbyněk Irgl 37 (15 + 22), 2. Lukáš Nahodil 35 (18 + 17), 3. Lukáš Klimek 28 (11 + 17), 4. Pavel Musil 26 (13 + 13), 5. Rostislav Olesz 19 (8 + 11), 6. Petr Kolouch 16 (13 + 3), 7. Vilém Burian 16 (6 + 10), 8. David Škůrek 14 (3 + 11), 9. Tomáš Dujsík 13 (2 + 11), 10. Jiří Ondrušek 12 (4 + 8),  11. Jan Jaroměřský 11 (4 + 7), 12. Jan Knotek 10 (5 + 5), 13. František Skladaný 9 (5 + 4), 14. Jan Káňa 8 (4 + 4), 15. Petr Strapáč 8 (2 + 6), 16. David Ostřížek 7 (4 + 3), 17. Vojtěch Tomeček 6 (2 + 4), 18. Jan Švrček 5 (1 + 4), 19. Martin Vyrůbalík 5 (0 + 5), 20. Tomáš Valenta 4 (0 + 4), 21. Marek Hecl 3 (1 + 2), 22. Marek Laš 2 (1 + 1), 23. Tobiáš Handl 1 (1 + 0), 24. Michal Vodný 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 24 hokejistů.

Střelci: 18 - Nahodil, 15 – Irgl, 13 – P. Musil, Kolouch, 11 – Klimek, 8 – Olesz, 6 – Burian, 5 – J. Knotek, Skladaný, 4 – Ondrušek, Jaroměřský, Káňa, Ostřížek, 3 – Škůrek, 2 – Dujsík, Strapáč, V. Tomeček, 1 – Švrček, Hecl, Laš.

Statistiky brankářů: Branislav Konrád (30 zápasů, 1701 odchytaných minut) - průměr 2,26 gólů na zápas, procento úspěšnosti 92,16. Jan Lukáš (24 zápasů, 1277 odchytaných minut) - průměr 2,40 gólů na zápas, procento úspěšnosti 91,77. Vojtěch Mokrý (3 zápasy, 179 odchytaných minut) - průměr 1,68 gólů na zápas, procento úspěšnosti 93,90.

Sestava Olomouce v minulém extraligovém kole: Konrád - Škůrek, Valenta, Dujsík, Ondrušek, Jaroměřský, Vyrůbalík, Švrček - P. Musil, Nahodil, Klimek - Tomeček, Káňa, Burian - Olesz, J. Knotek, Ostřížek - Skladaný, Kolouch. Trenéři: Moták, Tomajko.

Hokejisté Zlína se utkají po dvou letech v předkole play off opět v moravské bitvě s Olomoucí. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT