Tomáš Žižka pokračuje bez céčka. Chci se soustředit více na sebe, říká

Nekončí! Jednačtyřicetiletý obránce PSG Berani Zlín Tomáš Žižka se domluvil po dlouhém rozhodování s vedením klubu na pokračování své kariéry. V pondělí se hlásil trenérské dvojici ve složení Robert Svoboda, Martin Hamrlík na prvním tréninku. Jedinou změnou je fakt, že kapitánské céčko už hráč se starty v NHL nosit nebude. "Sám jsem to navrhl už dopředu, chtěl bych se soustředit na svůj výkon, na mou pomoc týmu na ledě," pověděl.
- Tomáši, nakonec jste se rozhodl si ještě prodloužit karieru. Povězte, jaké to rozhodování bylo?

"Po sezoně jsem nechtěl dělat unáhlené závěry. Chtěl jsem si celou situaci rozmyslet, abych byl stoprocentně přesvědčený, a aby mne to později nemrzelo. Časem jsem začal s tréninkem, abych zjistil, jestli mi hlava a tělo ještě dovolí pokračovat a jestli budu mít chuť se do toho donutit. Po měsíci jsem zjistil, že jsem na tom docela dobře, a že bych teoreticky mohl klidně hrát. Vedení i trenér chtěli, abych pokračoval, jsem rád za tu možnost. Zjistil jsem, že mi hokej chybí a pořád mě baví."

- Pomohl tomu i fakt, jak ta loňská sezona vypadala?

"Z celé sezony byl člověk zklamaný. I ten poslední zápas, nechtěl jsem končit takto. Věřím, že další ročník už bude normálnější a lidi budou chodit. Poslední období bylo skutečně nenormální. Věřme tomu, že se vše vrátí do obvyklých kolejí.."

- Každopádně kapitánem mužstva už nebudete. Proč?

"Sám jsem to navrhl už dopředu, chtěl bych se soustředit na svůj výkon. Alespoň se připraví v kabině jiní lídři. Samozřejmě v kabině budu pořád fungovat v nějaké roli, toho se nezříkám, ale povinnosti kapitána co se na ledě týče jsem chtěl mít klidnější sezonu, abych se mohl víc soustředit na mou pomoc týmu."

- A jste připraven i na to, že byste se třeba někdy nevlezl do sestavy?

"I já jsem přišel s tím, že chci zvýšit konkurenci v obraně. Aby to nebylo, že kdo tu je, hraje. Trenéři poté vyberou to nejlepší. Takže ano, jdu do toho s tím, že někdy se tam nemusím vlézt. Tak to prostě bude, máme víc obránců k dispozici než dřív, to je jedině dobře."

- Jak na pokračování reagovala rodina?

"Nechávali to na mě. Viděli na mě, že ta chuť je, takže by byla škoda končit. Byl jsem rád, že jsem si letní přípravu mohl udělat tak, jak jsem chtěl. Myslím, že byla dobrá, snad vydrží zdraví."

- Na kolik těžký bude nadcházející ročník?

"Věřím tomu, že tlak těžké sezony posune kluky do toho, abychom tomu dali víc než loni. Nově příchozí kluci zase mohou být jinak mentálně nastavení a snad nám pomohou bojovat na vyšších příčkách, jak si to představujeme."

- K tomu by měl pomoci i zkušený parťák do obrany Ondra Němec...

"Neznáme se úplně z nějakého působení, ale potkávali jsme se na ledě jako soupeři, navíc je to kluk skoro odsud. Snad je to další díl do skládačky, aby tým dobře šlapal."

- Bude šlapat tak, abyste se nemuseli bát nějakého většího problému?

"Musíme počítat s tím, že strašák sestupu a baráže zde je. Týmy hodně posilovaly, bude to zajímavá sezóna a věřím tomu, že my budeme hrát v klidnějších místech a předvádět hokej, který nás posune do play off. Je zbytečné se bavit o tom, že to budeme zachraňovat, musíme chtít mít sezonu úspěšnější."

- Do letní přípravy byla vsuvka i v podobě ledu, to jste zažil naposledy v Americe, ne?

"Ano, naposledy tam. Nikdy jsem takto přes léto nechodil, ale je to fakt výborné. Hlavně pro starší hráče. Když z ničeho nic začnou těžší objemy, tak bolí přitahovače a podobně. Teď přechod tak bolet nebude, i co se zranění týče je určitě lepší, když je člověk na ledě. Do budoucna je to dobrá cesta tohle zavádět."
×
Dnes v 18:00 | Muži
Bílí Tygři Liberec
PSG Berani Zlín