Třicátník Zdeněk Okál: I bez sestupu se hraje pořád o vítězství

Patří k hlavním tvářím reklamní kampaně zlínského hokeje před nadcházející sezonou. Jeho tvář s mužným vousem zdobí billboardy, citylighty po krajském městě nebo karty permanentek vedle Libora Kašíka a Tondy Honejska v rámci projektu Spolu a neústupně. Útočník Zdeněk Okál se dohodl s vedením klubu na dlouholetém kontraktu a má před sebou jubilejní desátou sezonu v nejvyšší soutěží výhradně v dresu hokejových Beranů. Ke zlínskému hokeji má nebývale pevný vztah, je příkladem neúnavného bojovníka a „srdcaře“ podobně jako otec Zdeněk nebo strýc Miroslav.
„Zlín byla jednoznačně první volba. Bavil jsem se o tom s agentem, pár nabídek přišlo, ale jsem tady doma a fanoušci jsou fantastičtí. Muselo by to tady spadnout, abych odešel,“ pověděl od začátku července čerstvý třicátník, který si přeje dohrát aktivní kariéru ve Zlíně.

Jeho otec Zdeněk a především strýc Miroslav patří k ikonám zlínského hokeje. Vždyť strýc v roli kapitána zvedl nad hlavu jako první mistrovský pohár v roce 2004. „Bavil jsem s nimi o tom. Táta říkal, že jsem si hokej zkusil v Kanadě a teď už je rozhodnutí na mě. Každopádně říkal, že Zlín je pro něho jasná volba,“ uvedl pokračovatel hokejového rodu Okálů.

Loňská předčasně ukončená sezona v předkole play off s Olomoucí se v provedení zlínského patriota povedla. Ve 44 zápasech zaznamenal 28 kanadských bodů za 13 gólů a 15 asistencí. A to ještě kvůli zranění vynechal deset extraligových duelů. „Na začátku přišel zlomený kotník, poté jsem schytal ránu kotoučem do obličeje. Nebylo to příjemné, ale nakonec jsem z toho vyhrabal. Trenér Svoboda mně dal dostatek prostoru na ledě. Šel jsem do lajny k Tondovi Honejskovi a Kubovi Šlahařovi. Právě tito hráči mě nakopli směrem nahoru,“ řekl Zdeněk Okál.

Berani spoléhali ve druhé polovině loňské sezony právě na Honejskův útok. Tato lajna s křídly Okálem a Šlahařem rozhodla řadu zápasů. „Tonda má oči všude, Šlahy je zase výborný bruslař, zatímco já do toho vletím po hlavě. Rozumíme si i mimo led, chodíme spolu na pivo. Všichni máme malé děti, takže trávíme hodně času společně,“ uvedl zkušený útočník, který kvůli operaci ramene nestihl úvodní týdny suché přípravy.

V nadcházející sezoně nejvyšší soutěže nesestoupí o patro níže žádný tým. Budou mít mužstva v sezoně bez sestupu motivaci? „Ta bude úplně stejná jako v předchozích sezonách. Hraje se o vítězství, já a celý tým nechceme být dole a uděláme pro to všechno. Tlak bude pořád stejný, všichni nás chtějí vidět v play off a na tom se nic nemění,“ vysvětlil Zdeněk Okál.

Tým Beranů opustili před letošní sezonou zahraniční hráči Ralfs Freibergs z Lotyšska a Valentin Claireaux z Francie. Hokejisté z Baťova města budou ještě více sázet na vlastní odchovance a šanci mají rovněž nadějní mladíci. „Každý hráč je nahraditelný. Máme dost zkušené mužstvo, známe se opravdu už dlouho. Řada z nás je pohromadě už od žáků nebo dorostu. Semkneme se ještě více a možná vyletí někdo z mladých výkonnostně nahoru,“ uvedl Okál. Sám se nebrání roli tahouna mužstva. „Roky ubíhají, zodpovědnost tady je, a tak to má být.“

Zlínští hokejisté si nyní užívají letní dovolenou před nástupem na led. „Pojedu k sousedům na Slovensko, máme tam chaloupku. Vyjedu s rodinou na týden do hor v naprostém klídečku a pohodě,“ řekl závěrem Zdeněk Okál.

Zdeněk Okál v rámci suché přípravy při fotbálku na hřišti v Mladcové bojuje o míč s Danielem Gazdou. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT