Udržme talenty! Hokejové týmy Zlínského kraje chtějí spojit síly

„Sportovní rivalita mezi kluby nevylučuje spolupráci.“ Pod tímto heslem vzniká v těchto měsících záměr vybudovat tzv. Krajské centrum výchovy mládeže – společný projekt, do kterého by se mělo zapojit všech devět hokejových klubů Zlínského kraje. Ty si kladou za cíl zajistit mladým hráčům napříč týmy co nejlepší podmínky pro rozvoj a udržet talentované hokejisty v regionu. Pokud se vše podaří podle plánu, centrum by mohlo zahájit svou činnost v příští sezoně.

Nově vznikající projekt bude zaměřený především na lední hokej, ovšem výhledově by se mohly připojit také další sporty v kraji. „Důvodů pro vznik Centra výchovy mládeže je několik. Ve společnosti, tedy i v našem kraji, ubývá sportovně založených dětí, navíc nabídka konkurenčních volnočasových aktivit neustále roste stejně jako nadměrné užívání moderních technologií u dětí a mládeže. Pozorujeme také odliv talentovaných mládežníků do bohatších klubů nebo do zahraničí,“ přibližuje zlínský manažer mládeže Tomáš Valášek.

Hlavním cílem centra bude zajistit kvalitní tréninkové podmínky pro mladé hokejisty z celého kraje. „Větší“ kluby, tedy hlavně Zlín a Vsetín, budou nabízet své zkušenosti, trenéry a další služby „menším“ klubům, aby podpořili jejich rozvoj a bezproblémový chod. Menší kluby by naopak měly upozorňovat na talentované hráče ve svých řadách, kteří by se mohli v budoucnu posunout výš do týmu, v němž budou moct naplno rozvíjet své dovednosti. Profitovat tak budou všichni zapojení. Projekt počítá také s finanční spoluprací mezi kluby a efektivnějším využitím dostupných prostředků.

Pro přípravu, jež v těchto týdnech běží, využívají zapojení účastníci svých vlastních zkušeností i zkušeností z jiných klubů v Česku a v zahraničí. „Inspirovali jsme se na Vysočině a také u našeho partnerského klubu Jungadler Mannheim v Německu. Zároveň bychom rádi utvořili centrum tak, aby vyhovovalo specifickým podmínkám našeho regionu,“ vysvětluje Valášek. „Chceme udržet talentované hráče ve Zlínském kraji, a to v ideálním případě až do dospělého věku. Pokud se nám podaří vychovat vzdělaného a slušného člověka s vazbou na region, pomůže to nejen sportovním klubům, ale celému Zlínskému kraji,“ pokračuje s tím, že centrum by mělo umožnit každému hrát až do dospělosti, aniž by to ohrozilo vývoj špičkových jedinců.

Dosáhne-li hráč v dospělosti profesionální úrovně, bude moct reprezentovat kraj v Česku i v cizině. Zbylí hokejisté by ideálně mohli najít seniorské uplatnění v nižších soutěžích v kraji, případně v univerzitní soutěži. „A i kdyby se mladý odchovanec rozhodl hokej dál nehrát, bude chtít investovat svůj čas i peníze zpět do organizací v kraji a vůbec do rozvoje regionu,“ vysvětluje manažer mládeže dál vizi vznikajícího centra.

V tuto chvíli zatím nic není hotové. Projekt počítá s tím, že kromě hokejových klubů se zapojí také Zlínský kraj a představitelé měst. Nejbližším krokem, který by nyní měly zúčastněné strany udělat, je uzavřít memorandum o spolupráci. Po něm pak budou následovat další jednání nutná k realizaci záměru. Pokud se vše podaří podle plánu, samotné Centrum výchovy mládeže by mohlo zahájit činnost v sezoně 2020/21. V jeho vedení by měly být zastoupeny všechny zúčastněné kluby.

Kluby, jež by se měly do projektu Krajského centra výchovy mládeže zapojit:

PSG Berani Zlín
VHK Robe Vsetín
HC Bobři Valašské Meziříčí
HC Spartak Uherský Brod
HC Uherské Hradiště
HOKEJ Uherský Ostroh
HK Kroměříž
HC Brumov-Bylnice
HC Rožnov pod Radhoštěm