čtvrtek 02. ledna 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

V novém roce poprvé na hokej! Zlín se utká doma s Pardubicemi

Kalendářní rok 2020 zahájí hokejisté PSG Berani Zlín třetí lednový den domácím zápasem s týmem HC Dynamo Pardubice v rámci 33. kola Tipsport extraligy. Berani chtějí proti poslednímu týmu tabulky navázat na předchozí domácí výhry s týmy Vítkovic, Olomouce a Kladna, které posunuly zlínský tým na devátou příčku v průběžném pořadí. Zlínští spoléhají na výraznou pomoc fanoušků. „S Kladnem se hrál pěkný hokej a byla to nejlepší pozvánka pro fanoušky. Věříme, že lidé přijdou opět na stadion, hlasitě nás povzbudí a vytvoří skvělou atmosféru,“ pověděl Robert Svoboda, hlavní trenér PSG Berani Zlín. Utkání se hraje od 17:30 hodin.

Zlínští hokejisté před zápasem v Liberci (těsná prohra 1:2) vyhráli čtyři zápasy za sebou a bodovali v šesti zápasech v řadě. Při této skvělé sérii vybojovali celkem patnáct bodů z osmnácti. Žižka a spol. uzavřeli kalendářní rok na deváté příčce v tabulce. „Jsme rádi za tuto úspěšnou šnůru a bodový zisk. Dostali jsme se do desítky, kam rozhodně patříme. Musíme úspěšné výsledky a výkonnost potvrdit v dalších zápasech během ledna. Chceme zůstat v pozicích zajišťující předkolo play off, ale můžeme i výše. Vždyť Hradec Králové je před námi pouze o dva body,“ řekl Robert Svoboda.

Týmu se začalo dařit konečně i na domácím ledě, kde byl dlouho nejhorším týmem extraligy. Před vlastními fanoušky přišly tři výhry v řadě. „Tým má sílu, otočil zápasy s Vítkovicemi i s Olomoucí.  S Hanáky jsme prohrávali již 0:2. Sebevědomí hráčů se zákonitě po takových zápasech zvedne,“ vysvětlil dvaapadesátiletý kouč.

Extraliga po Novém roce trochu zpomalí ve své rychlosti. Zatímco kolem vánočních svátků se hrálo každý druhý den, nyní jsou zápasy na programu v pátek a v neděli. „Těžko říci, co je lepší, jestli hrát hned nebo ne. Pokud vyhráváte, tak řeknete, že je lepší hned.  Pro nás to bylo ještě ztížené dlouhým cestováním do Plzně a Liberce,“ uvedl Svoboda.

Poslední tři zápasy po Vánocích odchytal úspěšně Marek Čiliak, který se vrátil podle dohody zpátky do Komety Brno. Ve Zlíně byl na tříměsíčním hostování. „Marek to zvládl na výbornou. Nyní bude veškerá tíha soustředěna na Libora Kašíka. Stoprocentně Liborovi věříme, že bude úspěšný jako v předchozích sezonách,“ pověděl zlínský trenér.

Soupeř Zlína ve 33. extraligovém kole HC DYNAMO PARDUBICE hraje na samém chvostu extraligové tabulky. Východočeši zatím získali 32 bodů, na předposlední Litvínov mají manko tří bodů, na devátý Zlín ztrácí jedenáct bodů. Po zápase 7. kola ve Zlíně byl odvolán tehdejší hlavní trenér Ladislav Lubina. Do pozice šéfa střídačky se posunul asistent Radek Bělohlav, ale paradoxně byl odvolaný po dvou výhrách v řadě se Spartou a Kometou. Mužstvo převzali hlavní kouč Milan Razým a asistent Michal Mikeska.

Berani mají v poslední době ve vzájemných zápasech s Pardubicemi stoprocentní bilanci. Loni získali maximální zisk dvanácti bodů a ve stejném trendu pokračují i v letošní sezoně. Zlín doma porazil Dynamo 4:3 a úspěšný byl i na ledě soupeře po výhře 2:0. „V extralize není lehký soupeř. Pardubice teď vyhrály v Olomouci a vzápětí doma podlehly Vítkovicím. Vždy je někdo favorit, ale na ledě to dopadne jinak. Soustředíme se na svou hru, bez ohledu na soupeře. Chceme si vytvořit tlak a vstřelit první branku. Věříme, že nám k tomu pomůže zaplněný zimní stadion,“ přál si Svoboda.

Na marodce jsou dlouhodobě zranění Daniel Gazda a Jakub Herman. Zatímco obránce Gazda má z utkání v Karlových Varech zlomený prst na ruce a jeho léčení si vyžádá více než měsíc, v případě Hermana je prognóza mírně optimističtější. „ Má zápěstí ruky v ortéze a snad bude za pár týdnů v pořádku. Každopádně chceme, aby se oba stoprocentně doléčili a jejich návrat nebyl uspěchán,“ uzavřel Robert Svoboda, hlavní trenér Zlína.

Utkání 33. kola Tipsport extraligy 2019/2020 PSG Berani Zlín – HC Dynamo Pardubice se odehraje na Zimním stadionu Luďka Čajky v pátek 3. ledna od 17:30 hodin. Pokladny ZS budou otevřeny od 16 hodin. Sledujte zápas na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína versus HC Dynamo Pardubice v české extralize:
CELKEM: 124 zápasů, 58 – 9 – 5 – 10 - 43, 368:352, 190 bodů
DOMA: 63 zápasů, 33 – 3 – 1 – 3 - 23, 196:173, 98 bodů
VENKU: 61 zápasů, 25 – 6 – 3 – 7 - 20, 172:170, 92 bodů

Nejvyšší vítězství doma: 6:1, 18. ledna 2004 v sezoně 2003/2004, 10. října 2018 v sezoně 2018/2019
Nejvyšší prohra doma: 0:5, 10. ledna 2006 v sezoně 2005/2006
Nejvyšší vítězství venku: 5:0, 1. února 1996 v sezoně 1995/1996
Nejvyšší prohra venku: 3:8, 7. října 1994 v sezoně 1994/1995

Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 1:3, 2:1 – Zlín venku 3:2, 2:1. Sezona 2016/2017 – základní část: Zlín venku 3:2, 2:3 po prodloužení – Zlín doma 4:5 po prodloužení, 5:4 po nájezdech. Play out (skupina o 11. – 14. místo): Zlín doma 6:3 - Zlín venku 2:3 po prodloužení. Sezona 2017/2018: Zlín doma 0:2, 5:2 - Zlín venku 3:4 po prodloužení, 3:2. Loňská sezona 2018/2019: Zlín doma 6:1, 5:1 – venku 5:1, 4:2. Letošní sezona 2019/2020: Zlín doma 4:3 – venku 2:0.

Výsledky týmu HC Dynamo Pardubice v letošní sezoně 2019/2020: venku Mladá Boleslav 1:4, Litvínov 2:1, Olomouc 1:3, Zlín 3:4, Plzeň 3:5, Sparta 1:2 po prodloužení, Brno 1:5, Karlovy Vary 0:8, Hradec Králové 5:2, Vítkovice 2:3 po nájezdech, Kladno 2:3, Liberec 2:3 po nájezdech, Třinec 0:7, Mladá Boleslav 1:4, Litvínov 3:4 po nájezdech, Olomouc 2:1 – doma Karlovy Vary 2:5, Hradec Králové 1:2, Vítkovice 2:3, Kladno 3:2, Liberec 3:2, Třinec 5:2, Mladá Boleslav 1:2, Litvínov 3:4, Olomouc 1:2 po prodloužení, Zlín 0:2, Plzeň 4:3 po prodloužení, Sparta 4:3, Brno 6:2, Karlovy Vary 5:6 po prodloužení, Hradec Králové 1:4, Vítkovice 2:4.

Hráčský kádr HC Dynamo Pardubice, sezona 2019/2020 – brankáři: Ondřej Kacetl, Pavel Kantor, Tomáš Vlk. Obránci: Oscar Eklund, Rhett Holland, Michal Hrádek, Michal Ivan, Jan Kolář, Jakub Mert, Juraj Mikuš, Karel Nedbal, Jan Oliva, Tomáš Voráček, Jan Zdráhal. Útočníci: Matěj Beran, Matěj Blümel, Jiří Bucek, Johan Harju, Pavel Jenyš, Denis Kindl, Robert Kousal, Matouš Kratochvil, Denis Kusý, Martin Látal, Michal Machač, Ondřej Machala, Jan Mandát, Ondřej Matýs, Michal Pochobradský, Patrik Poulíček, Michal Rouha, Vladimír Svačina, Radoslav Tybor, Roman Vlach, Daniel Voženílek. Hlavní trenér: Milan Razým (narozen 12.10.1961), asistenti trenéra: Michal Mikeska (narozen 28.4.1976), Petr Čáslava (narozen 3.9.1979).

Změny v kádru Pardubic - přišli: Jakub Štěpánek (brankář, Slovan Bratislava, KHL), Jan Kolář (obránce, Chabarovsk, KHL), Sébastien Piché (obránce, Hradec Králové), Michal Ivan (obránce, Drummondville, QMJHL), Denis Kindl (útočník, Plzeň), Martin Látal (útočník, Mladá Boleslav), Radoslav Tybor (útočník, Vítkovice), Robert Kousal (útočník, Brynäs, SWE), Johan Harju (útočník, Lulea, SWE). Během sezony: Matěj Blümel (útočník, Waterloo, USHL), Robert Kantor (brankář Sheffield, Velká Británie), Tomáš Knotek (útočník, Karlovy Vary – měsíční zkouška), Tomáš Voráček (obránce, Sparta), Roman Vlach (útočník, Plzeň), Vladimír Svačina (útočník, Kometa Brno), Pavel Jenyš (útočník, Kometa Brno) – měsíční hostování.
Odešli: Milan Klouček (brankář, České Budějovice), Vojtěch Budík (obránce, Plzeň), Nicholas Schaus (obránce, bez angažmá), Mathias Porseland (obránce, bez angažmá), Jacob Cardwell (obránce, bez angažmá), Ilja Děrvuk (obránce, bez angažmá), Martin Bučko (obránce, Košice, SVK), Jan Kloz (útočník, České Budějovice), Jordan Perret (útočník, Hradec Králové), Luboš Horký (útočník, Kometa Brno), Rostislav Marosz (útočník, Liberec), Antonín Dušek (útočník, bez angažmá), Brian Ihnačák (útočník, bez angažmá), Miloš Bubela (útočník, Banská Bystrica, SVK), Petr Sýkora (útočník, Vrchlabí), Filip Koffer (útočník, Prince George, WHL). Během sezony: Tomáš Rolinek (útočník, Vrchlabí/2. liga), Jakub Štěpánek (brankář, Třinec), Sebastien Piché (obránce, bez angažmá), Marek Hovorka (útočník, Kladno).

Kanadské bodování hokejistů HC Dynamo Pardubice po 32. extraligovém kole: 1. Radoslav Tybor 23 (15 + 8), 2. Jan Mandát 20 (9 + 11), 3. Robert Kousal 20 (8 + 12), 4. Johan Harju 14 (6 + 8), 5. Denis Kusý 12 (3 + 9), 6. Juraj Mikuš 11 (4 + 7), 7. Jan Kolář 11 (1 + 10), 8. Jan Zdráhal 10 (0 + 10), 9. Denis Kindl 9 (2 + 7), 10. Martin Látal 8 (4 + 4), 11. Patrik Poulíček 8 (2 + 6), 12. Rhett Holland 7 (3 + 4), 13. Marek Hovorka 6 (3 + 3), 14. Jan Kloz 4 (2 + 2), 15. Ondřej Machala 3 (3 + 0), 16. Matěj Blümel 3 (2 + 1), 17. Sébastien Piché 3 (1 + 2),  18. Oscar Eklund 3 (0 + 3), 19. Matěj Beran 2 (2 + 0), 20. Roman Vlach 1 (1 + 0), Ondřej Matýs 1 (1 + 0), 22. Vladimír Svačina 1 (0 + 1), Tomáš Voráček 1 (0 + 1), Michal Machač 1 (0 + 1). Celkem bodovalo 24 hokejistů.

Střelci: 15 – Tybor, 9 – Mandát, 8 – Kousal, 6 – Harju, 4 – J. Mikuš, M. Látal, 3 – Kusý, Holland, Hovorka, Machala, 2 – D. Kindl, Poulíček, Kloz, Blümel, M. Beran, 1 – J. Kolář, Piché, R. Vlach, Matýs.

Statistiky brankářů: Ondřej Kacetl (24 zápasů, 1328 odchytaných minut) - průměr 2,58 gólů na zápas, procento úspěšnosti 91,87. Robert Kantor  (4 zápasy, 230 odchytaných minut) - průměr 3,91 gólů na zápas, procento úspěšnosti 87,18. Michal Borovička (1 zápas, 36 odchytaných minut) - průměr 5,00 gólů na zápas, procento úspěšnosti 84,21. Jakub Štěpánek (6 zápasů, 312 odchytaných minut) - průměr 3,65 gólů na zápas, procento úspěšnosti 83,76. Vojtěch Nečas (1 zápas, 25 odchytaných minut) - průměr 12,00 gólů na zápas, procento úspěšnosti 72,22. Tomáš Vlk (1 zápasů, 6 odchytaných minut) - průměr 10,00 gólů na zápas, procento úspěšnosti 50,00.

Sestava Pardubic v minulém extraligovém kole: Kacetl - J. Kolář, T. Voráček, Eklund, Holland, J. Zdráhal, J. Mikuš - Tybor, Mandát, Svačina - M. Látal, Poulíček, Harju - D. Kindl, R. Vlach, Kusý - M. Beran, Matýs, Pochobradský. Trenéři: Razým, Mikeska, Čáslava.