pátek 06. ledna 2017 | Zlin Press - Roman Ordelt, Jakub Kudláč

Výhry nad Spartou a Třincem zvedly sebevědomí. Teď jede tým PSG do Chomutova

Tipsport extraliga má na programu na Tři krále 36. kolo. Zlínští hokejisté, kteří se prodrali na přelomu roku do elitní desítky, zavítají na led týmu Piráti Chomutov. Ve zlínské kabině zavládla po tříbodových výhrách nad Spartou i lídrem extraligy z Třince skvělá nálada. Svěřenci trenérské dvojice Robert Svoboda, Martin Hamrlík získali zpět sebevědomí a nyní si brousí zuby na chomutovské Piráty. Berani zatím nezískali v letošní sezoně s týmem bývalého reprezentačního kouče Vladimíra Růžičky ani bod, třetí vzájemná bitva obou soupeřů v letošní sezoně začíná na ledě v SD Arény v 17:30 hodin.

Zlínští hokejisté si připsali v posledních dvou kolech cenné výhry se Spartou a Třincem. Tříbodovou výhrou se rozloučili s kalendářním rokem 2016 a stejným počinem vstoupili i do nového roku. „Nálada po dvou výhrách nad silnými soupeři je dobrá, hráči získali sebevědomí, což je důležité pro další zápasy. Klíčem k výhrám byl vynikající výkon gólmana Libora Kašíka, který ve skvělé formě chytá stabilně. Hráči ví, že se o něj mohou opřít a mají v zádech velkou oporu,“ pověděl Robert Svoboda, trenér PSG Zlín.

Berani se dostali od prosince do velmi dobré formy, Veselý a spol. vyhráli pět z posledních sedmi zápasů a získali v nich 14 bodů. „Výkon od všech hráčů je zlepšený tím, že jsme změnili hru. Řekli jsme si zásady, které chceme dodržovat. Hráči to respektují a pomohlo jim to ve hře. Pro tým to přináší především výsledky,“ vysvětlil devětačtyřicetiletý kouč.

Zlín jede v pátek do Chomutova, kde změří síly s týmem Pirátů. Žlutomodrá družina nezískala v letošní sezoně s týmem trenéra Vladimíra Růžičky ani bod. Tým PSG nejdříve prohrál na severu Čech 3:6, poté neuspěl ani na zlínském ledě, kde soupeři podlehl těsně 1:2. Pirátům se v poslední době příliš nedaří, neboť prohráli čtyři z posledních šesti zápasů a získali v nich pouze sedm bodů. „Soutěž je velmi vyrovnaná, což se poslední dobou ukázalo. Chomutov má dobrý tým s individualitami, každopádně vyhrály tam Pardubice, proč bychom nemohli my. Nyní je v týmu pohoda, která nám umožňuje odehrát dobrý zápas pokud možno s bodovým ziskem,“ řekl Svoboda a pokračoval: „Obecně padá málo gólů, všichni mají relativně dobrou obranu, brankáři jsou dobří. Myslím si, že i nyní to bude o pár gólech. Vždy samozřejmě rozhoduje vstup do utkání, což se nám poslední dobou daří.“

Na marodce zůstávají obránce Martin Matějíček a útočník Antonín Honejsek, kteří jsou zranění. Otazník visí nad startem forvarda Jiřího Ondráčka. „Sestava se oproti minulému zápasu s Oceláři příliš měnit nebude,“ uvedl zlínský trenér, který vede mužstvo společně s Martinem Hamrlíkem od konce listopadu.

Zlínská družina bude mít v neděli zápasové volno, neboť derby s Olomoucí bylo přeloženo na úterý 10. ledna z důvodu rozsáhlé epidemie střevní chřipky v hráčském kádru Hanáků. „Olomouci jsme vyšli vstříc, protože je to nepříjemná věc. Už minulý zápas hráli v hodně ořezané sestavě, navíc mají odložený i páteční zápas. Byla slušnost jim vyhovět. Nám to nijak nenaruší koncepci. Jediná změna je, že kluci budou mít volný den v sobotu místo pondělka,“ uzavřel Robert Svoboda.

Zlínští hokejisté absolvují v den zápasu ráno rozbruslení na vlastním ledě a poté se vydají na cestu do Chomutova. Utkání 36. kola Tipsport extraligy Piráti Chomutov – PSG Zlín se hraje v SD Aréně v pátek 6. ledna od 17:30 hodin, sledujte ho na TV Tipsport, na serveru hokej.cz HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance Zlína a Chomutova v české extralize:
CELKEM: 14 zápasů, 6 – 3 – 2 – 3, celkové skóre 45:30, 26 bodů
DOMA: 7 zápasů, 4 – 1  – 1 - 1, celkové skóre 26:12, 15 bodů
VENKU: 7 zápasů, 2 – 2 – 1 - 2, celkové skóre 19:18, 11 bodů

Nejvyšší vítězství doma: 6:3, 25. února v sezoně 2013/2014
Nejvyšší prohra doma: 1:2, 30. září v sezoně 2012/2013, 20. listopadu  v sezoně 2016/2017
Nejvyšší vítězství venku: 5:1, 28. prosince v sezoně 2015/2016
Nejvyšší prohra venku: 3:6, 7. října v sezoně 2016/2017

Výsledky obou soupeřů v loňské sezoně 2015/2016: Zlín doma 2:1 po nájezdech, 4:1 – venku 1:2 po nájezdech, 5:1. Letošní sezona 2016/2017: Zlín venku 3:6 – doma 1:2.

Výsledky týmu Piráti Chomutov v letošní sezoně 2016/2017: doma Karlovy Vary 3:2, Plzeň 6:4, Liberec 3:2 po nájezdech, Sparta 4:3 po prodloužení, Pardubice 5:6 po prodloužení, Olomouc 1:4, Zlín 6:3, Brno 4:3 po prodloužení, Vítkovice 4:0, Litvínov 2:4, Sparta 6:5 po prodloužení, Třinec 5:4 po nájezdech, Olomouc 5:4 po nájezdech, Mladá Boleslav 2:1, Hradec Králové 5:4 po prodloužení, Plzeň 2:1 po prodloužení, Liberec 0:3, Pardubice 1:3,  – venku Vítkovice 3:2, Litvínov 4:2, Třinec 1:5, Mladá Boleslav 2:4, Hradec Králové 2:3, Karlovy Vary 3:4 po prodloužení, Plzeň 1:2, Pardubice 1:4, Zlín 2:1, Brno 0:3, Liberec 0:2, Karlovy Vary 5:4 po nájezdech, Vítkovice 3:4 po prodloužení, Litvínov 2:3 po prodloužení, Sparta 3:2, Třinec 1:3, Olomouc 3:1.

Kanadské bodování hráčů Piráti Chomutov po 35. extraligovém kole: 1. Michal Vondrka 33 (15 + 18), 2. Ivan Huml 26 (14 + 12), 3. David Kämpf 26 (14 + 12), 4. Michal Poletín 21 (14 + 7), 5. Vladimír Růžička ml. 18 (6 + 12), 6. Jan Rutta 18 (4 + 14), 7. Dávid Skokan 14 (8 + 6), 8. Juraj Valach 14 (3 + 11), 9. Marek Tomica 14 (3 + 11), 10. Petr Koblasa 13 (4 + 9) atd.

Statistiky brankářů: Ján Laco (28 zápasů) 2,75 gólů na zápas, 89,35 % úspěšnost, Tomáš Král (8 zápasů) 3,01 gólů na zápas, 88,78 % úspěšnost, Jan Strmeň (4 zápasy) 3,58 gólů na zápas, 87,10 % úspěšnost.

Sestava Chomutova v minulém extraligovém kole: J. Laco - Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, Rutta, J. Mrázek - Vondrka, Huml, Tomica - Skokan, Raška, Sklenář - Koblasa, Kämpf, Poletín, od 21. min navíc Šťovíček. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.