středa 11. března 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Vzájemná bilance zápasů Zlína a Brna v české extralize: v základní části se dařilo více Kometě

Celková bilance obou soupeřů v české extralize vyznívá pro zlínské Berany, kteří vyhráli dvacet z doposud jednatřiceti odehraných duelů, nicméně v letošní sezoně 2014/2015 prohrál tým PSG s Kometou tři zápasy a radoval se z výhry až ve čtvrté bitvě koncem ledna. Čajánek a spol. prohráli nejdříve doma 3:6, Zlínští nebodovali ani za pět dní v dohrávce odloženého 2. kola a na ledě Brna prohráli 3:4. Rovněž odvetný zápas v brněnském Rondu vyhrála Kometa po výsledku 2:0. Zlín porazil Kometu až na čtvrtý pokus, když koncem ledna na domácím ledě vyhrál 4:2.

V loňské sezoně 2013/2014 se v základní části více dařilo Kometě, která získala celkem sedm bodů z dvanácti možných v základní části. Brno ve Zlíně sebralo Beranům čtyři body, nejdříve prohrálo po samostatných nájezdech, nicméně na druhý svátek vánoční Kometa vyhrála 4:1. V utkáních v Kajot Areně nejdříve Brno vyhrálo 3:1, ale poslední vzájemný zápas v základní části vyzněl přesvědčivě pro Zlín po výhře 4:0.  V jarním finále se karta obrátila ve prospěch Zlína. Tým PSG Zlín ve finálové bitvě srazil Kometa přesvědčivě na kolena a vyhrál finále extraligy jasně 4:1 na zápasy.
Všechny vzájemné zápasy v sezoně 2012/2013 se staly kořistí pro tým PSG, který ztratil z dvanácti možných bodů pouhé dva.
V sezoně 2011/2012 byli Berani v zápasech s Kometou úspěšnější, neboť získali v duelech základní části sedm bodů z dvanácti možných. Doma zvítězili 4:1 a poté podlehli 2:3 v nastaveném čase, v brněnské Kajot Areně nejdříve vyhráli fotbalovým výsledkem 1:0 a poté v závěrečném kole základní části prohráli 1:4.
V sezoně 2010/2011 oba rivalové vyhráli vždy dvakrát ve vzájemných soubojích a získali shodně po šesti bodech. Skóre měla Kometa zásluhou výhry v úvodním zápase nakonec lepší 12:10. Kometa Brno hrála samostatnou českou extraligu pouze v sezoně 1995/1996, sestoupila a hrála jen první ligu. Vrátila se do ní v sezoně 2009/2010. Bilance v nejvyšší soutěži od roku 1960 však vyznívá pro Brno.

V samostatné české extralize je úvodní duel čtvrtfinálové bitvy play off 2015 v pořadí teprve 32. vzájemným zápasem při následující bilanci z pohledu zlínského týmu:

Vzájemná bilance: PSG ZLÍN – HC KOMETA BRNO v české extralize:
CELKEM: 31 zápasů, 16 – 4 – 0 – 1 - 10, 94:71, 55 bodů
DOMA: 16 zápasů, 9 – 3 – 0 – 1 - 3, 55:40, 33 bodů
VENKU: 15 zápasů, 7 – 1 – 0 – 0 - 7, 39:34, 22 bodů

Nejvyšší vítězství doma: 7:4, 24. 11. 1995 v sezoně 1995/1996
Nejvyšší prohra doma: 1:4, 24.9.2010 v sezoně 2010/2011
Nejvyšší vítězství venku: 4:1, 29. 9. 2009 v sezoně 2009/2010, 21.4.2014 v sezoně 2013/2014
Nejvyšší prohra venku: 1:4, 26.2.2012 v sezoně 2011/2012

ZÁPASY V LETOŠNÍ SEZONĚ 2014/2015
Pátek 24. října, 15. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 3:6 (0:3, 2:2, 1:1),
branky a nahrávky: 27. min Balaštík (Řezníček), 40. Leška (Köhler), 60. Tesařík (Holík, Roman Vlach) - 7. J. Hruška (V. Němec, Ptáček), 8. Dočekal (J. Svoboda, Čermák), 9. J. Káňa II (Mrázek), 31. Vondráček (Koreis), 40. Čiliak, 45. Čermák (Dočekal).
V repríze jarního finále extraligy rozhodla o výhře Brna úvodní třetina, když hosté dali během 160 vteřin tři góly a potrestali zbytečné fauly Beranů. Nadějí pro Zlín byla branka v 26. minutě, nicméně zlomový pro tým PSG Zlín byla čtvrtá branka. Při avizované početní výhodě vstřelil vlastní gól do prázdné brány Roman Vlach. Branka byla nakonec připsána brankáři Čiliakovi. Hosté přidali ve třetí třetině šestý gól. Berani hráli i za nepříznivého stavu až do závěrečné vteřiny.

Úterý 28. října, dohrávka 2. kola: HC Kometa Brno – PSG Zlín 4:3 (1:1, 1:0, 2:2), branky a nahrávky: 13. min Jan Hanzlík (Vondráček, Burian), 28. V. Němec (P. Ton), 45. Jan Káňa II (Jan Hanzlík, Čermák), 58. V. Němec (P. Ton, Kempný) - 13. Köhler (Okál), 50. Roman Vlach (Urbanec, Holík), 53. Leška (Köhler, O. Horák).
Hokejisté PSG Zlín podlehli během pěti dnů podruhé Kometě. Přitom Brno strhlo vedení na svou stranu až v 58. minutě. Předtím Berani dokázali dvakrát srovnat nepříznivý stav a nepoložilo je do kolen ani dvoubrankové vedení domácího týmu. Zlínu nepomohl ani návrat kapitána Petra Čajánka do sestavy po zranění.

Neděle 7. prosince, 28. kolo: HC Kometa Brno – PSG Zlín 2:0 (0:0, 1:0, 1:0), branky a nahrávky: 34. min Kempný (Němec, Ton), 48. Ton (Němec).
Vlachova družina nastoupila v zadních řadách vzhledem k marodce a disciplinárním trestům v okleštěné sestavě, první extraligový start si připsali Milan Přibyl, Jakub Šaur z prvoligové Třebíče a junior Michal Stuchlík. Berani vsadili na defenzivu a polovinu utkání se úspěšně bránili. Kometa se dostala do vedení v početní převaze v 34. minutě, druhý gól přidala ve 48. minutě zásluhou kapitána Tona. Čajánek a spol. v závěru nevyužili ani dvojnásobnou přesilovku.

Neděle 25. ledna, 41. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 4:2 (2:1, 1:0, 1:1), branky a nahrávky: 11. min Říčka (Holík, Roman Vlach), 15. O. Veselý (Marušák, Čajánek), 33. Říčka (Roman Vlach), 54. Čajánek (Leška, Köhler) - 2. Jan Káňa II (Čermák, Jan Hanzlík), 46. Ton (Honejsek, J. Hruška).
Hosté měli úspěšný vstup do utkání zásluhou využité přesilovky, ale poté zlínští střelci prorazili neprůstřelnost slovenského gólmana Marka Čiliaka. Ten inkasoval gól po 175 minutách a během zápasu celkem čtyřikrát lovil kotouč ze své sítě. Brno snížilo ve třetí třetině ještě na rozdíl jediného gólu, ale mistrovský Zlín definitivně rozhodl při dvojnásobné přesilovce šest minut před koncem. Utkání hrané v rychlém tempu sledovala rekordní návštěva letošní sezony ve Zlíně, do hlediště přišlo celkem 6 333 diváků.

ZÁPASY V LOŇSKÉ SEZONĚ 2013/2014
FINÁLOVÁ SÉRIE PLAY OFF 2014:
Zlín – Brno 4:1 na zápasy
1. zápas – čtvrtek 17. dubna: PSG Zlín – HC Kometa Brno 3:0 (2:0, 1:0, 0:0), branky a nahrávky: 7. min Marušák (Leška, Köhler), 15. Balaštík (Köhler, Zámorský), 37. Honejsek (Melenovský).
2. zápas – pátek 18. dubna: PSG Zlín – HC Kometa Brno 3:0 (1:0, 1:0, 1:0), branky a nahrávky: 16. min O. Veselý (Čajánek, Honejsek), 40. Honejsek (O. Veselý, Čajánek), 55. Honejsek (Čajánek).
3. zápas – pondělí 21. dubna: HC Kometa Brno – PSG Zlín 1:4 (1:1, 0:2, 0:1), branky a nahrávky: 1. min Pivko - 15. F. Čech (Zámorský, Holík), 23. Zámorský (F. Čech, Holík), 35. Köhler (Balaštík, Leška), 60. F. čech (Čajánek).
4. zápas – úterý 22. dubna: HC Kometa Brno – PSG Zlín 3:1 (2:0, 0:1, 1:0), branky a nahrávky: 7. min Jakub Svoboda (Koreis), 17. Vondráček (Koreis, Kempný), 42. Koreis (Kuboš, Žižka) - 21. Čajánek (Zámorský, Veselý).
5. zápas – pátek 25. dubna: PSG Zlín – HC Kometa Brno 5:3 (3:1, 1:1, 1:1), branky a nahrávky: 5. min Köhler (Leška, Urbanec), 14. Čajánek (Kubiš, Urbanec), 20. Zámorský (Leška, Köhler), 26. Zámorský (Marušák, Leška), 42. J. Ondráček (Melenovský) - 10. Žižka (T. Svoboda, Němec), 30. Kuboš (Žižka, Koreis), 50. Němec (Kováčik, Jakub Svoboda).

ZÁKLADNÍ ČÁST
Pátek 27. září, 6. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 4:3 po samostatných nájezdech (1:0, 2:0, 0:3 - 0:0),
branky a nahrávky: 15. min Čech (Honejsek), 24. Honejsek (Holík, Urbanec), 28. Okál (Marušák, Melenovský), rozhodující nájezd Honejsek - 41. Jenyš (Čermák), 44. Němec (Čermák, Kováčik), 56. Žižka (T. Svoboda, Nosek).
Zlínští vicemistři vedli před polovinou utkání již 3:0, ale hosté srovnali stav ve třetí třetině. Brno dvakrát využilo přesilovou hru, když vyrovnávací gól dal v 56. minutě Žižka. V prodloužení branka nepadla, velké drama rozhodly až nájezdy. Zlín měl více štěstí, když oba nájezdníci Čech a Honejsek byli úspěšní.

Středa 13. listopadu, 19. kolo: HC Kometa Brno – PSG Zlín 3:1 (0:0, 1:0, 2:1), branky a nahrávky: 22. min Němec (T. Svoboda), 50. J. Hruška (Jan Hanzlík, Burian), 59. Čermák – 47. Marušák (Honejsek, F. Čech).
Po bezbrankové úvodní třetině se dostali domácí do vedení na začátku druhé třetiny. Berani srovnali stav ve 47. minutě, ale Brno v základní hrací době strhlo vedení na svou stranu. Zlínští sehráli v závěru neúspěšnou power-play, domácí tři body zpečetili gólem do prázdné brány. Kometa vyhrála zaslouženě, Berany přestřílela v počtu střel vysoko 38:12. Jediný gól Zlína zaznamenal Jiří Marušák.

Čtvrtek 26. prosince, 32. kolo: PSG Zlín – HC Kometa Brno 1:4 (0:1, 1:2, 0:1), branky a nahrávky: 36. min Balaštík (Kubiš, Leška) -8. Vondráček, 30. J. Káňa II (Kováčik, Němec), 31. Burian, 59. T. Svoboda (Žižka, D. Nosek).
Hosté rozhodli o výhře dvěma brankami na přelomu 30. a 31. minuty. Zlín snížil ještě ve druhé třetině zásluhou kanonýra Jaroslava Balaštíka, nicméně kontaktní gól nevstřelil. Moravské derby sledovala rekordní návštěva letošní sezony ve Zlíně, v ochozech se tísnilo sedm tisíc fanoušků a zimní stadion ve Zlíně byl poprvé beznadějně zaplněný do posledního místa.

Neděle 2. února, 45. kolo: HC Kometa Brno – PSG Zlín 0:4 (0:1, 0:2, 0:1), branky a nahrávky: 17. min O. Veselý (Čajánek), 22. Honejsek (Holík, Řezníček), 25. Balaštík (Leška, Zámorský), 41. Köhler (Leška).
Demolici Brna odstartoval gól Zlína v oslabení po velké chybě gólmana Čiliaka, Berani přidali na začátku druhé třetiny další branky a cennou výhru zpečetili jednadvacet vteřin po zahájení třetí třetiny. Čajánek a spol. podali výborný výkon v defenzivě podpořený bezchybným brankářem Liborem Kašíkem, který vychytal podruhé čisté konto v extralize.

Vzájemná bilance zápasů Zlína a Brna v nejvyšší soutěži (1960 - 2015)
CELKEM: 113 zápasů - 46 výher - 12 remíz - 55 proher - celkové skóre 318:416
DOMA: 57 zápasů - 31 výher - 4 remízy - 22 proher - celkové skóre 170:175
VENKU: 56 zápasů - 15 výher - 8 remíz - 33 proher - celkové skóre 148:241