Začíná šampionát dvacítek, v konečné nominaci i Jiří Suhrada

V kanadském Edmontonu startuje ostře sledované mistrovství světa hokejistů do 20 let (ročníky 2001 a mladší). Tradiční akce bude letos na přelomu roku ostře sledovaná, neboť se představí i junioři, kteří by za normálních okolností hráli v NHL. V konečné nominaci České republiky má svého zástupce i hokejový klub PSG Berani Zlín. Na světovém šampionátu se představí devatenáctiletý obránce Jiří Suhrada, který se dostal mezi osmičku vyvolených beků v sestavě trenéra Karla Mlejnka. Mistrovství světa se uskuteční v edmontonské hale Rogers Place vzhledem ke koronavirové situaci v tzv. bublině.
Obránce Jiří Suhrada prošel úspěšně zúžením kádru z původních třinácti obránců, kteří zabojovali o světový šampionát v Kanadě. V reprezentačních mládežnických výběrech nastupuje pravidelně od nejnižší kategorie U16. „Je to pro mě velká čest obléknout národní dres, ale především velká zodpovědnost. Velmi rád jezdím na reprezentační srazy a těším se z každé pozvánky. Před sezonou jsem chtěl zabojovat o start na juniorském mistrovství světa dvacítek v Kanadě, což se mně povedlo. Je to parádní juniorská akce a každý by tam chtěl hrát,“ pověděl talentovaný urostlý bek.

Odchovanec zlínského hokeje odehrál v české extralize všech 16 zápasů před nástupem na reprezentační kemp ve Vyškově. Do nejvyšší soutěže naskočil hned v úvodním kole doma s Olomoucí, počínal si velmi sebevědomě a nevynechal žádný zápas. Zlínský hokej má na mistrovství světa dvacítek zastoupení po sedmi letech, naposledy se představil mezi juniorskou smetánkou na přelomu let 2013 a 2014 ve švédském Malmö útočník Pavel Sedláček. Filip Chytil hrál před třemi lety na juniorském MS v Buffalu už jako hráč New York Rangers působící tehdy na farmě v Hartfordu.

Češi vstoupí do turnaje ve skupině B na Štěpána zápasem se Švédskem, poté je čeká Rusko, Spojené státy a na závěr zápolení ve skupině tým Rakouska. První čtyři týmy z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále, které začíná v sobotu 2. ledna. Finále je na programu podle SEČ ve středu 6. ledna nad ránem (3.30 hodin). Všechny zápasy českého týmu ve skupině a poté vyřazovací boje play off vysílá sportovní kanál ČT sport.


Devatenáctiletý Jiří Suhrada (narozen 27. dubna 2001) je zlínský odchovanec, který odešel v sedmnácti letech během léta 2018 do Finska, kde hrál juniorskou soutěž nejdříve za Lahti Pelicans a poté v předním týmu Tappara Tampere. V loňské sezoně odehrál na severu Evropy celkem 55 zápasů s bilancí 23 kanadských bodů za 1 gól a 22 asistencí. V létě se rozhodl vrátit do Zlína a úspěšně zabojoval o místo v extraligovém kádru. V nejvyšší soutěži zatím odehrál 16 zápasů s bilancí 3 kanadských bodů za 3 asistence. Urostlý bek pravidelně nastupuje za reprezentační výběry mládežníků. Jeho otec Jiří (ročník 1969) oblékal na počátku devadesátých let dvě sezony dres zlínských Beranů, když odehrál v nejvyšší soutěži 75 zápasů, v nichž získal 31 bodů. V současnosti působí jako trenér u mládežnických celků Zlína. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT


Program MS hokejistů do 20 let 2021 (Edmonton, provincie Alberta - Kanada, 25.12. - 5.1.)

Skupina A: Kanada, Finsko, Švýcarsko, Slovensko, Německo
Skupina B: Rusko, Švédsko, USA, Česká republika, Rakousko

Sobota 26. prosince
20:00 hodin: Švédsko – Česko 

Pondělí 28. prosince:
3:30 hodin: Česko – Rusko 

Úterý 29. prosince:
20:00 hodin: USA – Česko

Čtvrtek 31. prosince:
20:00 hodin: Česko – Rakousko

Vyřazovací zápasy play off o medaile
Sobota 2. ledna:
18:00 hodin: 1. čtvrtfinále
21:30 hodin: 2. čtvrtfinále

Neděle 3. ledna:
1:00 hodin: 3. čtvrtfinále
4:30 hodin: 4. čtvrtfinále

Úterý 5. ledna:
0:00 hodin 1. semifinále
3:30 hodin: 2. semifinále
23:30 hodin: zápas o 3. místo

Středa 6. ledna:
3:30 hodin: finále

×
Dnes v 15:30 | Muži
HC VERVA Litvínov
PSG Berani Zlín