Zlínští Berani znovu pomáhají, darovali krevní plasmu

V minulém týdnu se zlínští Berani vydali na hematologicko-transfuzní oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ke kontrolnímu odběru na zjištění protilátek COVID-19. Dnes na to vybraní jedinci navázali darováním rekonvalescenční plasmy, která má potenciál pomáhat při léčbě nejtěžších případů onemocnění COVID-19.

Ze skupiny 16 hráčů a realizačního týmu byli jako vhodní dárci shledáni čtyři. Z hráčské kabiny mladí hokejisté Matyáš Hamrlík a Jiří Karafiát. Z realizačního týmu trenér brankářů Richard Hrazdira, dále ředitel zimního stadionu David Navrátil. Ani jeden z vybraných neváhal s účastí na odběru ani vteřinku:

"Bavili jsme se už předtím s klukama, že bychom nějak pomohli. S Matym Hamrlíkem jsme vůbec neváhali, snažíme se pomoct, co to jde, a když je ta příležitost, byli jsme jednoznačně pro," komentoval svou účast hned po odběrech Jiří Karafiát

V podobném duchu se k odběrům postavil i Matyáš Hamrlík: "Hned jsem si byl jistý, že je to dobrá věc. Neváhal jsem a šel. Byli jsme na kontrolních odběrech společně s tátou, toho nakonec nevybrali, tak jsem šel darovat jen já. Škoda."

"Ukázalo se, že celkem čtyři členové hokejového týmu mají potřebné protilátky, byli tedy pozváni k dnešnímu odběru. Tři dárcové se dnes dostavili, u jednoho vyšlo najevo, že podstoupil tetanovku, je tedy na měsíc vyloučený. Odebrali jsme jim tzv. plnou krev, tedy kompletní krev, ze které bude separována plasma. Odběr probíhal za stejných podmínek, jako klasické darování krve, tedy stejné množství krve, odběr na lačno, hodně pít atd," vyjádřil se k průběhu odběrů Zdeněk Dvořák, PR specialista Krajské nemocnice Tomáše Bati.

Pomoci můžete i Vy, fanoušci Beranů. Ideálními dárci rekonvalescentní plazmy jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Veškeré potřebné informace lze získat na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687.

Fotogalerie