čtvrtek 04. dubna 2013 | Zlin Press - Roman Ordelt

BRAVO! Hokejisté PSG Zlín smetli z cesty Třinec a postoupili po osmi letech do FINÁLE extraligy!

Článek průběžně aktualizujeme. Čajánek a spol. to dokázali! Hokejisté PSG Zlín vyhráli šestý zápas semifinále play off na ledě Třince 4:3, celou sérii poté 4:2 ba zápasy a zajistili si po osmi letech postup do finále extraligy! Vlachova družina zvládla šestý semifinálový zápas, když k pátému postupu zlínského hokeje do finále zavelel kanonýr Jaroslav Balaštík, který se trefil hned dvakrát. Další góly přidali Petr Leška a Zdeněk Okál. Zlín se utká ve finále s Plzní, bitva o mistra začíná v úterý 9. dubna na zlínském ledě.

3:4
(0:1, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 27. min Bonk (M. Růžička, Roth), 55. Zíb, 59. Peterek (Orsava) - 1. Leška (O. Veselý, Ondráček), 25. Balaštík, 49. Balaštík (Čech, Kostourek), 50. Okál (Čajánek). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: bez. Diváci: 4 806. Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 3:4.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík (50. min Hrubec) - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Lojek, Ovčačík - M. Růžička, Bonk, Rákos - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Orsava - Rufer, Matuš, Ostřížek. Trenéři: Turek, Janků a Kameš.

Berani Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Horák, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Tesařík - Ondráček, Leška, O. Veselý - Okál, Čajánek, Čech - Balaštík, Melenovský (31. P. Sedláček), Köhler - Šlahař, Kostourek, Fořt. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, a Hrazdira.

Diváci se sotva stačili usadit na svých místech v hledišti, Berani již vedli 1:0. Oceláři sice úvodní vhazování vyhráli, nicméně o kotouč vzápětí přišli a Zlín dostal puk za Hamerlíkova záda. Třinecký brankář střelu Veselého vyrazil na hokejku kouzelníka Lešky, který otevřel střelecký účet šestého semifinále. Dvě minuty poté mohl jít tým Petra Čajánka do dvoubrankového náskoku, po střele Čecha se však ozvala pouze tyč. V sedmé minutě usedl zlínský kapitán na trestnou lavici a třinečtí hokejisté ihned zahrozili. V rozhodujícím okamžiku Adamský netrefil skákající puk před prázdnou bránou. V polovině první třetiny dostali domácí obrovskou příležitost na srovnání, když hráli po chybách Zlína za špatné střídání a vyhozený do hlediště dvojnásobnou přesilovku v délce 72 vteřiny. Čajánek navíc zlomil hůl a Zlín bránil prakticky pouze ve dvou. Třinec si sice vypracoval několik šancí, Sedláček však vytáhl několik famózních zákroků a domácí přesilovku nevyužili. Zlín hrál zodpovědně ze středního pásma a soupeře do výraznější šance nepustil. Ten si šanci vypracoval paradoxně ve vlastním oslabení, Roth se dokázal s pukem uvolnit, Sedláčkovu svatyni však netrefil. Berani v první třetině s obrovskou dávkou štěstí neinkasovali a jeden gól sami vstřelili.

Hned na začátku druhé třetiny měli hosté k dispozici přesilovou hru, když rozjetého Okála musel Galvas zastavit faulem. Zlín sice přesilovku nevyužil, nicméně chuť si spravil o chvíli později na začátku 25. minuty, kdy střelecký půst ukončil kanonýr Balaštík a konečně vstřelil první branku v letošním play off. Nejlepší střelec Zlína v základní části byl za dvě minuty i u další branky, tentokráte bohužel na opačné straně. O puk jej při hře čtyři na čtyři obral třinecký snajpr Růžička, adresoval kotouč Rothovi, jehož nahození dorazil do Sedláčkovi brány osamocený Bonk. Ve 35. minutě se za ocelovou defenzívu dostal Zdeněk Okál, za záchranou brzdu zatáhl Roth a sudí přiřkli Okálovi trestné střílení. Černý beran, jak se sám Okál nazval, ale bohužel koncovku uspěchal a trefil pouze Hamerlíka. Na druhé straně zastavil ve 37. minutě Orsavův průnik Sedláček. Necelou minutu před koncem druhého dějství se na trestnou lavici odebral Okál, Třinec tak závěrečnou třetinu začal v početní výhodě.

Třinec se dostal do tlaku v úvodu třetí třetiny zásluhou přesilové hry, Adamského šanci Sedláček na zemi vykryl. O minutu později se před zlínskou bránou zčistajasna zjevil Peterek, po kličce do bekhendu zakončoval z hranice brankoviště do odkryté brány. Při Sedláčkovi však stal anděl strážný, když třinecký matador bránu přestřelil. Třinci šlo o všechno a v této třetině byl na ledě aktivnější než soupeři ze Zlína. Sedláček zažil nejednu krušnou chvíli a musel čelit pořádné salvě ran z třineckých hokejek. Ve 49. minutě nedal šanci na srovnání Růžičkovi, z následného protiútoku se opět do horního růžku trefil znovu probuzený střelec Zlína Balaštík a poslal svůj tým podruhé v zápase do dvoubrankového náskoku. Než se Třinečtí stačili z téhle rány vzpamatovat, lovil puk po střele Okála ze sítě znovu Hamerlík. Ten se následně odebral na svou střídačku a místo mezi tyčemi přenechal náhradníkovi Hrubcovi. Pět minut před koncem se zoufalství podepisovalo nejen na odcházejích divácích, ale především na domácích hráčích, kterým se nedařilo Sedláčka překonat. V 55. minutě srazil do zlínské brány puk rukou Zíb a rozhodčí Fraňo k překvapení všech gól po dlouhém rozhovoru s videorozhodčím uznal. Zápas nabral na obrátkách minutu a půl před koncem základní hrací doby snížil rozdíl jediné branky Peterek. Třinec si v posledních chvílích zápasu vytvořil velký tlak při power play, největší šanci však Peterek zahodil a Zlín se dokázal ubránit.

Zlínský hokej se těší z pátého postupu do finále hokejové extraligy, tentokrát po osmi letech! Čajánek a spol. překonali za vysněným snem další těžký úkol, neboť přemohli ve značně oslabené sestavě (scházelo až šest hráčů základní sestavy) nebezpečný Třinec v semifinálové sérii 4:2 na zápasy! Hoši, děkujeme.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Jan Peterek - Jaroslav Balaštík.

Josef Turek (hlavní trenér HC Oceláři Třinec): "Gratuluji Zlínu k postupu, začali jsme ve Zlíně velmi dobře, druhý zápas jsme tam vyhráli. Doma jsme už na předchozí výkony nenavázali, dvakrát jsme prohráli na penalty, alespoň jeden zápas jsme měli vyhrát. Obrátit sérii za nepříznivého stavu 1:3 je pak velmi těžké. Přesto kluci bojovali, dali jsme dvacet gólů na šest zápasů, což je poměrně dost. Bohužel bylo dnešní zápas za stavu 4:1 velmi těžké obracet, přesto jsme mohli v závěru dokonce vyrovnat, ale Růžička velkou šanci neproměnil. Celá série se v tento moment nelámala, to bylo určitě dříve. Výborně u soupeře zachytal Sedláček, který svůj tým hodně podržel."

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Považuji za velký úspěch, že jsme dokázali vyhrát třikrát v Třinci. Před sérii jsme si říkali, že když tady vyhrajeme jednou, bude to úspěch. V dnešním zápase jsme měli v některých fázích utkání štěstí. Třinec hodně šancí nevyužil, ale pak se mu to štěstí vrátilo v závěru a dal dva šťastné góly. Celé utkání jsme šli výhře naproti a nakonec jsme to i přes drobné chyby v závěru vybojovali."