pátek 28. března 2014 | Zlin Press - Michael Kachlíř, Roman Ordelt

BRAVO! Kapitán ČAJÁNEK poslal Zlín do semifinále, Berani vyřadili nebezpečný Hradec

Hokejisté PSG Zlín porazili v šestém zápase čtvrtfinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy Mountfield HK Hradec Králové na jeho ledě 2:1 v prodloužení a celou sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Rozhodující gól vstřelil v čase 75:14 minuty kapitán Petr Čajánek. Vlachova parta se ujala vedení zásluhou využité přesilovky pět na tři, odražený kotouč po střele Jiřího Marušáka usměrnil do odkryté sítě Jaroslav Balaštík. Domácí srovnali krok ve třetí třetině při signalizovaném vyloučení jednoho ze zlínských hráčů. V nastaveném čase měl Hradec Králové více ze hry, ale rozdílový gól vstřelil při signalizované přesilovce pro Zlín kapitán Petr Čajánek. TÝM PSG ZLÍN JE SEMIFINÁLE, kde si zopakuje loňskou bitvu s Třincem.

ČF6 / pátek 28. 3. 2014 / 17:10
Mountfield HK Hr.Králové - Berani Zlín Zlín
1:2p
(0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 48. Škoda (Dej, Pospíšil) - 38. Balaštík (Marušák, Leška), 76. Čajánek (Marušák, Leška). Rozhodčí: Husička, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5, navíc Zámorský (Zlín) na 10 minut. Využití: 0:1. Diváci: 5 742. Střely na branku: 29:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

Mountfield HK: Kantor - Vydarený, Harant, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Jank - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Tvrdík, Pospíšil - Švagrovský, Knotek, Škoda - Rousek, Červený, J. Marek. Trenéři: Draisaitl, Kučera.

Berani Zlín: Štůrala - Zámorský, Urbanec, Marušák, Kotvan, Horák, Řezníček - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, F. Čech. Trenéři: Rost Vlach, Jurík, Hrazdira.

Ve druhém zápase po sobě dostal důvěru trenérů Zlína brankář Štůrala. Po opatrném začátku a ubráněném oslabení postupně přebírali iniciativu Zlínští. V dobré pozici vystřelil Holík do připraveného Kantora a následně neuspěl ani Veselý. Parádní střídání odehrála Čajánkova formace, která zavřela soupeře ve svém útočném pásmu. Po sérii přihrávek, ale chybělo gólové zakončení. Na druhé straně po ojedinělé chybě zlínské obrany ujel Mertl sám na Štůralu, jehož ale nepřekonal. Na zlínského brankáře nevyzrál ani střelou od modré čáry Kudrna. Zmatek v hradecké obraně využil ke střele z pravého kruhu Honejsek, jehož pokus chytil Kantor ukázkovým semaforem. I přes herní a územní převahu hosté do první sirény gól nevstřelili.

Po změně stran si Kubiš vynutil faul Haranta. V dobré šanci vystřelil Leška do Kantora, jenž vzápětí odehrál odražený puk do bezpečí. V dalším průběhu se oba týmy snažily dobýt útočné pásmo soupeře. To se jim ale nedařilo ani během souběžného vyloučení Červeného a Horáka. Mountfield si vytvořil drtivý tlak. Ptáček natřikrát neuspěl proti Štůralovi a po něm se do obrovské šance dostal Škoda. Na hradeckého útočníka zívala prázdná branka, když mu do střely v poslední chvíli padl Kotvan. Zlínský obránce poté vyfasoval menší trest za zalehnutí kotouče. Ve velké šanci vystřelil Frühauf do Štůraly. Po následném vyloučení Frühaufa a Haranta měli Zlínští k dispozici dvojnásobnou přesilovku v délce 103 vteřin. Tu využili už po 20 vteřinách díky gólu Balaštíka. Do druhé sirény byl ještě vyloučen Zámorský, který za protesty ještě vyfasoval přídavkem desetiminutový trest. Na průběžném těsném vedení Zlína se nic nezměnilo.

Ve třetí části měl blízko ke druhému gól Balaštík, ale Kantora neprostřelil. Štůrala se nadále činil a držel naděje na udržení druhého čistého konta v řadě. Po vyloučení Kotvana v brankovišti doslova čaroval. Svými excelentními zákroky přivedl k zoufalství Vydareného a Kudrnu. Paradoxně po ubráněném oslabení zlínský fantom nakonec kapituloval. V ponechané výhodě jej překonal Škoda a Štůrala inkasoval po 108 minutách v play off. Utkání dostalo spád a útoky se přelévaly na obě strany. Tvrdou ránu Šimánka vyrazil Štůrala se štěstím. Na opačné straně zblízka neuspěl agilní Balaštík. S přibývajícím časem se oba týmy soustředily na obranu. V ojedinělých šancích Čajánek vystřelil nepřesně a na druhé straně se Vydarený dostal ke střele až z ostrého úhlu. Po oboustranně taktickém závěru základní hrací doby přišlo na řadu třetí prodloužení v sérii.

Na začátku nastaveného času Honejsek otestoval pozornost Kantora. Po střele Škody si další důležitý zákrok připsal Štůrala. Týmy se nesoustředily pouze na obranu a pokračovaly v útočení. Střely Holíka a Köhlera v hostující brance neskončily. Proti Štůralovi nebezpečně zahrozili Jank, Kudrna a Vydarený. Klíčová událost zápasu nastala v 76. minutě. Leška si vynutil faul Frühaufa a v ponechané výhodě kapitán Čajánek z dorážky pohodlně skóroval do odkryté branky. Tým Zlína zvítězil potřetí v sérii s Hradcem v prodloužení a slaví postup do semifinále!

Nejlepší vyhodnocení hráči: Pavel Kantor - Jaroslav Balaštík.

Juraj Jurík (druhý trenér PSG Zlín): "Utkání bylo celkově vyrovnané. Věděli jsme, že máme ten bodík navíc a i minulý zápas nám vyšel. Dvě třetiny bylo poznat, že jsme hráli dobře. Domácí v poslední třetině věděli, že mají nůž na krku. Zlepšili hru, byli aktivnější, po zásluze si vynutili gól na 1:1 a šlo se do prodloužení. Pro nás šťastné, neboť potřetí v sérii jsme dali gól v prodloužení. Projevilo se, že jsme měli více zkušenějších hráčů, kteří mají něco odehrané."