neděle 16. února 2020 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani desátou výhru v řadě nad Pardubicemi nepřidali

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v zápase 46. kola Tipsport extraligy 2019/2020 na ledě týmu HC Dynamo Pardubice 2:3. Žižka a spol. nenavázali na předchozí sérii devíti výher za sebou nad Pardubicemi a vyšli tentokrát bez bodu. Východočeši si připsali cenné tříbodové vítězství v cestě za záchranou v nejvyšší soutěži. Domácí šli v první třetině do dvougólového vedení, ale Zlínští ve druhé periodě srovnali stav. Dynamo rozhodlo zásluhou využité přesilovky gólem z 52. minuty. Branky hostů dali Lukáš Buchta a Valentin Claireaux. Zlín hraje v dalším kole v sobotu 22. února doma derby s Kometou Brno, začátek v 15 hodin.

46. kolo / neděle 16. 2. 2020 / 16:30
HC Dynamo Pardubice Pardubice - Berani Zlín Zlín
3:2
(2:0, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. min Zacharčuk (Tybor, J. Kolář), 20. Poulíček (Vondrka, J. Kolář), 52. Tybor (Vondrka) - 24. Buchta (Dufek, Claireaux), 37. Claireaux (Dufek, M. Novotný). Rozhodčí: Jeřábek, T. Veselý – Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:5, navíc Kubiš (Zlín) na 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7 435. Střely na branku: 30:25. Zblokované střely: 4:17. Hity: 15:6. Vhazování: 33/65 (51%) - 32/65 (49%). Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.

HC Dynamo Pardubice: Kantor - Ivan, Mikuš, J. Kolář (C), Zacharčuk, Holland, T. Voráček - Tybor, R. Kousal, Vondrka - Svačina, Poulíček, Mandát (A) - M. Látal, Harju, Kusý - Paulovič, Rolinek (A), Blümel. Trenéři: Razým, Mikeska, Čáslava.

Berani Zlín: Kašík - D. Nosek (A), Žižka (C), Ferenc, Freibergs, Buchta, M. Novotný, Řezníček - Dufek, Claireaux, Herman - Šlahař, Honejsek, Okál - J. Ondráček, Fryšara, Köhler - P. Sedláček, Kubiš (A). Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Hned v desáté vteřině utkání odešel na trestnou lavici Fryšara, když zahákoval najíždějícího Tybora a Pardubice hrály úvodní přesilovou hru. Před zlínským gólmanem Kašíkem dorážel Kousal, ale Berani se ubránili. Střelecký účet zápasu otevřeli domácí ve 4. minutě při hře čtyři na čtyři. Po rychlém brejku dva na jednoho vypálil přesnou ránu z voleje ruský bek Zacharčuk a Kašík zaregistroval kotouč až v síti. Berani se postupem času osmělili a domácí brankář Kantor zasahoval po šancích Dufka a Honejska. Náskok Dynama mohl navýšit Tybor, ale ve vyložené příležitosti selhal, když netrefil odkrytou bránu. Zlínští v závěru první třetiny zvýšili tempo, těsně minul Köhler a neujala se ani nahrávka Novotného před domácí brankoviště. Paradoxně hosté inkasovali těsně před první sirénou gól v početní výhodě, v oslabení se dostali Východočeši do brejku a Poulíček překonal Kašíka.

Zlín snížil nepříznivý stav duelu ve 24. minutě. Claireaux od mantinelu vyslal střelu, vyražený kotouč Kantorem dostal obránce Buchta z dorážky za brankovou čáru. Pozornost zlínského brankáře vyzkoušel poté střelou od modré čáry Voráček. Pardubice se začaly po kontaktním gólu Beranů strachovat o výsledek a jejich kombinace přes střední pásmo vázla. Do jedné z ojedinělých šancí Dynama se dostal ve 34. minutě zkušený Vondrka, ale Kašík střelu vykryl. Východočeši poté uzamkli soupeře v obranném pásmu při druhé přesilovce, Kašík vyrazil teč Poulíčka po Zacharčukově ráně. Po tlaku domácího týmu se ale radovali Berani v 37. minutě ze srovnání stavu. Francouz Claireaux dostal přihrávku od Dufka do prostoru mezikruží a jeho krásná střela skončila v síti.

Berani mohli strhnout vedení na svou stranu na začátku třetí třetiny. Za katrem pykal za podražení Ivan a hosté vyslali na pardubickou klec spršku střel. V největší šanci trefil Dufek jen beton Kantora a po skončení přesilovky osamocený Okál minul bránu. Dynamo poté zabralo a zápas nakonec rozhodla využitá početní výhoda v 52. minutě. Vyloučen byl Claireaux a domácí jeho prohřešek potrestali za pouhých dvacet vteřin, když Tybor se trefil přesně z prostoru křídla nad Kašíkovo rameno. Berani si vytvořili v závěru tlak, ale naděje na srovnání stavu zastavil v závěru základní hrací doby faul Buchty. K úspěchu nevedla ani krátká power play.

Nejlepší hráči: Jan Kolář - Jan Dufek.

Milan Razým (hlavní trenér HC Dynamo Pardubice): "Povedl se nám do vstup do utkání a první třetina, kdy jsme vedli 2:0. Soupeř ve druhé třetině přidal na tempu a zatlačil nás. Převzal iniciativu a zaslouženě vyrovnal. Rozhodnutí přišlo v závěrečné třetině. Zlín sehrál perfektně přesilovou hru, ale neprosadil se střelecky i zásluhou obětavosti našich hráčů. Začali jsme padat do střel, ubránilo jsme se. Šanci při naší přesilovce jsme poté využili ve vítězný gól. O cenné vítězství jsme bojovali až do samotného závěru a jsme za výhru nesmírně šťastní. Tříbodová výhra nás udržuje ve hře o záchranu."

Robert Svoboda (hlavní trenér PSG Berani Zlín): „Byl to již několikátý zápas, kdy jsme měli špatný vstup a poté musíme nepříznivý vývoj dohánět. Ať už na Kladně nebo doma s Libercem. Pokud si to hráči neuvědomí, tak čtyřicet minut je málo. Sice jsme po špatném začátku vyrovnali a v kabině si řekli, co by nás mohlo dovést k vítěznému konci. Rozhodly ale dvě přesilové hry, a to jedna domácích a jedna naše. Bohužel jsme prohráli.“