pátek 05. března 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani drželi s výjimkou druhé třetiny s Tygry krok. Srazilo je pět gólů

Hokejisté PSG Berani Zlín prohráli v 51. kole Tipsport extraligy 2020/21 na ledě týmu Bílí Tygři Liberec 2:5 a nelichotivou sérii prohraných zápasů v řadě prodloužili na číslo sedm. O konečném výsledku rozhodla ve prospěch favorita druhá třetina, ve které Bílí Tygři vstřelili pět branek a výhrou si upevnili postavení v elitní čtyřce a přímý postup do čtvrtfinále vyřazovacích boků v play off. Severočeši během čtyři minut v prostřední třetině vstřelili tři góly a rázně vykročili za výhrou. Brankář Daniel Huf i přes pět inkasovaných gólů předvedl celkem 42 úspěšných zákroků. Berani bojovali a v závěru ještě snížili na přijatelný rozdíl tří branek ve skóre. Branky dali Zdeněk Okál a Jan Václavek, Premiérový start v extralize si připsal teprve sedmnáctiletý útočník Šimon Frömel. Zlín uzavře letošní nevydařenou sezonu v neděli 7. března domácím soubojem proti Litvínovu.

51. kolo / pátek 5. 3. 2021 / 18:00
Bílí Tygři Liberec Liberec - Berani Zlín Zlín
5:2
(0:0, 5:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. min Bulíř (Gríger, Lenc), 25. A. Musil (Birner), 27. Gríger (Najman, Bulíř), 34. Birner, 39. Najman (Bulíř, Rosandič) - 36. Okál (Honejsek, Václavek), 52. Václavek (Okál, Řezníček). Rozhodčí: Roman Svoboda, Kika – Ganger, Klouček. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: bez. Střely na branku: 49:19 (17:4, 25:8, 7:7). Zblokované střely: 24:6. Hity: 6:6. Vhazování: 48/68 (71%) 20/68 (29%). Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2.

Bílí Tygři Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, Kunst – Birner (A), A. Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – J. Vlach, P. Jelínek (C), R. Pavlík – Rychlovský, Šír, D. Špaček. Trenéři: P. Augusta, J. Kudrna, Láska.

Berani Zlín: Huf - Řezníček, Žižka (C), Gazda, Ferenc, M. Novotný, D. Nosek (A), Suhrada - Kubiš (A), Fořt, Vopelka - Okál, Honejsek, Václavek - Sebera, P. Sedláček, Chludil - Frömel, Karafiát, J. Ondráček. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

První třetina

Berani měli před závěrečným zápasem na venkovním ledě v letošní sezoně s Libercem lepší bilanci vzájemných střetnutí, neboť se dvakrát ze tří duelů radovali z vítězství. Brankář Zlína Huf byl od úvodních minut v plném zápřahu, jeho formu prověřili Birner, kapitán Jelínek, Kohlmann pumelicí od modré čáry a Lenc. V polovině třetiny odešel za katr Honejsek a Bílí Tygři hráli úvodní početní výhodu. Paradoxně se dostali do největší šance hosté, když při přečíslení dva na jednoho nebezpečně vystřelil z prostoru pravého kruhu Pavel Sedláček pouze do výstroje domácího gólmana Kváči. Severočeši v přesilovce neuspěli, když v koncovce neuspěli po teči Gríger, neujala se střela Rosandiče a ani rána Jaroslava Vlacha. Domácí získali značnou střeleckou převahu, slibnou příležitost si vypracoval v 16. minutě Adam Musil, ale rovněž domácí se v posledních kolech trápí v produktivitě. Potvrdilo se při druhé početní výhodě pro Bílé Tygry, kdy Lenc spálil tutovou šanci. Huf pochytal celkem 18 střel.

Druhá třetina

Beranům začátek prostřední periody vůbec nevyšel, neboť během čtyř minut třikrát inkasovali! Liberec otevřel střelecký účet duelu zásluhou využité přesilovky ve 23. minutě. Prohřešek Okála proti pravidlům potrestal po ukázkové kombinaci Bulíř, který se nemýlil z prostoru mezikruží střelou mezi Hufovy betony - 1:0. Ve 25. minutě se prodral před zlínského brankáře Adam Musil a předvedl úspěšnou kličku do forhendu - 2:0. Třetí gól přišel v 27. minutě, Najman našel u tyčky Grígera, který usměrnil kotouč do odkryté svatyně - 3:0. Berani se mohli vzpamatovat z třígólové sprchy při úvodní přesilovce a nehráli ji vůbec špatně. Střely Vopelky pochytal Kváča a neuspěl ani Gazda. Mužstvo zpod Ještědu bylo nadále při chuti a vytvořilo si velký tlak. Střela Vlacha se zastavila ještě na tyči, ale vzápětí hosté inkasovali počtvrté. Huf vyrazil tečovaný kotouč a Birner ho usměrnil do odkryté brány - 4:0. Zlínští se nevzdali a v 36. minutě předvedli skvělou individuální akci. Okál se dostal po povedené kličce do prostoru mezikruží a tvrdou ránou pod lapačku překonal Kváču - 4:1. Ze strany Severočechů to však nebylo všechno. Ještě před druhou sirénou zamířil přesně z pravého kruhu junior Najman - 5:1.

Třetí třetina

Bílí Tygři nepolevili v nasazení ani v závěrečném dějství. Vytvářeli si řadu šancí, ale v koncovce už nebyli tak přesní jako ve druhé třetině a řadu střel pochytal Huf. Berani hrozili především z úniků. Zatímco Chludil svůj nájezd neproměnil, v 52. minutě byl Václavek úspěšný, když se prosadil před Kváčou blafákem do bekhendu - 5:2. Hosté mohli zkorigovat nepříznivý stav v závěru ještě při dvojnásobné přesilovce v délce 69 vteřin, ale Vopelka s dorážkou neuspěl.

Patrik Augusta (hlavní trenér Bílí Tygři Liberec): „Jsme rádi za vítězství. Potřebovali jsme ho, abychom se udrželi ve hře o nejlepší čtyřku. Začátek utkání byl z naší strany trochu nervózní, nedostávali jsme se do ideálních brankových příležitostí. Zlín dobře bránil, ale po prvním gólu to z hráčů spadlo. Poté jsme odehráli výbornou druhou třetinu, která rozhodla o osudu tohoto zápasu."

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Utkání jsme zvládli poměrně dobře vzhledem k naší formě. Ve druhé třetině jsme se zcela zhroutili, byl to obrovský výpadek. Nejlepší byla z naší strany první perioda, třetí byla koukatelná, ale druhá přímo katastrofální. Konečný výsledek 2:5 je pro nás ještě dobrý, bojujeme sami se sebou. Po úvodní dvacetiminutovce jsme ještě byli optimističtí, že by to mohlo dopadnout dobře. Ale zápas se hraje šedesát minut a ne čtyřicet."