neděle 10. ledna 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani důležité body na jihu Čech nevybojovali, Motor stáhl ztrátu

Hokejisté PSG Berani Zlín nenavázali na výhru 4:1 z úvodního souboje na ledě celku Madeta Motor České Budějovice a v utkání 34. kola Tipsport extraligy 2020/21 prohráli 1:3. V důležitém zápase pravdy týmů ze spodních pater tabulky se hrálo o pomyslných šest bodů. Staronový nováček extraligy se dostal již ve 14. minutě do dvoubrankového vedení, ale bojující Berani vstřelili na začátku třetí třetiny kontaktní gól a byli dále ve hře o body. Jihočeši však rozhodli o cenné výhře čtyři minuty před třetí sirénou, Motor doma vyhrál po dlouhých 15 zápasech a v tabulce se přiblížil na rozdíl pouhých šesti bodů. Jediný gól zaznamenal Lukáš Vopelka. Zlín hraje v úterý 12. ledna doma s Libercem.

3:1
(2:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. min Prokeš, 14. Suchánek, 57. Z. Doležal (Pýcha) - 44. Vopelka (Ferenc, Kubiš). Rozhodčí: Jeřábek, Lacina – Frodl, Komárek. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: bez. Střely na branku: 39:25. Zblokované střely: 10:17. Hity: 2:1. Vhazování: 40/66 (61%) - 26/66 (39%). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

HC Motor České Budějovice: Čiliak – Allen, Pýcha (C), Plášil, Vydarený (A), Slováček, Suchánek – Z. Doležal, D. Voženílek, Forman – Karabáček, Toman, M. Novák – P. Novák, R. Přikryl, Beránek – Jonák, Prokeš, Christov - od 28. min Holec. Trenéři: Prospal, Totter, Hrubec.

Berani Zlín: Kašík - Řezníček, Gazda, Žižka (C), Ferenc, M. Novotný, Nosek (A), Suhrada - Köhler, Fryšara, Dufek - Kubiš (A), Fořt, Vopelka - Okál, Honejsek, Šlahař - J. Ondráček, P. Sedláček, Karafiát. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

První třetina

V souboji dvou týmů s nejmenším bodovým ziskem v extralize začali lépe domácí. Již ve 2. minutě neprostřelil zlínského gólmana Kašíka zblízka volný obránce Vydarený. Motor byl v úvodních minutách aktivnější, ale skóre mohli otevřít Berani. V 5. minutě mířil z prostoru mezikruží Fořt pouze do tyčky Čiliakovy svatyně. Zlínští přidali na obrátkách a před domácí bránou bylo pořádně horko. Nejdříve mířil dvakrát nepřesně zkušený Nosek, poté ránu Dufka vytěsnil Čiliak ramenem do bezpečí. Střelecký účet duelu nakonec otevřeli Jihočeši v 11. minutě po zaváhání hostů ve středním pásmu, když se k puku dostal Prokeš a tvrdou ránou k tyči překonal Kašíka - 1:0. Zlínský gólman mužstvo podržel po nájezdu Martina Nováka, ale ve 14. minutě lovil kotouč ze své sítě podruhé. Na modré čáře se po hostující nedůsledné rozehrávce zmocnil puku obránce Suchánek a parádní bombou zvýšil náskok Budějovic - 2:0. Motor v závěru třetiny tlačil, Forman v zakončení neuspěl a naprázdno vyšla i úvodní přesilovka zápasu při vyloučení Köhlera.

Druhá třetina

Berani nabídli po dvou faulech soupeři další početní výhody ke zvýšení náskoku. Naštěstí měl Kašík dobře postavenou brankovou konstrukci, když po ráně Plášila od modré čáry se rozezněla tyčka. Naopak Zlínští se dostali v oslabení do rychlého přečíslení, jenže Fořt v koncovce na Čiliaka nevyzrál. Akcie hostů držel nad vodou Kašík, před polovinou utkání na něho nevyzrál navrátilec v sestavě Motoru Holec, když kličku do bekhendu nedotáhl do úspěšného konce. Hosté hrozili před budějovickou svatyní především z brejků, při jednom z nich neuspěl Karafiát. Zlín hrál první přesilovku až v 35. minutě po prohřešku juniora Beránka, ale do vážnější střelecké pozice se neprobojoval. Domácí udrželi dvougólový náskok i do druhé sirény.

Třetí třetina

Zlínu vyšel nástup do závěrečné třetiny. S koncem trestu Christova přišel kontaktní gól, ve 45. minutě Ferenc vystřelil z úhlu, od betonu Čiliaka se kotouč dostal do prostoru kruhu k Vopelkovi, který překonal přesnou střelou z první domácího brankáře - 2:1. Není bez zajímavosti, že právě Vopelka se snažil v létě vybojovat smlouvu na jihu Čech. Berani se dostali zpět do hry, nicméně hra byla neurovnaná a obě mužstva se těžkopádně dostávala do zakončení. Tuhý boj nakonec rozsekla v neprospěch Beranů 57. minuta, Pýcha posunul kotouč do středního pásma, kde se ho ujal Zdeněk Doležal a Kašíkovi střela propadla z lapačky do sítě - 3:1.

Václav Prospal (hlavní trenér Madeta Motor České Budějovice): "Jsme rádi, že jsme z první třetiny odešli s dvougólovým vedením, neboť Zlín tam měl šance, které naštěstí pro nás nevyužil. Podržel nás brankář Marek Čiliak. Využili jsme zaváhání soupeře ve středním pásmu a vzápětí jsme přidali druhý gól. Najednou se nám hrálo lépe, k čemuž pomohly i dvě přesilové hry na začátku druhé třetiny. Ty jsme ale nesehráli vůbec dobře, navíc v závěru oslabení přišel inkasovaný gól. Uklidnil nás až v závěru utkání třetí gól. Těší mě, že po debaklu v Liberci jsme doma získali tři body, navíc proti velmi houževnatému soupeři jako byl Zlín."

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Nezačali jsme prvních deset minut vůbec špatně, ale nedůraz v našem obranném pásmu přinesl dva rychlé góly. V důležitém zápase se poté energie přelila na střídačku Českých Budějovic, navíc soupeři zachytal brankář Čiliak. Čekali jsme na vstřelený gól, který přišel bohužel pozdě. Jsme zklamaní, Budějovice vyhrály zaslouženě."