pátek 01. listopadu 2019 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani otočili zápas v Olomouci a vezou z Hané tříbodovou výhru

Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v zápase 16. kola Tipsport extraligy 2019/2020 na ledě týmu HC Olomouc 5:3 a vybojovali cenné tři body. Bitvu na moravském poli rozhodla třetí třetina, ve které Berani obrátili zápas ve svůj prospěch čtyřmi góly. Zlín měl přitom úspěšný vstup do utkání, ale Hanáci strhli vedení ve 33. minutě na svou stranu. Třetí dějství vyznělo jednoznačně pro hosty. Krize Olomouce se dále prohloubila, neboť prohrála podeváté z posledních devíti utkání. Branky dali Bedřich Köhler 2, Valentin Claireaux, David Nosek a Jakub Herman. První extraligový zápas odehrál Jakub Navrátil z Přerova. Utkání kvůli zranění nedohráli obránci Tomáš Žižka a Dalibor Řezníček. Zlín hraje v posledním kole před reprezentační pauzou v neděli 3. listopadu doma s Plzní, začátek v 15:30 hodin.

16. kolo / pátek 1. 11. 2019 / 18:00
HC Olomouc Olomouc - Berani Zlín Zlín
3:5
(1:1, 1:0, 1:4)
Branky a nahrávky: 11. min Kolouch (Klimek, Ondrušek), 33. Irgl (P. Musil, Škůrek), 59. Olesz (Ondrušek, Jaroměřský) - 3. Köhler (Honejsek, D. Nosek), 42. Claireaux (Köhler), 46. Köhler (Honejsek, D. Nosek), 50. D. Nosek, 56. Herman (Šlahař, Jeglič). Rozhodčí: Hejduk, T. Veselý - Hynek, Klouček. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 376. Střely na branku: 31:34. Zblokované střely: 11:7. Hity: 18:23. Vhazování: 27/65 (42%) - 38/65 (58%). Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:5, 3:5.

HC Olomouc: Lukáš - Škůrek, Vyrůbalík (C), Jaroměřský, Ondrušek (A), Dujsík, Švrček - V. Tomeček, P. Musil, Klimek - Irgl, Nahodil, Burian - Skladaný, Kolouch, Olesz - Hecl, Handl, Vodný. Trenéři: Moták, Tomajko.

Berani Zlín: Čiliak - Ferenc, Freibergs, D. Nosek (A), Řezníček, Gazda, Žižka (C), Buchta - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš (A) - Honejsek, Claireaux, Köhler - Šlahař, Jeglič, Herman - Navrátil, Fryšara, Popelka. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

Berani hráli hned na začátku utkání 36 vteřin přesilovou hru pět a tři. V okamžiku, kdy vypršel první trest, zůstal mezi kruhy volný Köhler a přesnou střelou k tyči překonal domácího brankáře Lukáše. Hanáci se zbytku oslabení poté ubránili. Zlínští nepolevili, byli aktivní a Lukeše prověřili Kubiš a Jeglič. Olomouc se dostala do první vážnější šance až v 9. minutě, brankář Čiliak si poradil se střelou Nahodila. Domácí v polovině úvodní třetiny srovnali stav, když rovněž využili přesilovou hru. Nejdříve Čiliak dvakrát úspěšně zasáhl po střelách Musila, ale v 11. minutě lovil kotouč ze své sítě po přesné střele zcela volného Koloucha. Mora po vyrovnání ožila, nejdříve zahrozil zkušený Irgl, poté Olesz a nebezpečně pálil bekhendem Kolouch. V 18. minutě zahrozil na hostující straně Sedláček, ale mířil jen do Lukešova ramene. Olomouc mohla jít do vedení ve stejné minutě po střele Irgla, která lízla naštěstí pro hosty jen břevno.

Domácí měli na začátku druhé třetiny více ze hry, ale s koncovkou byli na štíru. Ve 22. minutě neuspěli z brejku dva na jednoho Hec s Vodným, poté předvedl Čiliak skvělý zákrok betonem po střele Koloucha. Hanáci hráli ve 26. minutě druhou početní výhodu po prohřešku Ference, ale k vážnějšímu ohrožení se nedostali. Už při rovnovážném stavu hráčů na ledě podržel Zlín Čiliak, když zlikvidoval ránu Skladaného. Olomouc šla poprvé do vedení ve 33. minutě zásluhou využité přesilové hry. Musil zpoza brány našel Irgla, který mířil přesně k tyči zlínské svatyně. Závěr druhé třetiny patřil hostům, ale na Lukáše nevyzráli Honejsek, Šlahař a Köhler.

Zkraje třetí třetiny si Lukáš dvakrát po sobě v krátkém časovém sledu musel pohlídat místo u levé tyče, kam mířili Kubiš a Buchta. Beranům se podařilo vyrovnat po Köhlerově bekhendovém pasu, který usměrnil do šibenice Claireaux. Vzápětí se sám před Lukášem na chvíli ocitl Jeglič, stadionem to jen zahučelo. V početní převaze z předbrankového prostoru o kousek minul Köhler. Mrzet jej to však příliš nemuselo. Poté, co u modré čáry napřáhl od mantinelu, zapadl kotouč za překvapeného Lukáše. Ještě veseleji bylo na zlínské střídačce deset minut před koncem. Noskovo nahození si jeden z olomouckých hráčů srazil do vlastní klece.

Kohouti kontrovali zvýšenou aktivitou a Berany několikrát zamkli v jejich obranném pásmu. Ke gólu to ovšem nevedlo, zatímco na druhé straně využil dobré Šlahařovo napadání střelou z první Herman. Drobnou naději pro domácí ještě vykřesal Olesz, jenž se nejlépe zorientoval před Čiliakem. Skóre už se ale dál neměnilo. Zlín po čtyřech trefách v posledním dějství otočil vývoj moravského derby, Olomouc porazil 5:3.

Nejlepší hráči: Pavel Musil - Bedřich Köhler.

Zdeněk Moták (hlavní trenér HC Olomouc): “Dvě třetiny byly z naší strany solidní. Ve třetí části ale přišel kolaps, který odstartovalo první špatné střídání. Vyvrcholilo to vlastním gólem a pak ještě jedním. Naše třetí branka už nic neřešila. Všichni bychom se asi měli zamyslet nad celkovou prací a prací ve třetí třetině. Po domácím zápase s Vítkovicemi je to už druhé utkání, kdy jsme v této části hry dostali několik branek. Minule to byly tři, teď dokonce čtyři. To si nemůžeme dovolit. Vůči fanouškům, vůči sobě, vůči nikomu. Gratuluji Zlínu.“

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): “Víc než třičtvrtě zápasu jsme byli horším týmem. Nemohli jsme se do toho dostat, byli jsme připo**aní. Neskutečně nám vyšla poslední třetina, díky které si odvážíme tři body. Do druhé třetiny nás ale Olomouc tlačila, vyhrávala osobní souboje. Říkali jsme si v kabině, že musíme makat dál a věřit. Nakonec to přišlo. Jsou to tři body se štěstím.“