pátek 16. ledna 2015 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani padli s Třincem v závěru prodloužení, Zlín vybojoval jen bod

Hokejisté PSG Zlín prohráli v utkání 38. kola Tipsport extraligy s týmem HC Oceláři Třinec 2:3. Mistrovský Zlín získal z dramatické bitvy se suverénem extraligy z Třince v parádním zápase jen bod. Čajánek a spol. sahali po třech bodech, neboť v 50. minutě šli zásluhou druhé využité přesilovky podruhé v utkání do vedení. Oceláři však srovnali krok zásluhou exzlínského beka Galvase a v nastaveném čase rozhodl kapitán Klesla. Třinec vyhrál i podvanácté v řadě a vyrovnal extraligový rekord Plzně ze sezony 2011/2012 v počtu výher v řadě během základní části. Branky Zlína zaznamenali Jiří Ondráček a Martin Matějíček. Tým PSG Zlín zakončí třetí čtvrtinu základní části v neděli 18. ledna na ledě Slavie, která se krčí na samém chvostu tabulky.

2:3p
(1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 4. min Ondráček (Žižka, Čajánek), 50. Matějíček (O. Veselý, Čajánek) - 7. M. Doudera (Dravecký, Polanský), 55. Galvas, 65. Klesla (Plíhal). Rozhodčí: Homola, Pešina - Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:1. V oslabení: . Diváci: 5 218. Střely na branku: 22:37. Zblokované střely: 9:20. Hity: 10:6. Vhazování: 26/63 (41%) - 37/63 (59%). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3.

Berani Zlín: Kašík - Marušák, O. Horák, Matějíček, Žižka, Kotvan, Urbanec - Okál, Leška, Köhler - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Holík, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík - Hrabal, Klesla, Galvas, Linhart, Nosek, M. Doudera, Foltýn - Jašek, Kreps, Orsava - Dravecký, Polanský, Adamský - Chmielewski, Plíhal, Rákos - Cienciala, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous, Varaďa.

Zlín bez nemocného Jakuba Svobody začal aktivně a již na začátku třetí minuty se naskytla úvodní přesilovka. Za katr odešel Plíhal a domácí za minutu zužitkovali výhodu. Kotouč před třineckou bránu nahodil Žižka a ze vzduchu ho usměrnil ve 4. minutě pohotový Ondráček za záda gólmana Hamerlíka. Vedoucí celek první inkasovaný gól nezlomil, Oceláři byli aktivní a před brankářem Kašíkem bylo pořádně horko. Pumelice Noska prolétla těsně vedle tyčky, Kašík poté kryl příležitosti Krepse i Orsavy. Slezané dostali po faulu Žižky početní výhodu a zužitkovali ji v poslední vteřině. Po přihrávce od Draveckého překonal obránce Milan Doudera střelou nad ledem v 7. minutě Kašíka. V úvodní třetině se hrál rychlý hokej, Zlínští dotírali při další přesilovce před Hamerlíkem, ale ten odolal podobně jako po střele Holíka už při rovnovážném počtu hráčů na ledě. Hra se přelévala ze strany na stranu, po střele Adamského z těžkého úhlu kotouč prosvištěl brankovištěm. Těsně před první sirénou fauloval Linhart v úniku Lešku, ale elitní zlínský centr nařízené trestné střílení neproměnil.

I ve druhé třetině se hrál svižný hokej, i když skóre se nezměnilo. Na obou stranách byli bezchybní gólmani, kteří za svá záda nepustili ani jednu z osmnácti střel. Zlín hrozil především v počtení výhodě, při prohřešku Foltýna pálil od modré čáry Marušák. Blízko byl ke skórování Polanský, nicméně jeho střela jen těsně minula tyčku. Ve 34. minutě zachránil Kašík Zlín od druhé inkasované branky, když se tygřím skokem úspěšně postavil proti střele z hole Adamského. Domácí poté pohrdli početní výhodou, Matějíček napřáhl z prostoru mezi kruhy a střela orazítkovala tyčku. Naprázdno vyšly i příležitosti Žižky a Veselého.

Oceláři byli na začátku třetího dějství hodně nebezpeční v ofenzivě, ale Chmielewski, Plíhal i Hrabal nerozjásali třinecké fanoušky. Naopak od levého mantinelu ujel všam Leška, ale na Hamerlíka nevyzrál. Velký nápor Zlína vyústil k faulu Krepse a další přesilovce. Berani ji využili přímo bleskurychle za pouhé tři vteřiny, neboť bomba Matějíčka od modré čáry se zastavila v 50. minutě až v Hamerlíkově síti. Tempo zápasu se stupňovalo, hrál se hokej jako řemen a diváci byli neustále ve varu. Na jedné straně pálil Adamský, na druhé se dral do koncovky Říčka. Berani zůstali v opětovném vedení necelých pět minut. Nejdříve Matuš trefil Kašíkovo rameno, ale v 55. minutě Třinec vyrovnal. Exzlínský bek Galvas zachytil rozehrávku Lešky a nahodil puk na zlínskou svatyni a Kašíkovi propadl touš mezi betony. Při vyloučení Lešky v závěru mohl rozhodnout Dravecký, prázdná brána mu ale byla málo a neuspěl ani Kreps. Vyložená šance se naskytla i Ondráčkovi, ale výborný zápas šel do prodloužení.

Na začátku nastavení měl hodně práce Hamerlík, který vyrazil Marušákovu ránu vedle tyče a poté zasáhl při velké šanci Žižky. Vzápětí Kotvan zasáhl soupeře holí do obličeje a vyfasoval čtyři minuty. Slibnou příležitost Třince na rozhodnutí zastavila vysoká hůl Krepse a hrálo se nezvykle v herní situaci tři na tři. Rozhodnutí skvělé bitvy přišlo v čase 64:09 minuty, Berani zaváhali při rozehrávce, puku se zmocnil Plíhal a najetý kapitán Klesla potrestal zlínskou chybu.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Libor Kašík - Tomáš Linhart.

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): "Myslím si, že to bylo pohledné utkání pro diváky, zápas měl určitý náboj i tempo. Zápas to byl dobrý z obou dvou stran. Rozhodlo asi trošku víc štěstí, kterého měl víc Třinec než my. Odehráli jsme dobrý zápas. Hráčům nemůžeme nic vytknout, jen nám chybělo trochu štěstí.“

Václav Varaďa (asistent trenéra HC Oceláři Třinec): "Poctivě jsme se utkání ve Zlíně připravovali. Víme, že nás tady nečeká přátelské prostředí a očekávali jsme těžký zápas. Domácím jde o hodně, chtějí se dotáhnout do středu tabulky. Byl to vyrovnaný zápas s nádechem play off. Byli jsme dnes o trochu šťastnější než Zlín a jsme rádi za dva body.“