pátek 29. ledna 2021 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani po tříbodové výhře v Olomouci stáhli ztrátu na play off

Zlínský hokej veze z moravské bitvy na ledě Hanáků cenné tříbodové vítězství. Hokejisté PSG Berani Zlín vyhráli v utkání 40. kola Tipsport extraligy 2020/21 na ledě týmu HC Olomouc 4:2 a přiblížili se na rozdíl čtyř bodů vyřazovacím bojům v předkole play off. Berani měli do zápasu pravdy o pomyslných šest bodů úspěšný vstup a již na začátku druhé třetiny vedli 3:0. Domácí se prosadili poprvé před polovinou utkání, ale Zlínští přidali v 50. minutě čtvrtý gól. Kohouti poté jen zkorigovali nepříznivý stav, neboť Berani si výhru s přehledem pohlídali. Není bez zajímavosti, že do moravského derby nastoupili všichni čtyři gólmani. Na zlínské straně se vrátil do brankoviště Libor Kašík, ale duel kvůli zdravotním obtížím nedochytal. Branky dali Daniel Gazda, Štěpán Fryšara, Lukáš Vopelka a Jakub Šlahař. Zlín hraje poslední lednový den doma s vedoucí Spartou.

40. kolo / pátek 29. 1. 2021 / 17:00
HC Olomouc Olomouc - Berani Zlín Zlín
2:4
(0:2, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 28. min Kunc (Švrček, Bambula), 56. Švrček (J. Knotek) - 6. Gazda (Dufek), 19. Fryšara (J. Svoboda), 21. Vopelka (Fořt, Kubiš), 50. Šlahař (Fryšara). Rozhodčí: Šír, Obadal – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: bez. Střely na branku: 34:36. Zblokované střely: 14:13. Hity: 8:9. Vhazování: 43/68 (63%) - 25/68 (37%). Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4.

HC Olomouc: Konrád (21. min Lukáš) - Dujsík, Švrček, Škůrek, Valenta, A. Rutar, Ondrušek (A), Vyrůbalík (C) - Klimek, Nahodil, J. Káňa - Gřeš, Kolouch, Ostřížek - Bambula, J. Knotek (A), Kunc - Olesz, Strapáč, Burian. Trenéři: Moták, Tomajko, Falter.

Berani Zlín: Kašík (32. min Huf) – Řezníček, Nosek (A), Žižka (C), Ferenc, M. Novotný, Gazda, Suhrada – Kubiš (A), Fořt, Vopelka – Okál, Fryšara, J. Svoboda – Sebera, P. Sedláček, Šlahař – Dufek, Karafiát, J. Ondráček. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík, Hrazdira.

První třetina

Bitva na moravském poli začala v rychlém tempu, Berani vypálili na olomouckého gólmana Konráda ve 3. minutě po střele uzdraveného Šlahaře. Úvodní přesilovku zápasu hráli Hanáci po prohřešku Fryšary, ale hosté se ubránili. Na vyraženou ránu Káni už nedosáhli Nahodil s Knotkem. Zlínští otevřeli střelecký účet utkání v 6. minutě, kdy dostali kotouč do útočného pásma, po přihrávce Dufka se ocitl mezi kruhy obránce Gazda, který dělovkou pod víko nedal Konrádovi šanci - 0:1. Kohouti prahli po rychlé odpovědi, jenže v koncovce Bambula, Ostřížek a Rutar neuspěli. Kašík všechny střely pochytal a skvělý zákrok předvedl při další početní výhodě Mory. V 9. minutě špičkou hole vytěsnil do bezpečí příležitost Klimka. Domácí nadále tlačili, ale naráželi na bezchybného zlínského gólmana, který za svá záda nepustil ani jednu z 16 střel. Zatímco Olomouc se utápěla v nepřesné koncovce, Zlín byl tentokrát produktivní a druhý gól přidal ještě před první sirénou. V 19. minutě se Berani dostali do přečíslení tři na dva, Jakub Svoboda si vyměnil kotouč s Fryšarou, který měl před sebou prázdnou bránu - 0:2.

Druhá třetina

Berani vstoupili do prostřední periody úspěšně. Jednadvacet vteřin po úvodním vhazování už prchal Konrád po třetím inkasovaném gólu raději na střídačku. Hanáci zcela propadli v defenzivě, Vopelka zůstal zcela osamocený před bránou a zblízka překonal Konráda - 0:3. Kohouti doslova lapali po dechu, náhradní brankář Lukáš měl hned po nástupu na brankoviště hodně práce, když kryl pokusy Dufka a Ference. Domácí vykřesali naději na zvrat v 28. minutě zásluhou nového jména v sestavě. První extraligový gól vstřelil dvacetiletý Kunc po předchozí střele Švrčka, kterou Kašík jen vyrazil - 1:3. Ve 32. minutě došlo ke změně i na zlínském brankovišti, po jednom ze soubojů odjel do kabiny kvůli zdravotním problémům Kašík a nahradil ho Huf. Ten hned čelil domácí přesilovce po faulu kapitána Žižky, naštěstí obstál bez inkasovaného gólu. Vedení Beranů mohl navýšit ve 36. minutě Fořt, v ideálním prostoru mezikruží těsně minul Lukášovu svatyni. Podobně si vedl Ostřížek po Gřešově nahrávce zpoza brány.

Třetí třetina

V úvodu Olomouc nezužitkovala zbývající část již čtvrté přesilovky. Berani i přes dvoubrankové vedení hráli nadále aktivně a vytvářeli si šance. Po střelách Gazdy a Okála zasáhl Lukáš, po Sedláčkově teči skončil kotouč v síti, ale gól po konzultaci s videorozhodčím nebyl uznán pro jeho dosažení vysokou holí. Zlín se dočkal v 50. minutě a zaslouženě odskočil na rozdíl tří branek. Čtvrtý gól dal Šlahař, který přesně mířil z prostoru mezi kruhy a nádherně vymetl růžek brány - 1:4 . Svěřenci trenérů Motáka a Tomajka v závěru již našli síly pouze na zkorigování nepříznivého výsledku gólem v 56. minutě. Švrček prostřelil Hufa přesnou střelou mezi betony po buly - 2:4. Zlínští si pohlídali cenné tříbodové vítězství až do závěrečné sirény, přičemž domácí tým ani nepustili ke hře bez brankáře.

Zdeněk Moták (hlavní trenér HC Olomouc): "Jsme velmi zklamaní. První třetina nebyla z naší strany ještě špatná, dokázali jsme si vypracovat pár střeleckých šancí, ale bohužel nám chyběl především důraz. V něm nás Zlín trestal. V okamžiku, kdy jsme si mysleli, že bychom mohli po relativně dobré úvodní třetině něco uhrát, přišel po hrubé chybě třetí inkasovaný gól. Poté to byl zmar a hodně špatný výkon."

Martin Hamrlík (asistent trenéra PSG Berani Zlín): "Zápas se hodnotí velmi dobře. Měli jsme dobrý vstup do utkání, i když v úvodních minutách měla Olomouc šance, ale podržel nás brankář Libor Kašík. Šli jsme do vedení, což se nám v poslední době příliš nestávalo. Kluci se uklidnili a radujeme se ze zisku tří bodů. Mrzí nás obnovené zranění Kašíka. Bohužel nevíme, jak dlouho nám bude scházet."