neděle 25. listopadu 2012 | Zlin Press - Roman Ordelt

Berani podesáté venku nevyhráli a na plzeňském ledě ukončili skvělou sérii

Každá série jednou skončí. Přesvědčili se o tom i extraligoví hokejisté PSG Zlín, kteří prohráli v utkání 25. kola Tipsport extraligy na ledě Škody Plzeň 2:4. Zlín nerozšířil předchozí bilanci devíti výher venku v řadě a nepřekonal klubový rekord v podobě dosavadních devíti utkání bez prohry venku. Vlachova družina se ujala v první třetině vedení, ale poté další branky nepřidala a ve třetí části se prosadili střelecky domácí Indiáni. Branky zaznamenali Jaroslav Balaštík a Zdeněk Okál. Náročný program týmu PSG, který sehraje tři zápasy během čtyř dnů, vyvrcholí v pondělí 26. listopadu na domácím ledě od 17.30 hodin předehrávkou se Slavií.

25. kolo / neděle 25. 11. 2012 / 14:00
HC ŠKODA Plzeň Plzeň - Berani Zlín Zlín
4:2
(0:1, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 34. min Balej (Jan Kovář, Kratěna), 43. Gulaš (Vlasák, Martin Straka), 51. Gulaš (Vlasák, Marušák), 54. Martin Straka (Gulaš) - 12. Balaštík (Leška, Köhler), 57. Okál (Melenovský, Matějíček) Rozhodčí: Pešina, Šindler - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 3:5. Využití: bez. Diváci: 5 658. Střely na branku: 39:34. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2.

HC ŠKODA Plzeň: Mazanec - Marušák, St. Pierre, J. Jeřábek, Boháč, Mozík, Frolo - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Balej, Jan Kovář, Kratěna - Johnson, Kašpařík, Pletka - Hollweg, Havlíček, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, Pejchar.

Berani Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Tesařík, Urbanec, Matějíček, Horák, Šenkeřík, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, Veselý - Šlahař, Holík, F. Čech - Okál, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík, Hrazdira.

Domácí Indiáni začali pěkně zostra a již v úvodních vteřinách utkání nebezpečně vystřelil Gulaš, ale jeho bekhendový pokus brankář Sedláček pokryl. Aktivně hrající Gulaš měl na konci čtvrté minuty další šanci, z úhlu naštěstí na kotouč nedosáhl. V šesté minutě zahrozili i hosté, střelu Melenovského gólman Plzně Mazanec vyrazil před sebe, ale Köhler se k dorážce nedostal. Zlínský forvard byl následně vyloučen za držení protihráče a domácí měli výhodu úvodní přesilové hry. Berani se ubránili bez újmy na skóre, střela Kováře šla vedla a bombu Marušáka z prostoru mezi kruhy Sedláček vyrazil tělem do bezpečí. Zatímco Plzeň vyšla střelecky naprázdno, Zlín poprvé udeřil, Leška našel přihrávkou od mantinelu Balaštíka, který prudkou střelou pod břevno překonal Mazance. Kanonýr PSG vstřelil osmý gól v letošní sezoně. Poté se zaskvěl výbornými zákroky Sedláček a především jeho zásluhou Berani uhájili těsný náskok až do první sirény. Zuby si na zlínském gólmanovi vylámali Straka, Vlasák, Balej i St. Pierre. Sedláček předvedl další skvělý zákrok v 18. minutě, Vlasák pálil z ideální pozice, ale v koncovce byla Škoda neškodná. V posledních vteřinách mohl zvýšit vedení hostů Čech, kotouč z jeho hole mířil nad břevno plzeňské svatyně.

Zlín měl na začátku druhé třetiny štěstí, neboť při přesilovce Sedláček vyrazil ránu Marušáka od modré čáry před sebe, naštěstí Kovář orazítkoval pouze pravou tyč. Sotva Linhart naskočil z trestné lavice na led, dostal se do rychlého brejku společně s Melenovským, ale zlínský forvard mířil těsně vedle. Západočeši v 27. minutě špatně vystřídali a Beranům se naskytla šance zvýšit těsný náskok. Na Mazance vystřelil Hamrlík, předtím se ještě k dorážce před prázdnou bránou nedostal Balaštík. V polovině zápasu jel na Mazanec v úniku Leška, jenže bekhendovou kličku nedotáhl do úspěšného konce. Indiáni ve 34. minutě se štěstím vyrovnali a gól rozhodčí uznali až po konzultaci s videem. Uzdravený Balej číhal před Sedláčkem, tečovaný kotouč nakonec dotlačil až za brankovou čáru. Ještě před druhým odchodem do šaten mohl strhnout vedení na stranu Zlína Holík, vyrovnaný stav se nezměnil.

Plzeň šla na začátku třetí třetiny poprvé v duelu do vedení. Gulaš vybojoval kotouč za brankou, najel si před Sedláčka a v pádu ho překonal. Vzápětí odešel za hákování pykat Čech a domácí mohli vedení navýšit. Největší šanci spálil Kratěna, brankář Sedláček lapil kotouč zázračně do lapačky. Ve 46. minutě viselo vyrovnání na vlásku, bombu Hamrlíka vyrazil Mazanec před sebe, odražený kotouč mířil do sítě, ale St. Pierre ho odpálil do bezpečí. Zlínští dotírali na domácí klec, byli aktivnější, nicméně kýženého gólu se nedočkali. Indiáni ve třetí třetině opět udeřili, nejdříve nahozený kotouč Gulaše skončil za Sedláčkem a poté se trefil po rychlém přečíslení kapitán Straka. Vlachova družina se nevzdala a čtyři minuty před koncem základní hrací doby vykřesal naději pro hosty Okál. Mladík ve zlínské sestavě se dostal k odraženému kotouči a z blízkosti ho zasunul do branky. Zlín nezkorigoval nepříznivý stav a po devíti výhrách v řadě na cizím ledě okusil opět hořkost porážky. Tým PSG na plzeňském ledě dlouhodově nedokáže vyhrát, o čemž svědčí deset proher v řadě. Moravané se radovali naposledy z výhry v Plzni v září 2009.

Nejlepší vyhodnocení hráči: Milan Gulaš - Jaroslav Balaštík

Milan Razým (hlavní trenér HC Škoda Plzeň): „Vítězství si velmi vážíme, neboť se nám podařilo vyhrát na třetí pokus za tři body, i když přijel těžký soupeř. Zlín byl druhý v tabulce a na soupeřově hřišti je jasně nejlepší. Byl to vyrovnaný zápas, který rozhodl důraz z naší strany ve třetí třetině. Podařilo se nám dát vedoucí branku a kluci si poté pohlídali výhru. Podali jsme velmi dobrý výkon. Za dnešní skvělý kolektivní výkon mají kluci za odměnu zítra volno.“

Rostislav Vlach (první trenér PSG Zlín): „Rozhodla druhá třetina, ve které jsme měli řadu šancí na odskočení stavu na 2:0 nebo 3:0. Šance jsme nevyužili a ve třetí třetině nám docházely síly a Plzeň toho využila k vítězství. Konec naší úspěšné série nebereme tragicky. Doma se nám v té době vůbec nedařilo a jsem rádi, že ztracené body jsme získali právě venku. Program máme náročný, teď je potřeba se připravit na pondělní předehrávku doma se Slavií.“